لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۴

سکوت درباره برخورد با عوامل سرنگونی هواپیمای اوکراینی؛ برخورد با معترضان: ۳۰ نفر بازداشت شدند


در سه روز گذشته شهرهای مختلف در ایران و چند دانشگاه بزرگ در تهران شاهد اعتراض مردم به جمهوری اسلامی بودند.
در سه روز گذشته شهرهای مختلف در ایران و چند دانشگاه بزرگ در تهران شاهد اعتراض مردم به جمهوری اسلامی بودند.

در حالی که پس از اعتراف سپاه پاسداران به هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری اوکراینی با مقامات تصمیم‌گیرنده در این مورد برخوردی نشده، قوه قضائیه ایران از بازداشت ۳۰ معترض خبر داده است.

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در نشست با خبرنگاران روز سه شنبه ۲۴ دی‌ماه اعلام کرد که در اعتراض‌های اخیر ۳۰ تن بازداشت شده‌اند.

این ادعای مقام قضایی تنها یک روز بعد از هشدار ابراهیم رئيسی بود که گفته بود نیروهای امنیتی عبور از خطر قرمزها را تحمل نخواهند کرد.

این تهدید رئیس قوه قضائیه ایران در حالی‌ است که انتقادهای داخلی و خارجی و خشم مردمی که از زمان اعتراف سپاه به هدف قراردادن هواپیمای مسافربری دست به اعتراض زده‌اند متوجه پنهانکاری، دروغ‌گویی، و سوءمدیریت مقامات جمهوری اسلامی بوده است.

همزمان با اعتراضات گسترده در ایران،‌ پرزیدنت ترامپ به مقامات ایران درباره برخورد با مردم معترض توسط جمهوری اسلامی، هشدار داده بود که «نباید شاهد کشتار دوباره معترضان و قطع اینترنت ایران باشیم.»

ستاد کل نیروهای مسلح روز شنبه سرانجام اعلام کرد که هواپیمای مسافربری اوکراینی با شلیک موشک پدافند خودی سقوط کرده است. این در حالی است که آمریکا، بریتانیا، و کانادا برای مدت دو روز بر این موضوع تاکید کرده و مقام‌های جمهوری اسلامی آن را رد کرده بودند.

طی دو روز گذشته شهرهای مختلف ایران شاهد اعتراضات مردمی به هدف قراردادن هواپیمای مسافربری اوکراین و کشته شدن ۱۷۶ سرنشین آن، از جمله ده‌ها شهروند ایرانی کانادایی، بود. معترضان با شعارهای تندی علیه دروغ گویی مسئولان خواستار استعفای آیت الله خامنه ای، فرمانده کل نیروهای مسلح ایران، شدند.

این اعتراض ها واکنش مقام های ایالات متحده را در پی داشت و پرزیدنت ترامپ خطاب به رهبران ایران گفت که نباید معترضان را بکشند.

پیش از این نیز وزیر خارجه ایالات متحده با انتشار ویدئویی از اعتراضات مردم ایران در پی پذیرش رسوایی سرنگونی هواپیمای مسافربری با موشک سپاه تاکید کرد که آمریکا در کنار مردم ایران ایستاده است.

مایک پمپئو شنبه ۲۱ دی در توییتر خود نوشت: صدای مردم ایران واضح است. آنها از دروغ های رژیم، فساد، بی‌عرضگی و وحشیگری سپاه تحت فرمان دزدسالاری خامنه‌ای به تنگ آمده‌اند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG