لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۰

بیش از یک میلیون شهروند سنی از داشتن حتی یک مسجد در تهران محروم هستند


ماموران امنیتی در ایران حتی اجازه برگزاری نمازهای جماعت اهل سنت، از جمله نماز عید فطر، را نداده و در برخی موارد با آنها برخورد کرده است
ماموران امنیتی در ایران حتی اجازه برگزاری نمازهای جماعت اهل سنت، از جمله نماز عید فطر، را نداده و در برخی موارد با آنها برخورد کرده است

یک نماینده مجلس در ایران می‌گوید بیش از یک میلیون شهروند ایرانی اهل سنت در پایتخت ایران، حتی یک مسجد برای نیایش گروهی ندارند.

به نوشته خبرگزاری‌های ایران، علیم یارمحمدی، نماینده زاهدان در مجلس، گفته است که مسلمانان اهل سنت هم اکنون در هفت خانه در تهران، نمازهای جماعت خود را برگزار می‌کنند.

با اینکه قانون اساسی جمهوری اسلامی، اهل سنت را از حقوق برابر در ایران برخوردار دانسته، اما در زمینه‌هایی چون کسب سمت‌های ارشد مدیریتی و همچنین انجام فرایض دینی بر آنها تبعیض اعمال می‌شود. در سال‌های اخیر حتی برگزاری نماز جماعت در خانه هایی که این نماینده مجلس به آن اشاره کرد، با برخورد ماموران امنیتی روبرو شده است.

قرار است دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز دوشنبه اول مهر در نیویورک در یک مراسم درباره آزادی مذهبی در جهان سخنرانی کند.

«سام براون بک» سفیر آمریکا در امور آزادی مذهبی خرداد امسال درباره وضعیت آزادی مذهبی در جمهوری اسلامی به صدای آمریکا گفته بود، رژیم ایران در آزار و اذیت اقلیت‌های مذهبی فجیع‌ترین کارنامه را دارد.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها نسبت به نقض حقوق اقلیت های مذهبی - از جمله مسلمانان اهل سنت، بهائیان، نوکیشان مسیحی، غیره - توسط رژیم جمهوری اسلامی اعتراض و آن را محکوم کرده است. به رغم مسلمان بودن رهبران جمهوری اسلامی، میلیون‌ها تن از مسلمانان اهل سنت در ایران با محدودیت های گسترده ای مواجه هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG