لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۷

دیدگاه| پشت پرده مرخصی و زندانی کردن نازنین زاغری


دیدار مادر و فرزند بعد از حدود سه ماه.
دیدار مادر و فرزند بعد از حدود سه ماه.

مقاله ای از کاترین فیلیپ در روزنامه تایمز لندن

مقام های ایران چند بار به نازنین زاغری رتکلیف گفته بودند باید از زندان مرخصی می گرفته است، اما هرگز چنین نشد.

وقتی دو هفته پیش به نازنین گفته شد برای مرخصی آماده شود، او چندان باور نداشت که این بار با دفعات قبل تفاوتی داشته باشد. همانطور که ریچارد رتکلیف، همسر نازنین، اشاره کرد، در هفته های گذشته شاهد چند تحول مثبت در روابط ایران و بریتانیا بودیم. سکان وزارت خارجه بریتانیا از بوریس جانسون به جرمی هانت تحویل داده شد. گاف بوریس جانسون در مورد پرونده نازنین زاغری این زن ایرانی بریتانیایی را در برابر تهدید پنج سال زندان مضاعف قرار داده بود.

به نازنین بارها گفته شده بود که پرونده او در گرو ۳۰۰ میلیون پوندی است که بریتانیا بر سر یک قرارداد تسلیحاتی در دهه ۷۰ میلادی به ایران بدهکار است. هر دو کشور چنین ارتباطی را رد می کنند، ولی مذاکرات در این باره ادامه داشته است.

تصمیم بریتانیا به پایبندی به توافق هسته ای ایران با وجود خروج دولت ترامپ از چشمان تهران دور نمانده است. به سفارت ایران در لندن اجازه داده شده یک حساب بانکی را که در سال ۲۰۰۹ به دلیل تحریم های هسته ای مسدود شده بود، دوباره فعال کند. ایران هم قانونی را به منظور تبعیت از استانداردهای بین المللی بانکی تصویب کرد.

ششم اوت، روزی که تحریم های آمریکا علیه ایران اعمال شد، جرمی هانت، وزیر خارجه جدید دولت ترزا می، با انتشار بیانیه ای مشترک با فرانسه و آلمان اعلام کرد تا زمانی که ایران به برجام پایبند باشد آن ها نیز متعهد خواهند ماند. هانت این تعهد خود را در دیدار هفته جاری در واشنگتن تکرار کرد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG