لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۲

اعتراض و نگرانی فزاینده از وضعیت رهبران مخالفان ایران


اعتراض و نگرانی فزاینده از وضعیت رهبران مخالفان ایران
اعتراض و نگرانی فزاینده از وضعیت رهبران مخالفان ایران

هجده روز پس از بی خبری از وضعیت میرحسین موسوی و مهدی کروبی به همراه همسرانشان زهرا رهنورد و فاطمه کروبی ، اعتراض گسترده دولت ها و نهاد های مدافع حقوق بشر غربی نسبت به احتمال بازداشت و زندانی کردن این افراد ادامه دارد.

سازمان ها و نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر با انتشار بیانیه های جداگانه در طول روزهای گذشته نسبت به سرنوشت آنان ابراز نگرانی کرده اند. سازمان نظارت برحقوق بشر مستقر در نیویورک با انتشار بیانیه ای خواستار آزادی هرچه سریع تر آنان شده است. این سازمان بازداشت این افراد را اقدامی از سوی جمهوری اسلامی برای ساکت کردن مخالفان سیاسی خود توصیف کرده است.

فدراسیون بین المللی جوامع حقوق بشردر پاریس نیز با انتشار بیانیه جداگانه ای، ناپدید شدن آقایان موسوی و کروبی و خانم ها زهرا رهنورد و فاطمه کروبی را مصداق ناپدید شدن اجباری دانسته و اعلام کرده در حال انجام اقدام هایی برای طرح شکایت رسمی به سازمان ملل متحد است. مقام های این نهاد همچنین گفته اند از سازمان ملل خواستار تشکیل یک گروه حقیقت یاب برای تحقیق در این موضوع خواهند شد.

در عین حال سازمان عفو بین الملل مستقر درلندن با انتشار یک بیانیه فوری از همه اعضای خود در جهان خواسته است تا با ارسال نامه به رهبری جمهوری اسلامی و رییس قوه قضائیه جمهوری اسلامی از آنان بخواهند تا هر چه سریع تر محل بازادشت این رهبران را اعلام کرده و به وکلای مدافع و خانواده هایشان اجازه ملاقات دهند.

سازمان گزارشگران بدون مرز نیز با انتشار بیانیه ای در پاریس از شورای حقوق بشرس سازمان ملل متحد خواسته است تا در اجلاس جاری خود در ژنو دولت جمهوری اسلامی را برای نقض فاحش حقوق بشر محکوم و گزارشگر ویژه ای برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران تعیین کند.

گزارشگران بدون مرز از مقام های ارشد جمهوری اسلامی خواسته اند تا محل بازداشت میرحسین موسوی و مهدی کروبی و همسران‌شان را به طور رسمی اعلام کنند و همچنین بر اساس اصل ٣٢ قانون اساسی ایران « موضوع اتهام با ذکر دلایل » باید به متهم ابلاغ و تفهیم شود و حداکثر ظرف مدت بیست و چهار ساعت پرونده مقدماتی به مراجع صالحه قضایی ارسال و مقدمات محاکمه در اسرع وقت فراهم شود.

XS
SM
MD
LG