لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۲

کشتی گیران ایرانی قهرمان جام جهانی در آمریکا


آرشیو
آرشیو
در مسابقات جام جهانی کشتی آزاد که ده تیم ملی را در لس انجلس در برابر هم قرار داد، کشتی گیران، بی پروای سیاست، همّ خود را بر رقابت گذاشتند. تیم ایران در برابر تیم آمریکا، و تیم اوکراین در برابر روسیه قرار گرفت.

میان تیم ایران و آمریکا رقابت شدیدی جریان داشت. دو تیم در ماه می گذشته با یکدیگر در نیویورک دیدار کرده بودند، اما پس از آن تیم ایران دیدار بعدی را که قرار بود طبق برنامه در لس انجلس برگزار شود لغو کرد. دراین دیدار تیم ایران آمریکا را شکست داده بود. ایران در این مسابقات همچنین بر تیم های ارمنستان، ترکیه و هند غلبه کرده بود.

ریچ بندر، مدیر اجرایی کشتی آمریکا می گوید اینها به گذشته تعلق دارد.

او گفت: «فایده ای نداشت.» و افزود:«این که توانسته ایم بار دیگر و در شهری به اهمیت لس انجلس میزبان جام جهانی باشیم و تیم ایران هم اینجا باشد دلیل خوبی بر رابطه ما با فدراسیون کشتی ایران است و این که کشتی در تمام جهان ورزشی محبوب است.»

تیم ایران توانست با پیروزی ۵ بر سه بر امریکا پیروز شود.

کشتی گیران ایرانی از تشویق های تماشاگران ایرانی برخوردار بودند. در لس انجلس صدها هزار ایرانی زندگی می کنند و بسیاری از آنان برای تشویق تیم ملی کشور خود به استادیوم آمده بودند.

پیش از رویارویی تیم های ایران و آمریکا، تیم های اوکراین و روسیه، دو کشور دیگر با روابط نادوستانه، به مصاف هم رفتند. تیم روسیه هفت بر یک بر اوکراین غلبه کرد. رهبر تیم روسیه از پاسخ دادن به پرسش های سیاسی خودداری کرد و گفت تنها به کشتی توجه دارد.

یکی از هواداران تیم امریکایی، جف ففر، به صدای آمریکا گفت:«مسابقات خیلی عالی بود. خیلی خوب برگزار شد. نتایج باورنکردنی داشت. کلی از هواداران بین المللی آمده بودند. انرژی ها بالا بود. فکر می کنم آمریکایی ها خیلی خوب عمل کردند. همه تیم ها خوب عمل کردند.»

تیم ملی کشتی آزاد ایران در دیدار فینال با نتیجه ۶ بر ۲ روسیه را شکست داد و عنوان قهرمانی مسابقات جام جهانی ۲۰۱۴ آمریکا را از آن خود کرد.

این سومین قهرمانی پی در پی ایران در مسابقات جام جهانی کشتی آزاد است.

روز یکشنبه، در دیدار پایانی تیم ملی ایران در وزن ۱۲۵ کیلوگرم، کمیل قاسمی ۳ بر صفر آنزور خزیروف را شکست داد.

کشتی گیر دیگر ایرانی، رضا یزدانی در وزن ۹۷ کیلوگرم رقیب روس خود بلونوفسکی را با نتیجه ۱۲ بر ۲ شکست داد.

در ۸۶ کیلوگرم احسان لشگری آنزور اوریشف را با نتیجه ۲ بر ۱ شکست داد.

در ۷۴ کیلوگرم عزت الله اکبری از ماگومداف ۱۱ بر صفر شکست خورد.

در ۷۰ کیلوگرم مصطفی حسین خانی ۹ بر صفر تسابولوئوف را برد و در ۶۵ کیلوگرم احمد محمدی ۱۰ بر صفر علی بک گاجی امیف را شکست داد.

مسعود اسماعیل پور در ۶۱ کیلوگرم با نتیجه ۱۲ بر ۶ حریف خود را شکست داد و در ۵۷ کیلوگرم حسن رحیمی ۳ بر ۴ از ویکتور لبدوف شکست خورد.

آمریکا نیز با غلبه بر اوکراین عنوان سوم این مسابقات را از آن خود کرد.

دیگر کشورهایی که برای شرکت در مسابقات جام جهانی کشتی آزاد به لس انجلس آمده بودند: ارمنستان، گرجستان، هند، ژاپن، مغولستان، و ترکیه بودند.
XS
SM
MD
LG