لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۰

جوانان در ايران می خواهند مقامات را با تکرار آب بازی به چالش بگيرند


جوانان در ايران می خواهند مقامات را با تکرار آب بازی به چالش بگيرند
جوانان در ايران می خواهند مقامات را با تکرار آب بازی به چالش بگيرند

وال استريت جرنال زير عنوان "متعصبان بخيل در ايران مانع آب بازی در پارک" می نويسد مقامات در ايران ديکتاتوری، جديد ترين خطری که جمهوری اسلامی را تهديد می کند تشخيص داده اند: تفنگ های آبی.

ماموران رژيم ماه گذشته در تهران سراغ اسباب بازی فروشی ها رفته بودند تا از صاحبان آنها بپرسند آيا اين تفنگ های جعلی از آمريکا وارد شده است. جواب منفی بود: ساخت ايران است و يا وارد شده از چين.

اين همه جار و جنجال برای چی؟ برای آب بازی جوانانی سر زنده و شوخ در يک پارک؟.

گرچه جمع شدن ناگهانی جوانان در اماکن عمومی به عاملی جدی برای نگرانی مبدل شده است - (نظير شورش های اخيردر لندن) - تفريح و سرگرمی هائی نظير آب بازی، در اغلب نقاط جهان، بخشی از خوش گذرانی های دوران بلوغ محسوب می شود. اما چنين محاسبه ای در مورد ايران صدق نمی کند که هر گونه تجمعی، بخصوص آنهائی که با کنش و واکنش زنان و مردان سر کار دارد، می تواند به عنوان شورشی منحط عليه دولت تلقی شود.

مقامات بخصوص نسبت به وقايعی حساسيت دارند که سايت های اينترنتی شبکه های اجتماعی ترتيب دهنده آن باشند، چرا که در جريان قيام های های به طرفداری دمکراسی، موسوم به بهارعرب، جوانانی که از طريق فيس بوک تجهيز شده بودند دولت ها را سرنگون کردند.

جوانان ايرانی می گويند جريانی که صرفا به قصد تفريح و سرگرمی شروع شده بود اکنون سياسی شده است. آنها عهد کرده اند با تکراراين جريان زورآزمائی ها را بيشتر کنند.

اکنون مبارزه ای با استفاده از تفنگ های آبی در سطحی سراسری برای روز جمعه پس از عيد فطر برنامه ريزی شده است.

بعضی از اسباب بازی فروشی ها فعلا فروش تفنگ های آب بازی را، که بين ۲۵ تا ۳۵ دلار به فروش می رسد، به رغم افزايش تقاضا برای خريد آنها، تا از بين رفتن سرو صدا ها، متوقف ساخته اند. يک فروشنده اسباب بازی در تهران می گويد "هر روز دهها جوان می آيند و سراغ تفنگ های آبی را می گيرند. جوانان ما به آسانی از اين جريان دست بر نمی دارند".

XS
SM
MD
LG