لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۸

ناتو دیش های تلویزیون لیبی را بمباران کرد


ناتو دیش های تلویزیون لیبی را بمباران کرد
ناتو دیش های تلویزیون لیبی را بمباران کرد

ناتو می گوید: در تلاش برای بازداشتن معمر قذافی رهبر لیبی از استفاده از تلویزیون برای ترساندن مردم، سه دیش ماهواره در طرابلس را بمباران کرده است.

اتحادیه روز شنبه گفت حمله دقیق یک جنگنده سه دیش زمین پایه را از کار انداخت. سخنگوی ناتو گفت حمله «لازم» بود، زیرا قذافی از برنامه های تلویزیونی برای «سرکوب و تهدید» شهروندان و تحریک حمله علیه آنان استفاده می کرد.

رویترز گزارش داد تلویزیون دولتی لیبی در پی حمله هنوز برنامه پخش می کند.

ناتو از ماه مارس بر اساس ماموریت سازمان ملل متحد برای حفاظت از غیر نظامیان در برابر نیروهای قذافی، به حملات هوایی دست زده است.

سخنگوی ناتو روز شنبه گفت حمله به دیش ها پس از «برنامه ریزی دقیق» برای به حداقل رساندن خطر تلفات به غیر نظامیان یا زیان دراز مدت به توانایی های فرستنده های تلویزیونی صورت گرفت. او گفت این اقدام توانایی دولت قذافی را برای سرکوب مردم کاهش خواهد داد، در همین حال تاسیسات زیر بنایی تلویزیون را که پس از مناقشه لازم خواهد بود حفظ خواهد کرد.

گزارش ها حاکی است که جمعه شب چند انفجار طرابلس را تکان داد.

پیشتر در روز جمعه در بنغازی هزاران لیبیایی در مراسم خاکسپاری ژنرال عبدالفتاح یونس فرمانده نظامی مخالفان شرکت کردند. او که پیش از پیوستن به شورشیان در اوایل سال جاری بخشی از حلقه داخلی معمر قذافی بود، روز پنجشنبه در شرایط نامعلومی کشته شد.

شورای ملی انتقال می گوید درباره این حادثه تحقیق می کند.

به گفته این شورا ژنرال یونس در راه بنغازی کشته شد. او برای بحث درباره یک «مساله نظامی» فراخوانده شده بود.

پیشتر، شورشیان گفتند یونس را به ظن این که خانواده اش ممکن است هنوز با دولت قذافی ارتباط داشته باشد بازداشت کرده اند.

XS
SM
MD
LG