لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۲

وزارت ورزش و جوانان: ازدواج اولویت چهارم جوانان ایران است


آرشیو
آرشیو

بر اساس آخرین آمار وزارت ورزش و جوانان، ازدواج در میان جوانان ایرانی به اولویت چهارم تبدیل شده است.

خبرگزاری ایرنا با انتشار گزارشی از میزگرد معاون وزارت ورزش و جوانان و کارشناسان، با اعلام این خبر نوشت، این در حالی است که بر اساس پژوهش سازمان ملی جوانان در سال ۱۳۸۲ اولویت اول جوانان بوده است.

رضا حجتی مدیرکل مشارکت های اجتماعی وزارت ورزش و جوانان در میزگرد خبرگزاری ایرنا گفت، مشکلات اقتصادی دلیل اصلی خودداری جوانان از ازدواج نیست.

او نداشتن توانمندی‌های لازم برای تشکیل خانواده را از دلایل اصلی ازدواج نکردن بیشتر جوانان دانست و گفت جوانان ایرانی نیاز به یادگیری مهارت زندگی دارند.

آقای حجتی دلیل افزایش طلاق را نیز مشکلات اقتصادی ندانست و گفت "بر اساس آمار، از هر ۱۰ ازدواج که در منطقه یک شهرداری تهران اتفاق می‌افتد، هفت ازدواج منجر به طلاق می‌شود."

منطقه یک در شمال تهران، از مناطق گرانقیمت پایتخت بوده و بیشتر ساکنان آن از توانایی مالی خوبی برخودار هستند.

سخنان معاون وزیر ورزش و جوانان درباره نبود ارتباط بین کاهش ازدواج و مشکلات اقتصادی در حالی است که پیشتر بارها رشد بیکاری در میان جوانان از دلایل کاهش تمایل به ازدواج عنوان شده بود.

طی سال های اخیر در پی تشدید تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، آمار بیکاری در ایران به ویژه در میان فارغ التحصیلان دانشگاهی به شدت افزایش یافت.

نرخ بیکاری در سال ۱۳۹۰ و سال های پس از آن، به حدود ۲۰ درصد رسید، تا این که در پی مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت های جهانی که به بهبود اندک وضعیت اقتصادی منجر شد، نرخ بیکاری در اوایل سال جاری خورشیدی به حدود ۱۱ درصد رسید.

XS
SM
MD
LG