لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۵

به رغم اعتراف یک مقام دولتی به کوتاهی؛ روحانی مدعی است حکومت در ارتباط با حوادث اخیر «صادق» بوده است!


به رغم اعتراف یک مقام وزارت بهداشت به این که موارد ابتلا به کرونا در قم، در ابتدا آنفولانزا اعلام می‌شده است، رئیس جمهوری اسلامی ایران ادعا کرد دولت بدون تاخیر و صادقانه موضوع را با مردم ایران در میان گذاشته‌اند.

حسن روحانی روز چهارشنبه ۲۸ اسفند در گفتگو با خبرنگاران از عملکرد دولت خود در قبال شیوع ویروس کرونا در ایران دفاع کرد و مدعی شد: «ما با مردم صادقانه حرف زدیم.»

این در حالی است که حتی نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز عملکرد حکومت در زمینه اطلاع‌رسانی را به شدت زیر سوال برده‌اند و معاون وزیر بهداشت نیز به کوتاهی در اعلام ورود ویروس کرونا و عدم قطع پروازهای چین اعتراف کرده است.

آقای روحانی شواهد و مدارک فراوان مبنی بر پنهانکاری و دروغگویی نهادهای حکومتی ایران را «تبلیغات دروغ» مطرح شده در «فضای اجتماعی» دانست و گفت نهادهای مسلح جمهوری اسلامی درباره شلیک به هواپیمای مسافربری اوکراین نیز صادقانه عمل کرده‌اند.

حسن روحانی که پیش از این اعلام کرده بود از روز شنبه (۱۷ اسفند) همه چیز به حالت عادی باز می‌گردد، اما با افزایش رقم مبتلایان و جان‌باختگان مواجه شده بود، این بار نیز مدعی شد که استان‌های قم و گیلان که وضعیت در آنها بحرانی است از «پیک (اوج) کرونا» عبور کرده‌اند.

پیش از این مقامات ایالات متحده بارها نسبت به پنهان‌کاری و دروغگویی مقامات جمهوری اسلامی هشدار داده بودند. از جمله وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه گفت: «مقامات ایران به جای برنامه برای کمک به مردم و قبول کردن کمکی که به آن‌ها پیشنهاد شده، برای چند هفته در مورد ویروس ووهان دروغ گفتند.»

مایک پمپئو تاکید کرد: «رژیم ایران از قبول مسئولیت ناکارآمدی شدید و رفتارهای خطرناک در قبال مردم خودش شانه خالی می‌کند و متاسفانه مردم ایران ۴۱ سال است شاهد این دروغ‌های رژیم هستند.»

یک مقام سازمان بهداشت جهانی نیز که هفته پیش به تهران سفر کرده بود اعلام کرد که آمار اعلام شده مقامات ایران درباره مبتلایان به ویروس کرونا تنها یک پنجم مبتلایان واقعی است.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG