لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۱

کوهنوردان آمریکایی هر یک به هشت سال زندان محکوم شدند


کوهنوردان آمریکایی هر یک به هشت سال زندان محکوم شدند
کوهنوردان آمریکایی هر یک به هشت سال زندان محکوم شدند

شین بائر و جاش فتال، دو جوان آمریکایی بازداشت شده در ایران، هر یک به هشت سال زندان محکوم شدند.

به گزارش شبکه تلویزیون دولتی ایران، شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران، هر یک از این دو جوان آمریکایی را به دلیل ورود غیرقانونی به خاک ایران، به سه سال زندان و به اتهام جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی آمریکا به پنج سال زندان محکوم کرد.

شبکه خبر همچنین به نقل از یک مقام آگاه قضایی اعلام کرد: پرونده سارا شورد، دیگر متهم این پرونده نیز اکنون به قید وثیقه آزاد است، همچنان باز خواهد بود.

مسعود شفیعی وکیل این سه جوان آمریکایی، در گفتگو با صدای آمریکا با اظهار بی اطلاعی از صدور این حکم گفت :هیچ حکمی به دست وی نرسیده است و پس از اعلام رسمی در خصوص حکم صادره اظهار نظر خواهد کرد. وی افزود: در صورتی که حکم تایید شود با اتهام هیچگونه تناسبی نخواهد داشت.

جاشوا فتال، شین باوئر و سارا شورد سه کوهنورد آمریکایی ۳۱ ماه ژوییه سال ۲۰۰۹ پس از ورود به خاک ایران در مرز عراق بازداشت شدند.

دولت جمهوری اسلامی ایران، آنها را به ورود غیرقانونی به ایران و جاسوسی متهم کرده است. آنان خود را بی گناه دانسته و اعلام کردند هنگام گردش در عراق، به اشتباه وارد خاک ایران شده‌اند. سارا شورد در سپتامبر سال ۲۰۱۰ به دلیل بیماری و با وثیقه‌ای ۵۰۰ هزار دلاری آزاد شد و به آمریکا بازگشته است.

در واشنگتن، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت ایالات متحده بار دیگر از ایران می خواهد بائر و فتال را به عنوان یک عمل انسانی آزاد کند، زیرا آنان بیش از اندازه در زندان بوده اند.

در اوایل ماه اوت، علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، ابراز امیدواری کرد روند قضایی این پرونده، به آزادی بائرو فتال منجر شود.

XS
SM
MD
LG