لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۳

برگزاری سالگرد انقلاب اسلامی در ایران


برگزاری سالگرد انقلاب اسلامی در ایران
برگزاری سالگرد انقلاب اسلامی در ایران

روز جمعه هزاران نفر در میدان آزادی تهران، سی و دومین سالگرد انقلاب اسلامی را گرامی داشتند. انقلابی که حکومت پادشاهی را سرنگون کرد و روحانیان افراطی را به قدرت رساند.

محمود احمدی نژاد رییس جمهوری در سخنانی گفت قیام های جاری در سراسر جهان عرب نوید تولد خاورمیانه ای است که در آن آمریکا یا اسراییل دخالت نخواهند داشت. جمعیت در حالی که پرچم های ایران را در دست داشتند، در همبستگی با معترضین مصری علیه حسنی مبارک شعار می دادند. احمدی نژاد در بخش دیگری از سخنانش خطاب به معترضین مصری گفت«مردم مصر حق دارند، آزاد باشند و دولت و حاکمانی را که می خواهند انتخاب کنند.»

ایران در هفته های اخیر معترضین مصری را تشویق کرده تا یک حکومت اسلامی برقرار کنند. آیت اله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی با ستایش از اعتراض های مصر و تونس گفته است آنها طنین انقلاب اسلامی هستند. اما برخی از تحلیل گران این عقیده را که تحولات مصر به استیلای اندیشه اسلامی منجر شود را رد کرده اند.

در این میان، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا اقدام دولت ایران در دستگیری رهبران مخالفان و ارسال پارازیت بر روی برنامه تلویزیون فارسی بی بی سی را محکوم کرد و آن را تاکیدی بر «دو روئی رهبری ایران» نامید. این شورا در بیانیه ای گفت« حمایت دولت ایران از معترضین مصری حرف های توخالی است.» در این بیانیه تاکید شده دولت ایران باید به مردم خود اجازه دهد از حق جهانی برگزاری تجمع های مسالمت آمیز، تظاهرات و ارتباطات نظیر مردم مصر برخوردار شوند.

XS
SM
MD
LG