لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۸

مولوی عبدالحمید: رسانه‌های ارگان‌های بانفوذ به «اتهامات دروغ» متوسل شده‌اند


مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان. (آرشیو)
مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان. (آرشیو)

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در خطبه‌های نماز جمعه نوزدهم آبان از طرح «اتهامات دروغ» علیه منتقدان به شدت انتقاد کرد.

به گفته او، رسانه‌هایی که خود را به دولت و «ارگان‌های بانفوذ» کشور منتسب می‌کنند، به طرح «اتهامات دروغ» و «فرافکنی» و «افترا» علیه منتقدان از وضعیت کشور متوسل شده‌اند.

این روحانی برجسته اهل سنت ایران گفت که «دیانت» تنها و تنها در «صداقت» است و نباید کسی از حق به اندازه «یک سر مو» رد شود.

مولوی عبدالحمید راه علاج ضعف‌ها و مشکلات را انتقادپذیری، «گوش دادن به سخنان منتقدان» و رسیدگی به آنها دانست و گفت که تخریب و اتهامات دروغ راه به جایی نمی‌برد.

امام جمعه اهل سنت زاهدان با اشاره به لزوم انعکاس واقعیت‌ها از سوی رسانه‌ها و تحت فشار نگذاشتن اصحاب رسانه گفت اکنون در ایران صاحبان رسانه «به [دلیل] کمترین چیزی» احضار و بازداشت می‌شوند.

مولوی عبدالحمید با انتقاد از سرکوب آزادی بیان در ایران گفت که جمهوری اسلامی وبسایت خود او را نیز فیلتر کرده است.

به گفته این روحانی برجسته اهل سنت، آزادی بیان و قلم ضروری و به نفع کشور و مردم و حاکمیت است و روزنامه‌نگاران زندانی باید آزاد بشوند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان در بخش دیگری از سخنانش نسبت به وضعیت انسانی در غزه ابراز تاسف و از دولت اسرائیل به شدت انتقاد کرد.

او بدون اشاره به اتهامات مربوط به استفاده عامدانه حماس از اماکن غیرنظامی برای حمله به اسرائیل گفت نباید کودکان و زنان و عبادتگاه‌ها و بیمارستان‌ها هدف حمله قرار بگیرند.

همزمان گزارش‌ها از زاهدان در استان سیستان و بلوچستان حاکی از جو سنگین امنیتی با حضور گسترده نیروهای امنیتی و نظامی جمهوری اسلامی در اطراف مسجد مکی این شهر بود.

به گزارش وب سایت «حال وش»، نیروهای حکومتی جمهوری اسلامی با ایجاد ایست و بازرسی و مسدود کردن خیابان ها، اقدام به بازرسی بدنی و تفتیش مردم از جمله زنان کردند.

حال وش ویدئویی را در شبکه پیام رسان «ایکس» منتشر کرد که نشان می‌داد ده‌ها تن از نیروهای نظامی جمهوری اسلامی در مدرسه «دانش» در خیابان بهداشت زاهدان مستقر شده‌اند. این مدرسه در محدوده مسجد مکی زاهدان قرار دارد.

تصاویر منتسب به جو امنیتی شدید در اطراف مسجد مکی زاهدان - جمعه ۱۹ آبان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:33 0:00

پیش از این و در جریان اعتراضات سالیان گذشته در ایران، نیروهای حکومتی به طور گسترده از مدارس برای استقرار نیروهای خود و یا محل بازداشت معترضان استفاده کرده‌اند.

شهر زاهدان از زمانی که نیروهای حکومتی روز هشتم مهر سال گذشته به سوی گروهی از معترضان در زاهدان تیراندازی کردند، شاهد برگزاری اعتراض های خیابانی بوده است.

معترضان در آن روز پس از برگزاری نماز جمعه در اعتراض به گزارش‌های مربوط به «تجاوز یک فرمانده بلندپایه انتظامی به یک دختر نوجوان بلوچ» و انفعال مقامات در برخورد با این فرمانده انتظامی، تجمع کردند. اما نیروهای حکومتی با تیراندازی به سوی معترضان دست‌کم ۱۰۰ تن را کشتند.

اعتراضات مردم زاهدان از آن روز هر هفته پس از برگزاری نماز جمعه ادامه داشته است و با عنوان «جمعه‌های اعتراضی زاهدان» شناخته می‌شود.

XS
SM
MD
LG