لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۳

خاورمیانه و ایران در روزنامه های روز جمعه آمریکا


شیخ خالد، وزیر امور خارجه بحرین
شیخ خالد، وزیر امور خارجه بحرین

وزیر امور خارجه بحرین، به نوشته وال استریت جورنال، به جمهوری اسلامی در مورد مداخله در امور داخلی اش هشدار داده و گفته است اشتباه تهران ممکن است کار را به درگیری بکشاند . شیخ خالد گفته است مبارزه ایران علیه ما اکنون سیاسی است اما هرلحظه ممکن است جنبه های دیگری هم پیدا کند.

نیویورک تایمز از تصمیم شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به تعیین یک گزارشگرویژه ایران خبر داده و می نوسید در واکنش به سرکوب ناراضیان سیاسی در کشور، و با رای شورا یک گزارشگر ویژه مامور نظارت تحقیق در مورد ایران می شود. پیشتر بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل گزارشی از شدت گرفتن سرکوب مخالفان از سوی حکومت ایران به شورا داده و گفته بود حکومت، فعالان، روزنامه نگاران و مخالفان را سرکوب می کند و میزان اعدام ها در ایران در این اواخر درحد گسترده ای افزایش پیدا کرده است . نیویورک تایمز می افزاید سفیر آمریکا در سازمان ملل ضمن ستایش از اقدام شورای حقوق بشر این تصمیم را لحظه آغاز نامیده است. تهران این اقدام شورا را محکوم کرده است.

واشنگتن تایمز درباره کشیده شدن دامنه نا آرامی های خاورمیانه به سوریه گزارشی دارد و می نویسد حکومت سوریه به گوش فرادادن به خواست های مخالفان تمایل نشان داده و وعده داده است درباره لغو وضعیت فوق العاده که بیش از ۴۰ سال در کشور برقرار است اقدام کند. دمشق به نوشته این روزنامه تلاش دارد نا آرمی در شهر درعا را مهار کند و نگذارد به سایر نقاط سوریه گسترش پیدا کند. واشنگتن تایمز می افزاید مردم یمن هم در تظاهرت بزرگ خود خواستار کنار رفتن فوری علی عبدالله صالح رئیس جمهوری آن کشور شده اند که ۳۲ سال است در این مقام باقی مانده است.

واشنگتن پست می نویسد بشار اسد بر سر دوراهی قرار گرفته است: سرکوب خشونت بار یا تن در دادن به اصلاحات. این روزنامه جو روز جمعه را محک آزمون اراده دو طرف می داند و می نویسد یک طرف اسد است که می خواهد نا آرامی را به هر قیمت خاموش سازد و طرف دیگر مردم سوریه اند و چشم انداز جنگ داخلی و آشوب. و در این میان سرنوشت کشوری در میان است که دشمن اسرائیل است، بر لبنان نفوذ گسترده ای دارد و نزدیک ترین متحد ایران در منطقه است. یک تحلیلگر می گوید سوری ها خواهان نابودی کشورشان نیستند اما اگر اسد مشت آهنین نشان بدهد ممکن است کار به انفجاری بکشد که پایانش را نمی دانیم.

XS
SM
MD
LG