لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۵

سفر محمد جواد ظریف به مسکو در هفته آینده


محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران هفته آینده به مسکو سفر می کند. مهدی سنائی سفیر ایران در مسکو در صفحه فیسبوک خود روز جمعه این خبر را منتشر کرد
خبرگزاری فرانسه با نقل خبر می گوید آقای ظریف روز ۲۹ ماه اوت در مسکو با سرگئی لاوروف همتای روس دیدار و با او در باره مسائل دو جانبه، منطقه ای و بین المللی گفتگو می کند. ایران و روسیه در حال حاضر درباره توافقی گفتگو می کنند که قرار است به موجب آن ایران در ازای فروش نفت به روسیه، از آن کشور کالا و تکنولوژی خریداری کند. قرار است روز ۹ سپتامبر گفتگوهای مسکو با تهران در این باره از سرگرفته شود. تهران میزبان این گفتگوها خواهد بود. مقام های بلندپایه روس تاکید دارند که این معامله تحریم های بین المللی علیه ایران را زیر پا نمی گذارد. روسیه نیز که به خاطر حمایت از جدائی خواهان اوکراین در معرض تحریم های اروپا و آمریکا قرار گرفته است بر میزان همکاری با ایران افزوده است.

ایران در حال حاضر در گفتگو با ۱+۵ است که هدف آن رسیدن به توافق و حل برنامه هسته ای این کشور است. به موجب توافق موقت ماه نوامبر ایران با ۱+۵ قرار است طرف ها در پایان دور گفتگوها به توافق نهائی دست یابند. آخرین مهلت رسیدن به چنان توافقی ۲۴ ماه نوامبر سال جار ی در نظر رفته شده است. تهران همچنین تا روز ۲۵ ماه جاری میلادی باید به پرسش های آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ادعاها دایر بر تحقیق ایران روی سلاح های هسته ای پاسخ بدهد.

XS
SM
MD
LG