لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۶

دیدگاه| فشار اقتصادی، طاعونی کشنده برای ایران


در ماههای اخیر، بارها کارگران از جمله کارگران کارخانه هپکو در اراک تجمع کرده اند
در ماههای اخیر، بارها کارگران از جمله کارگران کارخانه هپکو در اراک تجمع کرده اند

گزارشی از بنجامین واینتهال در روزنامه جروسلم پست

هفته ای نیست که بدون اعلام خروج شرکت های اروپایی بیشتری از بازار ایران به پایان نرسد؛ مثل یک طاعون مهلک شده است. خروج سرمایه از اقتصاد خطرناک ایران بدون هیچ گونه جنگ طلبی محسوس دولت ترامپ اتفاق می افتد.

مساله به سادگی این است که قدرت بازار صنعتی دولت آمریکا و ماهیت از درون به هم پیوسته کاپیتالیزم شرکت های خارجی را مجبور به ترک جمهوری اسلامی ایران می کند.

هفته گذشته، آدیداس، شرکت آلمانی تولیدکننده محصولات ورزشی، و رنو، خودروسازی فرانسه، از فعالیت های تجاری شان در ایران دست کشیدند. رئیس عملیاتی رنو گفت: «ما برای جبران فرصت های از دست رفته در ایران در پی فرصت های تجاری جدید، به خصوص در آفریقا با رشدی قوی، هستیم.»

نکته قابل اهمیت در باره خروج رنو از ایران در این است که این شرکت هیچ حضور تجاری در آمریکا ندارد.

اما، «شرکت نیسان موتورز» که رنو سهام دار عمده آن است، خودروهای فراوانی به مصرف کنندگان آمریکایی می فروشد. بازار آمریکا حوزه ای به ارزش ۱۹ هزار میلیارد دلار است، در حالی که بازار ایران ۴۰۰ میلیارد دلار بیشتر نیست.

دو دور جدید تحریم های اقتصادی در مرداد ماه و آبان ماه ایران را هدف قرار می دهد. علت آن سیاست خارجی بر هم زننده ثبات تهران است. ترامپ برجام را برای ناتوانی آن در جلوگیری از فعالیت های مضر ایران در منطقه ترک کرد.

سیاست ترامپ بی تردید در جنگ اقتصادی و تشویق مبارزات دموکراسی خواهانه علیه روحانیون حاکم بر ایران پیروز بوده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG