لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۴

دیدگاه| ایران با واقعیت ها کنار بیاید: اعتراضات داخلی، نارضایتی اسرائیل و اتحاد شکننده روسیه


 تجمع مردم خرمشهر در اعتراض به قطع آب و شوری آب آشامیدنی یکی از صدها تجمع هفته های اخیر در ایران بود.
تجمع مردم خرمشهر در اعتراض به قطع آب و شوری آب آشامیدنی یکی از صدها تجمع هفته های اخیر در ایران بود.

یادداشتی از موشه آرنز در وبسایت روزنامه هاآرتض

اقتصاد ایران در دردسری جدی افتاده و خیابان های تهران و دیگر شهرها صحنه تظاهرات مداوم ضد حکومتی است. تظاهرکنندگان خواستار پایان یافتن مداخله ایران در سوریه و یمن هستند.

حاکمان در تهران به تزریق منابع به حزب الله و حمایت از ماجراجویی های ایران در سوریه و یمن ادامه می دهند. این وضعیت تا کی می تواند ادامه پیدا کند؟

خبر بد برای جمهوری اسلامی خروج دولت ترامپ از برجام بود. این به معنای بازگشت دوباره تحریم های آمریکا است.

اسرائیل روشن کرده است که حضور نیروهای ایران و پایگاه هایشان در سوریه را تحمل نخواهد کرد. حملات هوایی اسرائیل به آن اهداف جای تردیدی در این باره باقی نگذاشته است.

به نظر می رسد اتحاد روسیه و ایران در سایه ملاقات های پیاپی مقام های اسرائیلی و روسی دستخوش تغییراتی شده است. حضور ایران در سوریه در دستور کار اجلاس شانزدهم ژوییه رهبران آمریکا و روسیه در هلسینکی قرار دارد.

ما احتمالا شاهد تغییر عمده نقش ایران در خاورمیانه هستیم. پرزیدنت ترامپ با آگاهی از نگرانی های اسرائیل خواهان خروج نیروهای ایران از سوریه است. به نظر می رسد باد به سمت مخالف ایران وزیدن گرفته است. این برای اسرائیل خبر خوبی است.

ایران سال های طولانی تهدید امنیتی عمده ای علیه اسرائیل بوده است.

تحولات اخیر در ایران ممکن است به تضعیف حکومت ایران و حتی سقوط آن بیانجامد. اگر چنین شود اسرائیل می تواند نفسی به راحتی بکشد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG