لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۹

معترضان در زاهدان بار دیگر «به‌رغم تداوم فضای سنگین امنیتی» به خیابان‌ آمدند


 اعتراضات مردم در زاهدان- آرشیو
اعتراضات مردم در زاهدان- آرشیو

در ادامه جمعه‌های اعتراضی در زاهدان، مردم این شهر روز جمعه ۲۱ مهر باز هم به خیابان‌ها آمدند و در حمایت از مولوی عبدالحمید و همچنین در اعتراض به جمهوری اسلامی شعار دادند.

برپایه ویدیوهای منتشرشده از سوی سایت حال‌وش که اخبار سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد مردم زاهدان به‌رغم تداوم فضای سنگین امنیتی به اعتراضات خیابانی ادامه داده‌اند.

به گزارش حال‌وش، نیروهای نظامی با برپایی چادر به بازدید بدنی شهروندان پرداخته و معابر منتهی به مسجد مکی و مصلی زاهدان را نیز مسدود کردند.

معترضان در حمایت از مولوی عبدالحمید، روحانی بانفوذ سنی، هم شعار دادند «تا خون در رگ ماست، مولانا رهبر ماست»

بر پایه یکی از ویدیوهای منتشرشده در صفحه ایکس (توئیتر سابق) حال‌وش، معترضان زاهدان در مقابل ماموران حکومت شعار «بی‌شرف» سر دادند.

مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان روز جمعه ۲۱ مهر در نماز جمعه این شهر با اشاره به جنگ اسرائیل و حماس طرفین را دعوت به آرامش کرد و گفت واقعیت این است که نه مسلمانان و نه یهودیان می‌توانند طرف مقابل را حذف کنند.

او گفت: وقایعی که در سرزمین‌های فلسطینی و اسرائیل روی داده که دلخراش است... هفتاد سال است که بین فلسطینی‌ها و اسرائیل اختلاف است. هنوز تلاش‌ها نتیجه نداده و طرفین سعی دارند دیگری را نابود کنند... خیلی ها تلاش کردند برای صلح،‌ اما این صلح صورت نگرفته است... در این چند دهه اسرائیلی‌ها حکومت کرده‌اند. دست بالاتر را داشته‌اند. فلسطینی‌ها حکومتی نداشتند.

پس از تجمع معترضان علیه تجاوز یک فرمانده پلیس به یک دختر نوجوان بلوچ در هشتم مهر سال ۱۴۰۱، ماموران کلانتری در زاهدان به سوی معترضان و رهگذران تیراندازی کرده و موجب کشته‌شدن دست‌کم صد تن و جراحت صدها تن دیگر شدند.

این روز به عنوان «جمعه خونین زاهدان» لقب گرفته و جمعه‌های اعتراضی زاهدان از آن زمان تاکنون ادامه یافته است.

XS
SM
MD
LG