لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۱

بعد از رئیس قوه قضائیه، معاون دادستان ایران هم از کارگران طلبکار شد: آنها آشوبگر هستند!


سعید عمرانی، معاون دادستان کل ایران در امور مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان‌یافته، گفت «عوامل و عناصری» در جریان اعتراض‌های کارگران نیشکر هفت تپه «پول گرفته‌ بودند و می‌خواستند به هر طریق که شده آن‌جا را به آشوب بکشند.»

به گزارش برخی رسانه‌های ایران، معاون دادستان کل ایران با بیان این که این افراد از سوی «مقامات قضایی، انتظامی و امنیتی» شناسایی شده‌اند، مدعی شد که مشکل کارخانه هفت تپه و کارگرانش برطرف شده است.

طرح این ادعاها در حالی است که تنها چند هفته از افشاگری‌های مازیار ابراهیمی، از متهمان پیشین ترور دانشمندان هسته‌ای ایران، مبنی بر واهی بودن این گونه اتهام‌زنی‌ها و ساختگی بودن همه اعترافاتی که تحت شکنجه گرفته می‌شوند، می‌گذرد و پس‌لرزه‌های این سخنان همچنان در محافل داخلی و خارجی ادامه دارد.

چند روز پیش ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه ایران هم گفته بود برخی «در پوشش مسائل کارگری، اهداف دیگری» را دنبال می‌کنند و با اشاره به این‌که «این قبیل اقدامات را نباید به حساب کارگران» گذاشت، اضافه کرده بود خود کارگران «باید مقابل کسانی که فضای اعتراضات کارگری را آلوده می‌کنند، بایستند.»

این سخنان در حالی بیان می‌شود که در هفته جاری ۹ نفر از کارگران شرکت نیشکر هفت تپه به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شدند.

پیشتر سندیکای کارگران هفت تپه گزارش داده بود که اتهام آن‌ها «تجمع غیرقانونی» برای خواست «تغییر مدیریت و آزادی اسماعیل بخشی» است.

پیش از این نیز هفت نفر دیگر از کارگران هفت تپه در دادگاه شوش به هشت ماه حبس تعلیقی و تحمل ۲۰ ضربه شلاق محکوم شده بودند.

در حال حاضر اسماعیل بخشی، نماینده کارگران هفت تپه در بازداشت به سر می‌برد. سپیده قلیان فعال مدنی، امیرحسین محمدی‌فرد سردبیر نشریه گام، عسل محمدی، امیر امیرقلی و ساناز الهیاری از اعضای هیئت تحریریه این نشریه در رابطه با اعتراض‌های کارگران هفت تپه در بازداشت هستند.

کارگران «نیشکر هفت تپه» در اعتراض به پرداخت نشدن بیش از سه ماه دستمزد معوقه خود از روز ۵ آبان سال گذشته دست به اعتصاب زدند. معترضان معتقد بودند کارفرمای بخش خصوصی توان مدیریت کارخانه را ندارد و شورای کارگری می تواند بهتر از کارفرما مجتمع نیشکر هفت تپه را اداره کند.

اما در مقابل نیروهای امنیتی برخوردی خشونت‌آمیز با این اعتراضات کارگری داشتند. در حالی که ماه‌ها از این اعتراضات می گذرد ولی تا کنون خواسته های کارگران برآورده نشده و همچنان بازداشت و برخوردهای امنیتی با فعالان کارگری و کارگران هفت تپه ادامه دارد.

برخورد امنیتی و قضایی رژیم جمهوری اسلامی با اعتراضات کارگران موجب شده است که نهادهای حقوق‌بشری به کرات نسبت به سرکوب معترضان و کارگران در ایران ابراز نگرانی کنند.

ایالات متحده نیز بارها برخورد امنیتی ایران با کارگران را محکوم کرده است. وزارت خارجه آمریکا چندی پیش در پیامی گفته بود که رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG