لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۶

مقام تامین اجتماعی: ۴۷ هزار زن پس از مرخصی زایمان از کار اخراج شدند


یک مقام سازمان تامین اجتماعی ایران گفت ۴۷ هزار نفر از ۱۴۵ هزار زنی که در ایران در یک بازه زمانی ۱۸ ماهه از مرخصی شش ماهه زایمان استفاده کردند، پس از پایان مرخصی و بازگشت به کار، اخراج شده اند.

محمدحسن زدا با اعلام این خبر به خبرگزاری ایسنا گفته است اگر مرخصی زایمان به ۹ ماه افزایش یابد تعداد زنانی که پس از مرخصی اخراج می‌شوند، بسیار افزایش می‌یابد.

گیتی پورفاضل حقوقدان و وکیل دادگستری به بخش فارسی صدای آمریکا در همین زمینه گفت «طبق قوانین کار در گذشته مرخصی زایمان زنان سه ماه بود، که بدین ترتیب هم کارفرمایان ضرر نمی کردند و هم امکان از دست دادن شغل زنان کمتر بود.»

به گفته خانم پورفاضل با وجود نگاهی که در جامعه به دنبال خانه نشین کردن زنان است، نهادهای مردم نهاد مدافع حقوق زنان باید متوجه این موضوع باشند و برای تغییر در قوانین مربوط به مرخصی زایمان زنان تلاش کنند.

معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی ایران در عین حال گفته است اجرای قانون فعلی ۹ ماه مرخصی زایمان زنان ممکن نیست، چرا که بر اساس ماده ۲۹ قانون برنامه پنجم توسعه، سازمان تامین اجتماعی اجازه ندارد طرحی را بدون آنکه از قبل منابع مالی آن تامین شده باشد، اجرا کند.

XS
SM
MD
LG