لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۸

دیدگاه| زنان ایرانی در اعتراضی رنگارنگ، حجاب‌شان را به باد می‌سپارند


دختر معترضی روسری خود رو روی چوبی در دست مقابل دانشگاه تهران گرفته است.
دختر معترضی روسری خود رو روی چوبی در دست مقابل دانشگاه تهران گرفته است.

گزارشی مصور در وبسایت روزنامه تایمز اسرائیل از تریسی فرایدبرگ

درون آپارتمانی در تهران با پنجره های پوشانده شده، زنان ایرانی حجاب شان را در هوا می چرخانند تا «مارینکا ماسوس» عکاس هلندی، این اعتراض کاملا فمینستی علیه رژیم کنونی ایران را ثبت کند.

این عکاسی بخشی از یک همکاری با کمپین آنلاین «آزادی های یواشکی» بود. کمپینی که مسیح علی نژاد چند سال پیش راه اندازی کرده و در آن زنان ایرانی را تشویق می کند حجاب خود را برداشته و عکس خود را در فضای آنلاین منتشر کنند.

مارینکا ماسوس در پاییز طی ماه محرم وارد ایران شد. او موفق شد با کمک یک عکاس زن در ایران پروژه عکاسی اش از زنان ایرانی را به انجام برساند.

در این پروژه پنجره ها کاملا پوشانده شده بود تا نور فلاش دوربین به بیرون منعکس نشود. در این فضای تاریک و امن بود که زنان توانستند به راحتی احساس خود را در برابر دوربین به نمایش بگذارند.

در کنار هر یک از عکس های این مجموعه نقل قول هایی از سوژه عکس قید شده که رابطه او با حجاب را توصیف می کند. در پیام ها حسی از خشم و ناامیدی دیده می شود و آن ها ابراز امیدواری می کنند روزی دختران شان آزاد باشد تا آن طور که دوست دارند خودشان را بیان کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG