لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۳

خبرگزاری نزدیک به سپاه می‌گوید ایران، لبنانی دارای اقامت آمریکا را به حزب الله تحویل می‌دهد


آقای زکا شهریور ۱۳۹۴ به دعوت دولت روحانی به ایران رفت اما بازداشت شد.
آقای زکا شهریور ۱۳۹۴ به دعوت دولت روحانی به ایران رفت اما بازداشت شد.

در حالیکه وکیل نزار زکا، شهروند لبنانی مقیم آمریکا می گوید در انتظار آزادی موکل خود است، خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه و نهادهای امنیتی روز دوشنبه ۲۰ خرداد مدعی شد او تا چند ساعت دیگر آزاد می شود و به حزب الله لبنان تحویل داده می شود.

نزار زکا، شهروند لبنانی مقیم آمریکا و فعال اینترنت آزاد که به دعوت دولت حسن روحانی و برای شرکت در یک کنفرانس به ایران سفر کرده بود، در شهریور ۹۴ بازداشت و به اتهام آنچه مقام‌های قضایی ایران «همکاری با دولت متخاصم آمریکا» می‌نامند، به ۱۰ سال حبس و پرداخت ۴.۵ میلیون دلار جریمه نقدی محکوم شد.

هفته پیش، ماجد دمشقیه، وکیل نزار زکا، در بیروت به آسوشیتدپرس گفت که آزادی موکل او پس از تلاش‌های میشل عون، رئیس جمهوری، و سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان، اتفاق می‌افتد.

پیشتر برخی رسانه‌های ایران نوشته بودند که میشل عون، رئیس جمهوری لبنان، از مسئولان جمهوری اسلامی درخواست کرده است نزار زکا، شهروند لبنانی مقیم آمریکا، را آزاد کنند.

با این حال، خبرگزاری فارس روز دوشنبه ۲۰ خرداد مدعی شد آزادی او پس از درخواست حسن نصرالله رهبر حزب الله صورت گرفته است.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ​ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

باقر و سیامک نمازی، پدر و پسر آمریکایی ایرانی‌تبار، ژیو وانگ آمریکایی چینی‌تبار، مایکل وایت و همچنین رابرت لوینسون که از مارس ۲۰۰۷ در جزیره کیش ناپدید شد، شهروندان آمریکایی هستند که توسط رژیم حاکم بر ایران بازداشت شده اند و واشنگتن آنها را «گروگان‌های زندانی» در ایران می‌نامد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG