لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۶

دیدگاه| ساعت صفر جمهوری اسلامی: زمان آن رسید که جهان علیه رژیم یکصدا شود


رهبر جمهوری اسلامی از نظامیان برای سرکوب اعتراضات استفاده می کند.
رهبر جمهوری اسلامی از نظامیان برای سرکوب اعتراضات استفاده می کند.

یادداشت «دنی دنون» سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد در وال استریت جورنال

ایران از مدتها پیش موضوع بحث فشرده مجمع عمومی سازمان ملل متحد بوده است.در سالهای گذشته، در رهبری جهان، اراده سیاسی برای رویاروئی با ایران بر سر جاه طلبی های هسته ای و پشتیبانی حکومت از تروریسم وجود نداشت اما امسال وضع فرق می کند. در همان حال که رژیم با ناآرامی های سیاسی در داخل و تحریمهای گسترده در خارج دست و پنجه نرم می کند جامعه جهانی می تواند راه را بر اجرای طرحهای خطرناک و توسعه طلبانه رژیم ببندد.

رژیم ایران رژیمی متخاصم است. با اعتراضهائی مواجه است که مشروعیتش را به چالش گرفته اند. ایرانیان به خشم آمده اند که رهبران کشور میلیاردها دلاری که با امضای برجام به دست حکومت رسید، خرج حمایت از تروریسم و دست نشاندگان در منطقه کردند. مردم در اعتراضها فریاد «مرگ بر فلسطین» سر می دهند، تا خشم خود را به سیاست رژیم دایر بر نابودی اسرائیل نشان دهند. معترضان شعار می دهند: «سوریه را رها کن. فکری به حال ما کن.»

فشارهای مالی ناشی از تحریمهای آمریکا، این ناآرامیهای داخلی را شدت بخشیده، شرکتها در سراسر جهان همکاری با ایران و فعالیت در این کشور را پایان می دهند. ارزش ریال به شدت سقوط کرده و از ماه ژوئن به این طرف صادرات نفت ایران ۲۵ در صد کاهش یافته است. در ماه نوامبر مرحله دوم تحریمها ستون فقرات اقتصاد ایران را هدف گرفته که بخش نفت و گاز ایران در معرض تحریم کامل قرار می گیرد.

هنگام برگزاری نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد پرزیدنت ترامپ از جامعه بین المللی خواست در مسیر منزوی کردن رژیم ایران به آمریکا بپیوندند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل یک سایت هسته ای تازه ای را افشا کرد که ایران مخفیانه و در راستای نقض برجام ساخته بود.

وی با ارائه دقیق مشخصات سایت، از آژانس بین المللی انرژی اتمی و هر کسی که تلفن هوشمند دارد دعوت کرد سایت را مورد مشاهده قرار دهد.

با همه اینها برخی اروپائیان در صدد یافتن راههائی برای دور زدن تحریمهای آمریکا علیه ایران و حفظ روابط تجاری با این کشورند.

یکی از استراتژیهای اروپا، تدوین «قانون مسدود کردن» است که به موجب آن هر شرکتی که تحریمهای آمریکا را رعایت کند مورد تحریم اقتصادی قرار گیرد.

راه دیگر، ادامه همکاری اقتصادی با ایران با ایجاد یک نهاد مالی جدید است. این راهکارها رژیم ایران را نجات نخواهد داد. بانکهای آلمان از هم اکنون تا ۸۰ در صد انتقال پول از ایران را رد کرده اند. برای شرکتهای روسی و چینی هم جبران زیان ناشی از درآمد از دست رفته براثر فرار سرمایه های خارجی ماهها طول می کشد.

جهان نباید فریب این ترفند را بخورد که عادی شدن مناسبات با تهران موجب بهبود امنیت جهانی خواهد شد. ایران ده ها هزار سرباز و دست نشانده در سوریه دارد. در جنگ نیابتی یمن کاملا درگیر است. برای نیروهای شیعه عراقی موشک میان برد بالیستیک می فرستد. همین تابستان گذشته تلاش کرد در گردهمائی مخالفان در پاریس بمب منفجر سازد.

اروپا باید قاطعانه در کنار آمریکا بایستد. برداشتهای خیالپردازانه و باج دهی به ایران موجب برقراری امنیت قاره اروپا نخواهد شد.

اکنون با نزدیک شدن اعمال تحریمهای سخت آمریکا زمان آن فرارسیده است که از خواست ایرانیان دایر بر تغییر رژیم حمایت کنیم و بر فشارها بر حاکمان آنها بیافزاییم.

جهان ممکن است بزودی فرصتی پیدا کند که خود را از شر رژیم رها سازد. من از همکارانم در سازمان ملل درخواست می کنم در برابر ماجراجوئی های منطقه ای و تروریسم جهانی بایستند.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG