لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۱

دیدگاه| ایران می خواهد به نظم جهانی بپیوندد که در حال تضعیف آن است


سپاه در قالب قرارگاه خاتم الانبیا، عهده دار پروژه های مهم عمرانی کشور است.
سپاه در قالب قرارگاه خاتم الانبیا، عهده دار پروژه های مهم عمرانی کشور است.

یادداشتی تحلیلی از ایلای لیک در وبسایت شبکه رسانه ای بلومبرگ

اگر از علاقمندان به کمدی اشتباهات هستید، توصیه می کنم به «گروه ویژه اقدام مالی» نگاهی بیندازید. «گروه ویژه اقدام مالی» سازمانی جهانی از بانک های بزرگ و آژانس های دولتی است که وظیفه اش مبارزه با پولشویی و مقابله با تامین مالی تروریسم است.

این گروه چند روز پیش در جلسه ای در پاریس در میان دیگر مسائل این موضوع را به بحث گذاشت که آیا نظام بانکی ایران از سلامت برخوردار است یا خیر.

این خودش یک جوک است. وزارت خزانه داری آمریکا بیش از ۲۰ سال را صرف رد یابی این امر کرد که سپاه پاسداران چگونه از بانک های ایرانی برای تامین گروه های تروریستی استفاده می کند.

اچ آر مک مستر، مشاور امنیت ملی آمریکا، در «کنفرانس امنیتی مونیخ» گفت: «وقتی در ایران سرمایه گذاری می کنید، دارید در سپاه پاسداران سرمایه می گذارید. با این کار در واقع چکی برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می کشید و می گویید لطفا از این پول برای دست زدن به جنایات بیشتر در سراسر خاورمیانه استفاده کنید.»

با این وجود «گروه ویژه اقدام مالی»، نهاد جهانی مسئول مقابله با تامین مالی تروریسم، می گوید ایران «به طور کامل موارد باقیمانده لازم را مورد رسیدگی قرار می دهد».

این امر شامل مفری در قوانین جمهوری اسلامی ایران است که مجلس ایران در رسیدگی به نقش دولت در تامین مالی تروریسم در دست بررسی دارد.

مشکل این است که ایران برای حمایت مالی از گروه هایی که «قصد پایان دادن به اشغال خارجی، استعمار و نژاد پرستی» را دارند استثنا قائل شده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG