لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۹

ادامه اعتصاب کارگران هفت تپه| ۱۴ کارگر دیگر بازداشت شدند


موج جدید اعتراض کارگران نیشکر هفت تپه از چند هفته پیش آغاز شد.
موج جدید اعتراض کارگران نیشکر هفت تپه از چند هفته پیش آغاز شد.

منابع کارگری از بازداشت جداگانه ۱۴ کارگر نیشکر هفت تپه در ایران خبر می دهند. گزارش‌ها حاکی است که برخی از بازداشت شدگان آزاد شدند اما هنوز چندین کارگر در بازداشت هستند.

سندیکاری کارگران هفت تپه شامگاه یکشنبه ۱۴ مهرماه اعلام کرد که یوسف بهمنی، محمود خدایی و ایمان اخضری توسط پلیس امنیت بازداشت شدند.

همچنین ۱۱ نفر دیگر از کارگران هفت تپه که در مسیر رفتن به تهران برای «ملاقات با نمایندگان کمسیون اجتماعی مجلس» بودند، با هماهنگی «پلیس اطلاعات و امنیت شوش»، در عوارضی بزرگراه خرام آباد - تهران بازداشت شدند.

بنابر این گزارش هنوز علت بازداشت این کارگران مشخص نیست. سندیکای کارگران هفت تپه همچنین اعلام کرد که تعدادی از افراد بازداشتی آزاد شده‌اند اما هنوز یوسف بهمنی، محمدخنیفر، ابراهیم عباس منجزی، ایمان اخضری و محمود خدایی در بازداشت هستند.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه این بازداشت‌ها را محکوم کرده و خواهان آزادی بی قید و شرط این کارگران شده است.

از سوی دیگر اعتصاب کارگران هفت تپه امروز دوشنبه ۱۵ مهرماه نیز ادامه یافت. این کارگران خواهان برکناری بخش خصوصی، داشتن امنیت شغلی و آزادی اسماعیل بخشی، و همچنین خاتمه دادن به پرونده سازی‌های امنیتی برای کارگران هستند.

پیش از این سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، گزارش داده بود که حدود ۴۰ کارگر هفت تپه احضار شده‌اند تا روز دوشنبه ۸ مهرماه خود را به پلیس اطلاعات امنیت شوش معرفی کنند.

اعتراضات کارگران هفت تپه از سال ۹۷ به صورت گسترده آغاز شد، ولی این اعتراضات با برخورد امنیتی و قضایی از سوی حکومت روبرو شد. اسماعیل بخشی نماینده کارگران هفت تپه از جمله کارگرانی بود که پس از بازداشت، اعلام کرد مورد شکنجه قرار گرفته است و برای دومین بار بهمن ماه سال گذشته دستگیر شد.

ایالات متحده بارها برخورد امنیتی ایران با کارگران را محکوم کرده است. وزارت خارجه آمریکا نیز در پیامی گفته بود که رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif


XS
SM
MD
LG