لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۶

سرکوب زندانیان معترض در قرچک ورامین با شلیک گاز اشک‌آور


نمایی از ورودی زندان قرچک ورامین که مقامات آن را ندامتگاه شهر‌ری می‌نامند.
نمایی از ورودی زندان قرچک ورامین که مقامات آن را ندامتگاه شهر‌ری می‌نامند.

فعالان حقوق بشر از درگیری در زندان قرچک ورامین خبر دادند. ماموران برای سرکوب زندانیان معترض به سوی آنها گاز اشک‌آور شلیک کردند و سپس زندانیان معترض را مورد ضرب و جرح قرار دادند.

محمود صادقی نماینده تهران تایید کرده که در زندان درگیری روی داده است. با این حال او مدعی شد زنان زندانی مواد مخدر زندان به گمان اینکه عفو شامل آنها نمی شود، دست به اعتراض زدند اما پس از اینکه به آنها اعلام شد عفو شامل آنها می شود آرام شده اند.

زندان قرچک محل نگهداری زنان درویش و برخی زندانیان سیاسی است. تا جمعه شب، هرگونه تماس زندانیان با خارج قطع شده بود و تلاش خانواده ها برای صحبت با مقام های زندان ناکام ماند.

سایت مجذوبان نور که اخبار دراویش را منتشر می کند ضمن تایید خبر حمله به آنها، از انتقال زندانیان مجروح به بیمارستان نوشت.

نهادهای حقوق بشری در سالهای اخیر بارها از «شرایط غیر انسانی» زندان قرچک ورامین نوشته بودند.

سایت مجذوبان نور نوشت بعد از اعتراض پنجشنبه شب، نیروهای گارد زندان «با پرتاب گاز اشک‌آور در محیط دربسته‌ بند، زنان زندانی را مورد هجوم قرار دادند. پس از شلیک گاز فلفل و اشک‌آور، زنان زندانی برای دفع اثر گاز، تخت‌ها و پتوهای خود را آتش زدند و مسئولان زندان با استفاده از ماشین آتش‌نشانی آتش را خاموش کردند.

این عکس منتشر شده در توئیتر، دود ناشی از آتش را نشان می دهد:

مقام های جمهوری اسلامی اعلام کرده بودند به زندانیان عفو عمومی می دهند اما بعد مقام های قضایی گفتند این عفو ها شامل زندانیان سیاسی و عقیدتی نمی شود.

جمهوری اسلامی ایران یکی از زندان های بزرگ برای اقلیت های قومی و مذهبی است.

ایالات متحده بارها نسبت به نقض حقوق بشر هشدار داده است.

مایک پمپئو روز دوشنبه ۱۵ بهمن در توئیتر خود با اشاره به آنچه «بدعهدی انقلابیون ایران» نسبت به وعده های خود نامید، نوشت: «آیت الله خمینی در سال ۱۹۷۹ وعده خوشبختی در آینده را به مردم ایران فروخت، چهل سال بعد، رژیم فاسد ایران چیزی برای ارائه ندارد جز عهدی شکسته.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG