لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۳

گزارش العربیه از یک روایت قدیمی؛ سپاه مواد منفجره در چمدان حجاج پنهان می‌کرد


عکسی از «سید مهدی هاشمی» برادر داماد آیت الله منتظری که در دهه شصت اعدام شد، در کنار فرزند آیت الله منتظری
عکسی از «سید مهدی هاشمی» برادر داماد آیت الله منتظری که در دهه شصت اعدام شد، در کنار فرزند آیت الله منتظری

العربیه در گزارشی به واکاوی یک رویداد مهم دهه شصت پرداخت. العربیه نوشت: یکی از اعضای خانواده حسینعلی منتظری، روحانی متوفی شیعه سرشناس، می گوید سپاه پاسداران در پس قاچاق مواد منفجره ای بود که در چمدان زائران حج در سال ۱۳۶۵ کشف شد.

آیت الله منتظری از رهبران انقلاب ۱۳۵۷ در ایران بود.

احمد منتظری، فرزند او، این هفته در برنامه تلویزیونی «خشت خام» درباره گزارش ها از نقش مهدی هاشمی در قاچاق مواد منفجره به داخل هواپیما به مسیر عربستان سعودی در سال ۱۳۶۵ صحبت می کند.

مهدی هاشمی تا سال ۱۳۶۲ مسئول واحد جنبش های آزادیبخش سپاه بود و به اقداماتی تروریستی دست می زد.

احمد منتظری در این مصاحبه توضیح می دهد که انتقال مواد منفجره در سال ۱۳۶۵ کار سپاه بود و به مهدی هاشمی تهمتی بی اساس زدند:

«سپاه در ساک حجاج در کاروانی که بیشتر پیرمرد و پیرزن بودند، بدون اطلاع شان مواد منفجره جاسازی کرده بودند و آن جا لو رفته بود، عربستان گرفته بود... آن گروه سپاه مستقیم زیر نظر آقای هاشمی رفسنجانی کار می کردند و این به هر دلیلی خلاصه لو رفت و آقای کروبی که نماینده آیت الله خمینی در حج بود مجبور شد عذرخواهی کند و تقاضا کند که این مساله را لطف کنند پخش نکنند. اما در ایران از جمله در هیات دولت شنیدم که گفتند این کار مهدی هاشمی بوده است.»

احمد منتظری درباره اعتراض در دولت به این اقدام می گوید: «ممکن است یک دوگانگی باشد و سپاه این کار را بکند و کسانی در دولت آن واکنش را نشان بدهند.»

اظهارات احمد منتظری مشابه نامه پدرش به آیت الله خمینی در سال ۱۳۶۵ است. آیت الله منتظری در نامه اش نوشته بود: «سپاه در وقت حج یک کار غلط ناروا انجام می دهد و از ساک ها حدود صد نفر حجاج پیرمرد و پیرزن بدون اطلاع آنان سوء استفاده می کند به نحوی که در عربستان در وقت حج آبروی ایران و انقلاب را بردند و آقای کروبی ناچار شد از ملک فهد طلب لطف کند، لابد حضرتعالی شنیده اید، آن وقت در همان کشور بعضی زمزمه راه می اندازند که خوب است بگوییم از طرف سید مهدی هاشمی بوده، و یک نفر از شش نفر افراد سپاهی که متصدی این کار غلط بوده اند آمد نزد من و به من گفت مسئول من در سپاه اصرار می کند که بگویم از طرف سید مهدی هاشمی این کار انجام شده، و در مجلس و هیات دولت و محافل دیگر هم شایع کردند، اینک آنان که در سپاه این کار غلط را انجام داده اند و در وقت حج آبرویمان را بردند غیرقابل تعقیب اند و آقای حسنی و سید مهدی هاشمی باید تعقیب و محاکمه شوند؟!»

نیروهای امنیتی سعودی در آن زمان موفق شدند مواد منفجره را از ساک های حجاج پیش از وارد آمدن هر گونه صدمه ای کشف کنند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG