لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۸

رییس جمهوری آمریکا بمب گذاری های مرگبار در ایران را محکوم می کند


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا حملات انتحاری دوگانه در خارج از یک مسجد عمده شیعیان در ایران را محکوم کرده است.

آقای اوباما روز جمعه انفجار ها را «حملات تروریستی ظالمانه» نامید و گفت این حمله ای علیه شهروندان در مسجد و عبادتگاه آنها بود و مسئولات باید حساب پس بدهند.
آقای اوباما می گوید ایالات متحده در برابر این بی عدالتی در کنار خانواده های قربانیان و عزیزان کسانی که کشته یا مجروح شدند، و ملت ایران ایستاده است.
بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد نیز حملات را محکوم کرد. او روز جمعه در بیانیه ای گفت این واقعیت که بمب گذاری در یک عبادتگاه صورت گرفت، حمله را ملامت انگیزتر می کند.
پیشتر در روز پنجشنبه، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا حملات را محکوم کرد و یاد آور شد این رویداد بر نیاز به همکاری جامعه جهانی در ادامه نبرد با تروریسم تاکید می گذارد.
گروه سنی جند الله مسئولیت بمب گذاری های انتحاری دوگانه در خارج از مسجد جامع زاهدان را بر عهده گرفته است.
جندالله در اطلاعیه ای در وب سایت خود می گوید حملات توسط بستگان عبدالمالک ریگی رهبر گروه به تلافی اعدام او صورت گرفت و هشدار می دهد انفجارهای بیشتری در راه است.

ماموران اطلاعاتی ایران در ماه فوریه عبدالمالک ریگی را هنگامی که از دوبی عازم قرقیزستان بود دستگیر کردند. او بعدا به ۷۹ فقره سرقت مسلحانه، آدم ربایی، عملیات بمب گذاری و بنیانگذار و رهبر جندالله متهم و بعدا اعدام شد.

مقامات امنیتی می گویند در انفجارها که شامگاه پنجشنبه روی داد، دست کم ۲۷ تن جانسپردند و حدود ۲۷۰ نفر مجروح شدند. حملات زمانی که شیعیان برای برگزای آیین های زاد روز امام حسین ( ع) در مسجد جمع شده بودند صورت گرفت. قربانیان اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را شامل می شوند.
مقامات ایران سه روز سوگواری عمومی در استان سیستان - بلوچستان اعلام کرده اند.

در این میان، تلویزیون دولتی «پرس تی وی» می گوید حسین علی شهریاری نماینده زاهدان در مجلس شورای اسلامی استعفای خود را تسلیم کرده است. او در استعفانامه خود می گوید به این دلیل کنار می رود که مقامات امنیتی قادر نیستند امنیت را در حوزه انتخابیه وی حفظ کنند.
جندالله قبلا نیز مساجد را هدف گرفته است. در ماه مه ۲۰۰۹، عوامل آن به مسجد دیگری در زاهدان حمله کردند، و دست کم ۲۵ تن را کشتند. جند الله همچنین مسئولیت حمله ای در اکتبر گذشته را که ۵۷ تن، از جمله چندین نفر از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را کشت، بر عهده گرفت.
ایران، آمریکا و بریتانیا را متهم کرده است که در کوشش برای بی ثبات کردن دولت اسلامی به شبه نظامیان جندالله پول می دهند. ایران می گوید پایگاه جند الله در پاکستان قرار دارد. آمریکا، بریتانیا و پاکستان حمایت از جندالله را تکذیب می کنند.


XS
SM
MD
LG