لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۹

«شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد» هم به حمله به کنیسه‌ها در شیراز واکنش نشان داد


گزارش ها می گوید مهاجمان به کتاب مقدس یهودیان در این کنیسه ها بی احترامی کرده اند.
گزارش ها می گوید مهاجمان به کتاب مقدس یهودیان در این کنیسه ها بی احترامی کرده اند.

«شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد» یک گروه مخالف جمهوری اسلامی ایران، روز پنجشنبه در بیانیه ای به حمله به دو کنیسه یهودیان در شیراز واکنش نشان داد. در بیانیه این گروه «هرگونه رفتار یهودستیزانه» محکوم شده است.

در روزهای اخیر برخی رسانه ها گزارش دادند گروهی به دو کنیسه در شیراز حمله کرده اند. گفته شده «کنیسه حاداش» و «کنیسه کاشی» هدف این حمله‌ها بوده است. آنها ضمن تخریب، چند تورات را از بین بردند و بی احترامی کردند.

پیشتر، دو فدراسیون یهودیان ایرانی آمریکایی در نیویورک و لس آنجلس در یک بیانیه مشترک که نسخه ای از آن در اختیار صدای آمریکا قرار گرفت، مراتب نگرانی عمیق خود را از واقعه اخیر حمله به این عبادتگاه‌های یهودیان در شیراز و بی احترامی و تخریب کتاب‌های دینی در آن محل، ابراز داشتند.

در بیانیه روز پنجشنبه «شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد» آمده است: شهروندان ایرانی ـ یهودی از دیرباز در سرزمین ایران با احترام به دیگر باورها در صلح و آرامش در ترویج ایرانیت و فرهنگ ایرانی کوشا بوده اند و هر ایرانی از هر رنگ، باور و تیره و تباری که باشد می بایست با دیگری برابر بوده و از حقوق و امنیت جانی، روحی و مالی برابر برخوردار باشد. این مهم نقش اساسی و محوری دولت است. متاسفانه، سیاست های به آتش کشیدن پرچم کشورها، توهین به دیگری و انکار فجایع بشری همچنان «هولوکاست و انکار کشتار یهودیان در زمان جنگ جهانی دوم»، تحریف تاریخ، یهودی ستیزی و ایجاد بحران در ذات این حکومت ضدبشری نهادینه شده است. در قانون اساسی جمهوری اسلامی ماهیت نژاد پرستانه و تبعیض گذار بشری این رژیم به شفافیت دیده می شود.

هنوز مقام های ایران به این رویداد در شیراز واکنشی نشان نداده اند.

شیراز از شهرهایی است که پیش از انقلاب سال ۵۷ ایران بیش از ده هزار یهودی در آن زندگی می کرد، اما در سال های اخیر این تعداد به کمتر از دو هزار نفر رسیده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG