لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۳

یک سال بعد از افشاگری نتانیاهو از قصد ایران برای تولید بمب؛ ظریف باز به فتوای خامنه‌ای درباره منع برنامه تسلیحاتی استناد کرد


محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به سخنان دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، گفت که رهبر جمهوری اسلامی تولید و استفاده از سلاح‌های هسته‌ای را ممنوع کرده است.

وزیر امورخارجه ایران در توئیتی نوشت آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی «مدت‌ها پیش با صدور فتوایی در منع تسلیحات هسته‌ای، اعلام کردند که ما به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای نیستیم.»

پرزیدنت ترامپ روز گذشته و در جریان دیدار با شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن، گفته بود که ایالات متحده به دنبال تغییر رژیم در ایران نیست و صرفا به دنبال آن است که مانع دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای شود.

سخنان ظریف و استناد او به فتوایی از رهبر جمهوری اسلامی در حالی است که بهار سال گذشته بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل گفته بود که بر پایه ۱۱۰ هزار فایلی که از یک آرشیو ایران به دست آورده است، ثابت می کند که جمهوری اسلامی بر عکس ادعای قبلی، مخفیانه به دنبال سلاح هسته‌ای بود.

این اسناد در جریان عملیات ماموران موساد در تهران درشب ۳۱ ژانویه، دهم دی، به دست اسرائیل افتاد. آن‌ها همراه با ۵۰ هزار صفحه سند و ۱۳۶ دیسک فشرده از یادداشت‌ها، نقشه‌ها و ویدیوها از ایران خارج شدند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG