لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۷

فشار بر خانواده مسیح علینژاد برای مصاحبه علیه او در صدا و سیما؛ فایل تصویری برادر او قبل از بازداشت


چند روز بعد از بازداشت برادر و برخی بستگان مسیح علینژاد، روزنامه نگار ایرانی مقیم نیویورک، برخی منابع از قصد جمهوری اسلامی ایران برای اجبار پدر و مادر او برای اعتراف علیه دخترشان در تلویزیون جمهوری اسلامی خبر می دهند.

در یک ویدئو که در اختیار صدای آمریکا قرار گرفته است، علی علینژاد، برادر مسیح علینژاد ،اندکی قبل از بازداشت خود، به گویش محلی می گوید که فشار ماموران امنیتی بر او و اعضای خانواده اش افزایش یافته است.

او توضیح می دهد که مادر مسیح علینژاد گفته است شاید مجبور شود برای کاهش فشار بر سایر اعضای خانواده، علیه دخترش مصاحبه کند.

ماموران «وزارت اطلاعات» ایران روز سه‌شنبه، دوم شهریور در تهران و بابل با «حمله» به خانه برادر مسیح علینژاد و همچنین خواهر و برادر همسر سابق این روزنامه نگار را بازداشت کرده‌اند.

مسیح علینژاد، روزنامه‌نگار و فعال مدنی، در ویدئویی که برای صدای آمریکا ارسال کرد، با اعلام این خبر عنوان کرد ماموران اتهام علی علینژاد، لیلا لطفی، و هادی لطفی را ارتباط با این روزنامه نگار مقیم نیویورک دانسته و خانواده‌های آنان را تهدید کرده‌اند که نباید در این زمان مصاحبه و اطلاع‌رسانی کنند.

خانم علینژاد که بنیان‌گذار کارزار «چهارشنبه های سفید» است پیش از این در تاریخ ۲۲ فروردین ۱۳۹۸ به صدای آمریکا خبر داده بود مادرش را به پلیس امنیت احضار کرده و به او گفته‌اند باید درباره «ارتباط تلفنی با خارج از کشور» پاسخگو باشد.

وزارت خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

همچنین، در پی بازداشت بستگان مسیح علینژاد، فیلیپ لوتر، مدیر تحقیقات بخش خاورمیانه و آفریقای شمالی عفو بین الملل، روز چهارشنبه ۳ مهرماه بازداشت این افراد را اقداماتی «نفرت‌انگیز» و «بزدلانه» برای مرعوب ساختن این فعال و روزنامه نگار ایرانی توصیف کرد.

صداو سیمای جمهوری اسلامی ایران به پخش اعترافات متهمان مشهور است. بارها مشخص شده که این اعترافات بعد از شکنجه و آزار متهمان گرفته شده است. در یک پرونده، مازیار بهاری، روزنامه نگار ایرانی توانست پرس تی وی، شبکه انگلیسی وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در لندن را به پرداخت غرامت به خاطر پخش اعترافات او محکوم کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG