لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۳

آیا محمدجواد ظریف درباره دلیل استعفایش دروغ می‌گوید؟


ده روز بعد از استعفای وزیر خارجه ایران که گفته شد به دلیل عدم اطلاع او از حضور بشار اسد در تهران برای دیدار با خامنه‌ای و قاسم سلیمانی بود، محمدجواد ظریف ادعای جدیدی را مطرح کرد.

رسانه‌های ایران گزارش دادند آقای ظریف گفته است که استعفای او ربطی به سفر اسد به تهران نداشت و او رابطه خوبی با مقامات سوریه دارد. وی هدف از استعفای خود را «حفظ شأن وزارت خارجه» ذکر کرد.

بشار اسد در یک سفر از پیش اعلام نشده روز دوشنبه ۶ اسفند، با آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی دیدا کرد. در این دیدار هیچ مقام دولتی حضور نداشت و تنها قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس حضور داشت.

چند ساعت بعد آقای ظریف در یک پست اینستاگرامی استعفای خود را اعلام کرد.

بعد از آن چند مقام ایران که نزدیک به ظریف نزدیک هستند تائید کردند که او در اعتراض به عدم حضور در این دیدار از سمت خود کنار رفته است:

  • بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، تائید کرد که استعفای آقای ظریف واکنشی به سفر رئیس جمهور سوریه بدون اطلاع وزارت خارجه بوده است.
  • کاظم جلالی دلیل استعفای آقای ظریف حضور نداشتن در دیدار بشار اسد با رئیس جمهور ایران بود و ربطی به اصل سفر او به تهران نداشت.
  • حتی روز چهارشنبه هشت اسفند، قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، با هدف دلجویی از وزیر خارجه ایران گفت که درباره غیبت آقای ظریف در دیدار با بشار اسد «تعمدی» در کار نبود.
  • غلامعلی جعفرزاده، نایب رئیس فراکسیون مستقلین مجلس، هم گفته بود، بی اطلاعی از سفر بشار اسد به تهران در استعفای آقای ظریف موثر بوده است.

حتی آقای ظریف پس از اعلام استعفای خود در صفحه شخصی اینستاگرامش در پیامکی به پایگاه خبری انتخاب گفت که «بعد از عکس‌های ملاقات‌های امروز(دوشنبه) دیگر جواد ظریف به عنوان وزیر خارجه در جهان اعتباری ندارد.»

در نهایت استعفای ظریف توسط روحانی پذیرفته نشد و او به کار بازگشت اما پس از آن سعی کرد دلیل اصلی استعفا را چیز دیگری غیر از سفر اسد و عدم دعوت خود عنوان کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG