لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۷

شب یلدا و انقلاب زمستانی


عکس تزئینی
عکس تزئینی

شب یلدا که مصادف است با انقلاب زمستانی چیست؟ انقلاب زمستانی همزمان است با کوتاهترین روز سال در نیمکره شمالی کره زمین وقتی که خورشید از دید ناظر زمینی به جنوبی ترین نقطه می رسد، یعنی درست بالای مدار راس الجدی. در این لحظه در نیکره جنوبی کره زمین طولانی ترین روز سال است.

انقلاب زمستانی دقیقا کی رخ می دهد؟ انقلاب زمستانی برای تمامی ساکنین کره زمین در زمان یکسان رخ می دهد. انقلاب زمستانی امسال در تاریخ ۲۲ دسامبر و ساعت چهار و ۴۹ دقیقه به وقت گرینویچ است. لحظه تحویل انقلاب زمستانی هر سال با سال دیگر فرق دارد.

"انقلاب"در این میان به چه مفهمومی است؟ انقلاب ( (solsticeزمستانی و تابستانی از کلمه لاتین solstitium به معنانی "خورشید بدون حرکت" گرفته شده است. در این روز خورشید ثابت در مدار راس الجدی ثابت به نظر می رسد و بعد به دید ناظر زمینی انگار مسیرش را عوض می کند و به جنوبی ترین نقطه خود می رسد.

تکلیف لوگوی گوگل چه می شود؟ گوگل تصمیم گرفته به مناسبت شب یلدا و آغاز زمستان، لوگویی با حال و هوای زمستانی بر صفحه خود قرار دهد.

عکس های ارسالی مخاطبان صدای آمریکا از سفره های شب یلدا:

این وبسایت نیز امکان پیدا کردن بهترین نقطه از خیابان های مختلف شهرهای جهان برای مشاهده طلوع خورشید در فردای شب یلدا را نشان می دهد.

انقلاب زمستانی و عیدهای محلی: پس از انقلاب زمستانی روزها کم کم بلندتر می شود. جشن گرفتن روزهای روشن تر آینده در طول تاریخ و در میان اقوام مختلف بهانه و سرمنشاء جشن ها و عیدهای مختلف است. ایرانی ها شب یلدا یا شب چله را جشن می گیرند. رومی ها از ۱۷ دسامبر به مدت یک هفته فستیوال باستانی ساتورنالیا، بزرگداشت ساتورن، از خدایان بزرگ روم را جشن می گیرند و کشورهای اسکاندیناوی جشن یول را برگزار می کنند که جشنی است مربوط به قبل از مسحیت.

XS
SM
MD
LG