لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۸

دستور سانسور به رسانه‌ها؛ هیچ طرحی با محوریت گرانی بنزین چاپ نکنید


مهدی احمدیان می گوید وقتی روزنامه به او اعلام کرد نمی توانند این طرح را چاپ کنند، او آن را در توئیتر خود منتشر کرد.
مهدی احمدیان می گوید وقتی روزنامه به او اعلام کرد نمی توانند این طرح را چاپ کنند، او آن را در توئیتر خود منتشر کرد.

برخی منابع در تهران به صدای آمریکا گفته اند که نهادهای ارشد حکومتی و دولتی از رسانه‌ها خواسته اند که از هرگونه انتشار کارتن یا طرح با محوریت گرانی بنزین خودداری کنند.

این منابع به صدای آمریکا گفته اند برخی از مدیران مسئول توسط وزارت ارشاد مطلع شده‌اند که به دستور شورای امنیت ملی، نباید چنین طرح و کاریکاتوری منتشر کنند.

در همین رابطه، مهدی احمدی کاریکاتوریست روزنامه آرمان ملی در توئیتر خود نوشته است «از روزنامه دستور آمده هیچ طرحی با محوریت گرانی بنزین چاپ نخواهد شد.»

او سپس طرحی را که اجازه انتشار نیافته، در توئیتر خود منتشر کرده است.

طرح مهدی احمدی که به نوشته او اجازه انتشار در روزنامه آرمان ملی را در روز شنبه نیافت.
طرح مهدی احمدی که به نوشته او اجازه انتشار در روزنامه آرمان ملی را در روز شنبه نیافت.

در این طرح، یک مرد با شیلنگ بنزین در حال خفه شدن است. اشاره آن به وضعیت اقشار کم درآمد بعد از گرانی بنزین است. تنها دو روز پیش، قائم مقام رئیس کمیته امداد ایران گفته بود که ۱۶ میلیون ایرانی زیر خط فقر هستند.

شورای عالی امنیت ملی یک نهاد حکومتی است که اعضای آن توسط رهبر جمهوری اسلامی منصوب می شود و تقریبا نیمی از اعضای آن اعضای کابینه دولت حسن روحانی هستند. رئیس جمهوری ایران ریاست این شورا را بر عهده دارد.

در دو دهه اخیر، این شورا همزمان با اعتراضات و تجمعات رسانه ها را از انتشار خبرهای مربوط منع کرد. همچنین در زمان مذاکرات هسته‌ای، رسانه ها مجبور به پیروی از دستورات این نهاد بودند.

گزارشگران بدون مرز، رژیم جمهوری اسلامی ایران را یکی از دشمنان آزادی بیان می داند.

دولت ایران بدون اعلام قبلی بامداد جمعه ۲۴ آبان ناگهان قیمت بنزین آزاد را سه برابر کرد که این تصمیم با اعتراض مردم روبرو شود.

درآمد نفتی جمهوری اسلامی براثر تحریم‌های ایالات متحده کاهش شدیدی در یکسال اخیر داشته است.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه‌های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند. پرزیدنت ترامپ پیشنهاد مذاکره مستقیم به مقامات ایران را داده اما آیت الله خامنه‌ای با هرگونه مذاکره مخالفت کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG