لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۴

ظریف در پاکستان از تمرکز ایران بر همکاری‌های منطقه‌ای خبر داد


ظریف در پاکستان از تمرکز ایران بر همکاری‌های منطقه‌ای خبر داد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:02 0:00

وزیر امور خارجه ایران روز پنجشنبه در نشستی خبری در پاکستان گفت زمان تمرکز ایران بر همکاری‌های منطقه‌ای فرا رسیده است و از اعلام آمادگی تهران برای همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم، افراط گرایی و خشونت در منطقه خبر داد.

محمدجواد ظریف که در دومین دور سفرهای منطقه‌ای خود، پس از لبنان و سوریه به پاکستان رفته است، در نشست خبری مشترک با سرتاج عزیز مشاور امنیت ملی پاکستان گفت «اکنون که بحران غیرضروری در روابط ایران و غرب از میان برداشته شده است، آماده ایم تا به طور کامل بر همکاری های منطقه ای تمرکز کنیم.»

به گزارش خبرگزاری ایرنا از اسلام‌آباد، آقای ظریف در این نشست از نیاز به تلاش‌ها و همکاری‌های بیشتر برای رسیدن به اتحاد منسجم‌تر در منطقه و همکاری موثرتر در زمینه مبارزه با تروریسم، افراط گرایی و خشونت سخن گفته است.

بر اساس این گزارش، وزیر خارجه ایران همچنین از پاکستان قدردانی کرد؛ چرا که به گفته او «همیشه در عرصه‌های بین‌المللی در کنار ایران ایستاده» و «همواره از حق ایران در استفاده صلح‌آمیز از فناوری هسته‌ای حمایت کرده» است.

تاکید بر افزایش همکاری‌های دو کشور همسایه در زمینه‌های انرژی، گاز، نفت، حمل و نقل و همچنین حوزه امنیتی و کنترل مرزها از دیگر بخش‌های این نشست خبری بود. وزیر امور خارجه ایران همچنین گفته است: «معتقدیم که توسعه اقتصادی چه در بلوچستان پاکستان و چه در سیستان و بلوچستان ایران، یک عامل بسیار اساسی برای کمک به فقر زدایی و مبارزه با افراط گرایی در منطقه است و قطعا ما از توسعه و رشد هر منطقه از پاکستان به ویژه مناطق مجاور مرز ایران کاملا حمایت می کنیم.»

الکس وطن خواه، پژوهشگر در مؤسسه خاورمیانه
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:53 0:00

حضور وزیر امور خارجه ایران در پاکستان با افزایش تنش میان پاکستان و افغانستان همزمان شده و بحث امنیت افغانستان نیز یکی از موضوعاتی بود که در نشست خبری مشترک مقامات ایرانی و پاکستان طرح شد.

آقای ظریف در این زمینه گفت «ما کاملا به امنیت افغانستان متعهدیم و امروز بسیار خوشحالم که هم از نخست وزیر و هم از رییس دستگاه دیپلماسی دولت پاکستان شنیدم که دولت اسلام آباد هم به امنیت افغانستان متعهد است و امیدواریم که دو کشور بتوانیم باهم به صلح و امنیت افغانستان کمک کنیم.»

وزیر امور خارجه ایران صبح پنجشنبه دیدارهایی جداگانه با نواز شریف نخست‌وزیر پاکستان و رضا ربانی رییس مجلس سنای پاکستان داشت.

ظریف در دیدار با رییس مجلس سنای پاکستان عنوان کرد که باید «سازوکار بانکی جدید» بین دو کشور ایجاد شود تا زمینه تسهیلات هر چه بیشتر برای بازرگانان و صاحبان شرکت‌های دولتی و خصوصی فراهم شود.

وزیر امور خارجه ایران پس از پایان برنامه‌های خود در اسلام‌آباد، این کشور را به مقصد هندوستان ترک خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG