لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۴

گزارش واشنگتن فری بیکن: ایران آزار مسیحیان را در ماه گذشته بیشتر کرد


عکسی از کلیسای مسیحیان اصفهان
عکسی از کلیسای مسیحیان اصفهان

جفری کیمینو در گزارشی در واشنگتن فری بیکن با عنوان «ایران آزار و ایذاء مسیحیان را در ماه ژوییه بیشتر کرده است» می نویسد

بنا بر اطلاعات گردآوری شده توسط سازمان مردم نهاد «نگرانی بین المللی مسیحیان» موسوم به «آی سی سی»، حکومت ایران آزار و ایذاء مسیحیان را در ماه گذشته شدت بخشیده است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، ماه گذشته ادعا کرد مسیحیان از همان حقوق مشابه دیگران برخوردارند. اما «آی سی سی» که در واشنگتن مستقر است و از طریق یاری رساندن، دفاع حقوقی و آگاهی بخشی اقلیت های مذهبی را کمک می کند، در گزارش تازه خود به شواهدی از هدف قرار گرفتن مسیحیان توسط رژیم ایران در ماه ژوییه اشاره دارد. بر مبنای این گزارش، اقدام قضایی علیه هشت باورمند «یک افزایش قابل توجه در پرونده های علنی آزار و ایذاء مسیحیان در ایران است».

در دوم ژوییه نیروهای اطلاعاتی معصومه تقی نژاد و پسر او را بازداشت و زندانی می کنند. چند هفته بعد، رامئیل بت تمرز به اتهام اقدام علیه امنیت ملی حکم چهار ماه زندان دریافت کرده است. طی روزهای آتی، پنج نفر دیگر دستگیر، زندانی و دادگاهی شده اند.

«همبستگی جهانی مسیحی»، دیگر سازمانی که خود را وقف حمایت از مسیحیان رنج دیده از آزار و ایذاء کرده است، در بیانیه ای می گوید: «در حالی که رژیم ایران بیش از پیش منفور شده و شهروندان در انتقادات شان از فساد در دوایر رسمی صریح تر می شوند، حکومت به شکل فزاینده ای به حمایت آیت الله های تندرو تکیه می کند که خواهان افزایش فشار بر اقلیت های مذهبی اند.»

کلیر اونز، مدیر منطقه ای «آی سی سی» در اظهار نظری مشابه گفت: «در حالی که رژیم در حفظ کنترل خود بر روح و روان شهروندان اش تقلا می کند، آزار و ایذاء مسیحیان در ایران به صورت روزافزون بیشتر می شود.»

هفته گذشته نشست «وزیران برای پیشبرد آزادی مذهبی» به میزبانی وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه ای موارد «نقض برنامه ریزی شده و مداوم و فاحش آزادی های مذهبی» را محکوم کرد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG