لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۴

دادگاه انقلاب در ایران یک فعال کارگری را به زندان و شلاق محکوم کرد


روز جهانی کارگر مقابل مجلس
روز جهانی کارگر مقابل مجلس

رسول طالب‌مقدم، فعال کارگری و از بازداشتی‌های روز جهانی کارگر، از سوی دادگاه انقلاب به زندان، شلاق و تبعید محکوم شده است.

سندیکای کارگران شرکت واحد گزارش داد رسول طالب‌مقدم که در جریان اعتراض‌های روز جهانی کارگر بازداشت شده بود به « ۷۴ ضربه شلاق، دو سال حبس تعزیری، دو سال تبعید به منطقه آفرایز از توابع بخش سده خراسان جنوبی و همچنین دو سال محرومیت از استفاده تلفن همراه هوشمند و منع عضویت در دسته‌جات و احزاب و گروه‌های سیاسی و اجتماعی» محکوم شده است.

این حکم از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی افشاری صادر شده و اتهام‌های طالب‌مقدم مواردی چون «فعالیت تبلیغی علیه نظام و اخلال در نظم عمومی» بوده است.

پیشتر حسن سعیدی، دیگر عضو سندیکای شرکت واحد، نیز به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و دو سال ممنوعیت از عضویت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی و اجتماعی و ممنوعیت استفاده از تلفن هوشمند محکوم شده بود.

طی روزهای اخیر برای دست‌کم ۱۷ نفر از کارگران شرکت نیشکر هفت تپه هم احکامی صادر شده است.

پیشتر ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، گفته بود برخی «در پوشش مسائل کارگری، اهداف دیگری» را دنبال می‌کنند که «این قبیل اقدامات را نباید به حساب کارگران» گذاشت و خود کارگران «باید مقابل کسانی که فضای اعتراضات کارگری را آلوده می‌کنند، بایستند.»

برخورد امنیتی و قضایی رژیم جمهوری اسلامی با اعتراضات کارگران موجب شده است که نهادهای حقوق‌بشری به کرات نسبت به سرکوب معترضان و کارگران در ایران ابراز نگرانی کنند.

ایالات متحده نیز بارها برخورد امنیتی ایران با کارگران را محکوم کرده است. وزارت خارجه آمریکا چندی پیش در پیامی گفته بود که رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG