لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۷

کشتی فرنگی ایران قهرمان جهان شد؛ سوریان رکورد عبدالله موحد را شکست


تیم ملی کشتی فرنگی بزرگسالان ایران
تیم ملی کشتی فرنگی بزرگسالان ایران

تیم ملی ایران در پنجاه و ششمین دوره از رقابت‌های کشتی فرنگی قهرمانی جهان توانست روز یکشنبه، برای نخستین بار در تاریخ این رقابت‌ها، قهرمان شود.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، تیم ایران یک مدال طلا توسط حمید سوریان در وزن ۵۹ کیلوگرم، یک مدال نقره توسط امید نوروزی در وزن ۶۶ کیلوگرم و دو مدال برنز توسط افشین بیابانگرد در وزن ۷۱ کیلوگرم و قاسم رضایی در وزن ۹۸ کیلوگرم و در مجموع با ۴۲ امتیاز، بالاتر از تیم قدرتمند روسیه قرار گرفت و قهرمان این دوره از بازی‌ها شد.

حمید سوریان روز یکشبنه در دیدار نهایی برابر مینگیان سیمینوف روس و دارنده مدال برنز المپیک لندن قرار گرفت. سه دقیقه اول این مبارزه، بدون کسب امتیاز توسط این دو کشتی‌گیر به پایان رسید؛ اما آنها سه دقیقه دوم را پر انرژی آغاز کردند که درنهایت سوریان با نتیجه ۲ بر یک به پیروزی رسید و قهرمان جهان شد.

این ششمین مدال طلای جهانی حمید سوریان است و با احتساب مدال طلای المپیک ۲۰۱۲ لندن، او در بین کشتی‌گیران ایران رکوردار و تاریخ ساز شد. پیش از این عبدالله موحد با ۵ مدال طلای جهان و یک طلای المپیک با سوریان از این نظر برابر بود.

این رقابت‌ها از روز جمعه ۲۱ شهریور ماه در شهر تاشکند ازبکستان آغاز شد و روز یکشنبه به پایان رسید.

رقابت‌های کشتی فرنگی قهرمانی جهان از سال ۱۹۰۴ میلادی آغاز شد، اما تیم ملی کشتی فرنگی ایران از سال ۱۹۶۱ (۱۳۴۰ خورشیدی) در آن حضور یافت که تنها موفق به کسب یک مدال برنز شد. تیم ایران در رقابت‌های سال ۲۰۱۳ در مجارستان هشتم شده بود.

بهترین عنوان ایران در دوره‌های گذشته این رقابت‌ها، نایب قهرمانی جهان در سال ۲۰۰۹ میلادی (۱۳۸۸ خورشیدی) با سرمربیگری محمد بنا بود که با کسب یک مدال طلای حمید سوریان و سه مدال برنز بدست آمد.

به گزارش ایرنا، تیم ملی کشتی فرنگی ایران در بازی‌های المپیک ۲۰۱۲ لندن نیز توانست با سرمربیگری محمد بنا و با کسب سه مدال طلای حمید سوریان، امید نوروزی و قاسم رضایی عنوان قهرمانی را کسب کرده بود.

XS
SM
MD
LG