لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۵

روایت یلدا معیری یکسال بعد از بازداشت در اعتراضات: به من و «زن‌های دیگر» تعرض جنسی کردند


یلدا معیری، عکاس خبری

یلدا معیری، عکاس خبری، با انتشار مطلبی در اینستاگرام فاش کرد که مأموران حکومتی در جریان اعتراضات سراسری سال گذشته، پس از بازداشت و «هنگام سوارشدن به ون» به او «تعرض جنسی» کردند.

به نوشته یلدا معیری، او « در اولین روز تظاهرات مردمی در خیابان حجاب تهران» دستگیر شد و ماموران روسری او را «به شکل طناب دور گردنم پیچاندند و از پشت کشیدند.» و سپس سوار ون کردند.

یلدا معیری در توصیف زنان و دختران دیگر در داخل ون نوشته است تعرض جنسی «در مورد زنهای دیگر هم انجام شده بود. تقریبا تمام کسانی که در ون بودند خونین و مالین بودند و دچار شکستگی های مختلف بودند.»

او همچنین نوشته است که به رغم تلاش ماموران برای پاک کردن اطلاعات موبایلش، توانسته است تعدادی از عکسهای مربوط به اعتراضات آن روز را بازیابی کند.

به گفته یلدا معیری بازداشت‌کنندگان گوشی همراهش را به مدت هشت ماه ضبط کرده و تمامی اطلاعاتش را هم پاک کرده بودند.

یلدا معیری عکاس خبری باسابقه که سال گذشته پس از بازداشت سه ماه، یک ماه در سلول انفرادی و دو ماه در بند عمومی، زندانی بود در حال حاضر به شش سال حبس، دو ماه پاکبانی در پارک بانوان، دو سال ممنوعیت استفاده از رسانه‌های اجتماعی و ممنوع‌الخروجی و سه سال محرومیت از فعالیت روزنامه نگاری محکوم شده است.

این عکاس ۴۱ ساله به تازگی هم در پیامی ویدیویی از فشارها و تهدیدات نهادهای امنیتی خبر داده و گفته است که از چهار سال پیش تاکنون اجازه هیچگونه فعالیت خبری ندارد.

او پیشتر هم به اتهام عکاسی از اعتراضات اقتصادی در سال ۱۳۹۶ به دو سال زندان محکوم شده بود.

یلدا معیری در پیام خود در توضیح شرایط عکاسان خبری در ایران تاکید کرد که آنها «در سخت‌ترین شرایط برای ثبت واقعیت و تاریخ تمام مال، جان و زندگی خود را به خطر می‌اندازند.»

بنیاد بین‌المللی رسانه زنان در مردادماه سال جاری جایزه «شجاعت در روزنامه‌نگاری» را به یلدا معیری اهدا کرد.

به گزارش نهادهای حقوق رسانه‌ای، از شهریور ماه سال گذشته تاکنون در ایران دستکم ۹۵ روزنامه‌نگار شامل دستکم ۲۴ خبرنگار زن بازداشت شده‌اند .

در حال حاضر ایران به بزرگترین زندان جهان برای خبرنگاران و بویژه برای روزنامه‌نگاران زن تبدیل شده است.

XS
SM
MD
LG