لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۴

یادداشت مسیح علینژاد برای واشنگتن پست: بسیج بخاطر مبارزه با حجاب، من را به سلاخی تهدید کرد


یادداشتی در روزنامه واشنگتن پست از مسیح علی نژاد* روزنامه نگار، بنیانگذار کمپین «آزادی های یواشکی»

حدود دو هفته پیش، از سوی حمیدرضا احمد آبادی، یکی از چهره های شناخته شده بسیج، به شکلی وحشتناک به مرگ تهدید شدم. او در پیام خود گفت من «سلاخی» خواهم شد زیرا به تقدس انقلاب ایران و ارزش های اسلامی توهین کرده ام. او هشدار داد یکی از ماموران او در ایالات متحده زبان من را خواهد برید و سینه ام را پیش از کشتن من خواهد شکافت. ظاهرا قرار است من به همان روشی که رهبران پیشین اپوزیسیون در دهه نود میلادی به قتل رسیدند سلاخی شوم.

احمد آبادی بعدتر در مصاحبه ای با «بی بی سی فارسی» همان تهدید را تکرار می کند و به ترور شاپور بختیار، آخرین نخست وزیر شاه، و فریدون فرخزاد، هنرمند مخالف رژیم، که در آلمان به قتل رسید اشاره می کند.

جرم من به چالش کشیدن قانون حجاب اجباری است. من چهار سال پیش کمپینی با عنوان «آزادی های یواشکی» به راه انداختم و در آن از زنان خواستم عکس هایی از خودشان بدون روسری در اماکن عمومی منتشر کنند. ما می خواستیم زنان آزادی انتخاب پوشش داشته باشند. ماه مه گذشته، ما جنبش تازه ای را به نام «چهارشنبه های سفید» شروع کردیم که در آن زنان ضمن راه رفتن در امکان عمومی بدون حجاب بر سر از خودشان فیلم می گرفتند. ما سفید را به عنوان رنگ مقاومت انتخاب کردیم. از دسامبر گذشته، زنان بیشتری این قانون تبعیض آمیز را به چالش کشیده اند و خطر بازداشت، زندان یا بدتر از آن را به جان می خرند. ۲۹ زن تا کنون بازداشت شده اند. رهبر جمهوری اسلامی تصمیم گرفت در روز جهانی زن این کمپین را تقبیح کند.

من مانند دیگر ایرانیان مخالف در خارج و داخل ایران به دریافت پیام های تهدید به مرگ عادت کرده ام. آن چه که در این تهدید نگران کننده بود این است که احمد آبادی این حرف ها را بدون ترس از مجازات عنوان می کند. حیرت آور است که در حالی که افراد بیگناه برای دفاع از حقوق بشر زندانی می شوند کسانی مانند احمد آبادی (معروف به دهن گشاد) به راحتی می توانند بدون این که بازداشت شوند دیگران را تهدید به مرگ کنند. این بی عدالتی محض است.

من با علم به این که می دانم قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران به شکایات مخالفان بهایی نمی دهد، تصمیم گرفتم رسما از احمد آبادی شکایت کنم.

مسولان جمهوری اسلامی که سالها آمریکا را دشمن بزرگ خود معرفی کرده اند حالا در دفتر حفاظت منافع ایران در واشنگتن به پلیس مخفی آمریکا زنگ زدند تا یک زن ایرانی بی حجاب را از خاک کشورش بیرون بیاندازند. این یعنی بزرگترین خطر برای جمهوری اسلامی، نه آمریکا بلکه زنان ایرانی هستند که علیه حجاب اجباری و برای حقوق شان می جنگند.

آنچه برای من در دفتر حفاظت منافع ایران در واشنگتن رخ داد داستان میلیون ها زن ایرانی است که اگر حجاب نداشته باشند از کشور خودشان به بیرون پرتاب می شوند، از هفت سالگی حق تحصیل نخواهند داشت، حق گرفتن کارت هویت و پاسپورت نخواهند داشت، حق ورود به دانشگاه و حق تحصیل نخواهند داشت و از همه فضاهای عمومی حذف خواهند شد.

هویت و موجودیت زنی که به حجاب تن ندهد در ایران زیر سوال است. زنان ایرانی بزرگترین خطر برای جمهوری اسلامی محسوب می شوند چون دارند برای هویت واقعی خودشان برای زندگی خودشان می جنگند.

* خانم علینژاد مجری برنامه «تبلت» در صدای آمریکا است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG