لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۰

درخواست کلینتون برای تحریم بیشتردولت سوریه


درخواست کلینتون برای تحریم بیشتردولت سوریه
درخواست کلینتون برای تحریم بیشتردولت سوریه

نیروهای امنیتی سوریه بامداد شنبه بر روی معترضان شهر ساحلی لاذقیه که در تظاهرات ضد دولتی شرکت کرده بودند آتش گشوده اند.

به گفته شاهدان، تانک ها و نفربرهای زرهی سوریه در میان آتش سنگین وارد شهر شدند.

همچنین در نا آرامی های روز جمعه در سوریه دست کم ۱٩ نفر در سراسر کشور کشته شدند، این در حالی است باوجود محکومیت بین المللی سوریه برای سرکوب خشونت بار معترضان، نیروهای بشار اسد این سرکوب ها را شدید تر کرده اند .

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه در مصاحبه با یک شبكه آمریكایی کشورهایی را که از نظر اقتصادی و سیاسی از سوریه حمایت می کنند تشویق کرد «به طرف درست تاریخ حرکت کنند.» وی گفت: آنچه كه باید برای اعمال فشار به دولت سوریه انجام دهیم تحریم صنعت نفت و گاز این كشور است.

وزیر امور خارجه آمریکا با تاکید براینکه بشار اسد مشروعیت خود در نزد مردم سوریه را از دست داده است گفت به گفتگوهای دیپلماتیک با هدف وارد آوردن فشار سیاسی بر دولت اسد ادامه می دهد.

کلینتون صراحتا خواهان كناره‌گیری رئیس‌ جمهوری سوریه نشد و گفت: برکناری رهبرسوریه باید بخشی از یک تلاش بین المللی باشد.

در این میان، عبدالله گل رییس جمهوری ترکیه نیزاز همتای سوریه ای خود خواست پیش از آن که زیاد دیرشود به اجرای اصلاحات بپردازد.

دولت سوریه از سرکوب معترضان دفاع کرده است و می گوید با دسته های مسلح و تروریست ها می جنگد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد قصد دارد پنجشنبه آینده برای بحث درباره اقدام های بیشتر علیه دولت سوریه جلسه ای تشکیل دهد. پیشتر در اوائل اوت شورای امنیت در بیانیه ای حملات نیروهای امنیتی سوریه به شهر وندان و نقض گسترده حقوق بشر را محکوم کرد.

XS
SM
MD
LG