لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۹

یک شهروند ۸۰ ساله دو تابعیتی پس از سال‌ها زندان در ایران به بریتانیا بازگشت


عکس آرشیوی از کمال فروغی در کنار نوه‌اش
عکس آرشیوی از کمال فروغی در کنار نوه‌اش

فرزند کمال فروغی، شهروند دوتابعیتی ایرانی-بریتانیایی که سال‌ها به جرم «جاسوسی» در ایران زندانی بود، خبر داد که پدرش بعد از سال‌ها به بریتانیا بازگشته است.

کامران فروغی روز چهارشنبه ۱۳ فروردین ماه در صفحه توئیتر خود نوشت که پدر ۸۰ ساله‌اش دوهفته پیش بعد از ۹ سال به بریتانیا باز گذشته و توانسته با فرزندان و نوه‌هایش دیدار کند.

کمال فروغی، شهروند ایرانی- بریتانیایی و مهندس عمران در تاریخ ۱۵ اردبیهشت ۱۳۹۰ از سوی ماموران سپاه پاسداران در آپارتمان محل سکونتش در تهران بازداشت شد و به مدت ۱۸ ماه در سلول انفرادی بند دو- الف سپاه پاسداران در زندان اوین بود. پس از‌ آن او به بند ۳۵۰ این زندان منتقل شد. آقای فروغی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به اتهام «جاسوسی» به هفت سال حبس محکوم شده بود.

به گفته فرزند، کمال فروغی، این شهروند دو تابعیتی از اواخر سال ۲۰۱۸ دیگر در زندان اوین نبوده و در تهران زندگی می‌کرده است اما پاسپورت ایرانی نداشته تا این که دو هفته پیش، با توجه به وضعیت نامناسب پروازها به خاطر کرونا و پس از صدور پاسپورت ایرانی، آقای فروغی توانست از ایران خارج شود.

فرزند کمال فروغی همچنین از عمل چشم‌های پدرش به خاطر بیماری آب مروارید در ایران خبر داد و وضعیت جسمی و بینایی او را خوب عنوان کرده است.

طی سال‌های اخیر چندین ایرانی-بریتانیایی پس از سفر به ایران بازداشت شده‌اند. از آن جمله می‌توان به افرادی چون محمدرضا هاشمی نبی، کمال فروغی و ارس امیری اشاره کرد.

مشهورترین زندانی دوتابعیتی بریتانیایی-ایرانی در ایران، نازنین زاغری است. زاغری سال ۱۳۹۵ و هنگام خروج از ایران بازداشت و از سوی دادگاه به پنج سال زندان محکوم شد.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG