لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۱

فراخوان عفو بین الملل برای آزادی فعالان کارگری


به مناسبت صد ویکمین نشست سالانه «کنفرانس بین المللی کار» که از روز ۳۰ ماه می تا ۱۵ ژوئن (۱۰ -۲۶ خرداد) در ژنو برگزار می شود، سازمان عفو بین الملل باردیگردر فراخوانی خواستار آزادی فوری و بی قید شرط کارگران عضو اتحادیه های صنفی شد که به خاطر فعالیت های صنفی و مسالمت آمیز خود در زندان به سرمی برند. به نوشته عفو بین الملل مقام های ایران ده ها تن از اعضای اتحادیه های کارگری را در سالهای اخیر به زندان های بلند مدت محکوم کرده اند.

در حالی که جمهوری اسلامی ایران هم اکنون هم به عنوان عضو هیئت مدیره سازمان بین المللی کار و نیز رئیس کمیته گزینش این سازمان برای سال ۲۰۱۲ انتخاب شده است. با این حال مقام های این کشور همچنان به سرکوب و نقض حق آزادی بیان، و برگزاری تجمع ها و انجمن ها و فعالیت های اتحادیه ای و صنفی ادامه می دهد.

در این فراخوان نام فعالان اتحادیه ای که به خاطر فعالیت ها ی صنفی خود در حال حاضر زندانی هستند چنین ذکر شده است: ۱-علی نجفی، رهبر پیشین اتحادیه کارگران هفت تپه، محکوم به یک سال زندان که پس از جراحی قلب دوباره به زندان بازگردانده شد. ۲ـ رضا شهابی، خزانه دار اتحادیه کارگران اتوبوس رانی واحد تهران و حومه، محکوم به شش سال زندان، ۳ـ رسول بوداغی، عضو انجمن صنفی معلمان با بیست سال سابقه معلمی، محکوم به شش سال زندان، ۴ و ۵ـ شاهرخ زمانی و محمد جراحی، هردو اهل تبریز و عضو کمیته پیگیری تاسیس نهادهای کارگری با محکومیت به ترتیب ۱۱ و ۷ سال زندان، ۶ـ بهنام ابراهیم زاده عضو کمیته پیگیری تاسیس نهادهای مستقل صنفی و فعال حقوق کودکان محکوم به پنج سال زندان که براثر ضرب و شتم دو دنده او شکسته است، ۷ـ فریبرز رئیس دانا، اقتصاددان و استاد دانشگاه و از اعضای مرکز دفاع از حقوق کارگران و کانون نویسندگان ایران محکوم به یک سال زندان، ۸ـ علی اخوان عضو مرکز دفاع از حقوق کارگران با محکومیت یک سال و نیم زندان.

عفو بین الملل ضمن محکوم کردن حکم زندان برای این زندانیان، خواستار آزادی فوری و بی قید شرط همه زندانیان عقیدتی و فعالان صنفی و حقوق بشر در ایران شده است.
XS
SM
MD
LG