لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۱

تلاش تیم کشتی آزاد ایران برای کسب مقام در رقابت‌های جهانی اسلو


عکس از آرشیو

آزادکاران کشتی ایران برای حضور در رقابت های جهانی نروژ، چهارشنبه هفتم مهر ماه وارد هتل محل اقامت خود شدند. اعضای تیم های ملی کشتی آمریکا و روسیه نیز در همان مجموعه هتل ها در اسلو مستقر شدند.

کشتی آزاد ایران که در دوره گذشته با یک امتیاز اختلاف نسبت به آمریکا به مقام چهارم رسیده بود، در این دوره به دنبال رفتن روی سکو‌ است.

مسابقات قهرمانی جهان در سال ۲۰۲۰ به دلیل همه گیری کرونا لغو ‌شد و تیم ملی کشتی آزاد ایران در رقابت‌های جهانی ۲۰۱۹ که گزینش شش وزن المپیکی هم بود، در شهر نورسلطان قزاقستان با یک مدال طلای حسن یزدانی در ۸۶ کیلوگرم، یک مدال نقره علیرضا کریمی در ۹۲ کیلوگرم و ۲ مدال برنز بهنام احسان‌پور در ۶۱ و یونس امامی در وزن‌ ۷۰ کیلوگرم، با کسب ۹۳ امتیاز و تنها یک امتیاز اختلاف با تیم سوم، به عنوان چهارمی رسید.

اما رقابت های کشتی آزاد قهرمانی جهان در سال جاری، که طی روزهای ۱۰ تا ۱۳ مهرماه در شهر اسلو پایتخت نروژ برگزار می شود، برای ایران بسیار متفاوت است. کشتی آزاد ایران از شش وزن المپیکی بازی های تابستانی ۲۰۲۰ توکیو‌ تنها دو‌ کشتی گیر - حسن یزدانی و امیرحسین زارع - را در ترکیب ۱۰ نفره خود دارد. ضمن آن که کادر فنی تیم ملی نیز به کلی تغییر کرده است.

تیم ملی کشتی آزاد ایران با این ترکیب در نروژ حضور دارد:

۵۷کیلوگرم: علیرضا سرلک ( در این وزن در المپیک توکیو، رضا اطری حضور

داشت).

۶۱ کیلوگرم: رحمان عموزاد.

۶۵ کیلوگرم: امیر محمد یزدانی ( دو‌بنده تیم ملی در این وزندر المپیک توکیو بر بر تن مرتضی قیاسی بود).

۷۰ کیلوگرم: عرفان الهی.

۷۴ کیلوگرم: یونس امامی ( امامی که در جهانی ۲۰۱۹ برنز گرفت و جایگزین مصطفی حسین خانی شد که در المپیک توکیو حضور داشت).

٧٩ کیلوگرم: محمد نخودی.

۸۶ کیلوگرم: حسن یزدانی (در فینال المپیک توکیو‌ مغلوب دیوید تیلور شد و‌

نقره گرفت).

٩٢ کیلوگرم: کامران قاسم پور.

٩٧ کیلوگرم: مجتبی گلیج (در المپیک توکیو در این وزن محمدحسین عسگریان برای ایران به روی تشک رفت).

١٢٥ کیلوگرم: امیر حسین زارع (در المپیک توکیو به مدال برنز رسید).

هدایت تیم‌ بر عهده پژمان درستکار گذاشته شده و‌ مصطفی میرعمادیان، احسان امینی، و همچنین بهنام احسان پور که در سال ۲۰۱۹ یکی از دو مدال برنز ایران را در جهانی قزاقستان کسب کرد، به همراه مصطفی آقاجانی و اباذر اسلامی به عنوان دستیار در کنار درستکار هستند.

سرپرستی تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی هم با حجت کریمی است. عباس خدایاری به عنوان مربی بدنساز‌ و سجاد امیری ماساژور تیم است.

دکتر رامین امیرساسان همچون سال های گذشته به عنوان متخصص تغذیه تیم های آزاد و فرنگی، و پزشکیار تیم های آزاد و فرنگی نیز امید قاسمی است.

دو داور نیز از ایران در این رقابت ها حضور خواهند داشت؛ محمد مصلایی پور و مهدی بشیرزاده در نروژ به قضاوت می پردازند.

صبح شنبه ۱۰ مهرماه، وزن کشی اوزان ۶۱، ۷۴، ۸۶ و ۱۲۵ کیلوگرم کشتی آزاد انجام خواهد گرفت و بلافاصله مسابقات مقدماتی همین‌ وزن ها برگزار می شود. مسابقات نیمه نهایی این چهار وزن هم عصر شنبه انجام خواهد شد.

اما یکشنبه پس از وزن کشی مجدد اوزان یاد شده، وزن کشی چهار وزن دوم یعنی ۵۷، ۶۵، ۷۹ و ۹۲ هم انجام می شود و‌ رقابتهای مقدماتی این اوزان، دیدارهای شانس مجدد چهار وزن اول و مسابقات نیمه نهایی چهار وزن دوم تا پیش از ساعت ۱۸ به پایان خواهد رسید.

به این ترتیب مسابقات رده بندی و فینال اوزان ۶۱، ۷۴، ۸۶ و ۱۲۵ کیلوگرم کشتی آزاد یکشنبه شب برگزار خواهد شد.

روز دوشنبه ۱۲ مهرماه، پس از وزن کشی دوباره آزادکاران چهار وزن دوم که صعود کرده اند، وزن کشی دو وزن آخر یعنی ۷۰ و ۹۷ کیلوگرم کشتی آزاد انجام‌ می گیرد. سپس،‌ بعد از ظهر مسابقات مقدماتی این دو‌ وزن و شانس مجدد مرحله نیمه نهایی، رده بندی و فینال چهار وزن دوم آزاد انجام‌ می شود.

سه شنبه ۱۳ مهرماه هم پس از وزن کشی دوباره دو وزن آخر، مسابقات شانس مجدد، رده بندی و‌ فینال اوزان ۷۰ و ۹۷ کیلوگرم انجام می شود و بدین ترتیب رقابت های کشتی آزاد قهرمانی جهان با معرفی تیم قهرمان به پایان می رسد.

XS
SM
MD
LG