لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۳

درخشش شطرنج‌باز زن ایرانی در مسابقات شطرنج سریع جهان


سارا خادم الشریعه، استاد بزرگ شطرنج ایران
سارا خادم الشریعه، استاد بزرگ شطرنج ایران

یک شطرنج‌باز زن ایرانی در مسابقات قهرمانی شطرنج سریع و شطرنج برق‌آسای جهان عنوان نایب قهرمانی را به دست‌ آورد و در مجموع به عنوان قهرمان معرفی شد.

سارا خادم الشریعه که ۲۱ ساله است و عنوان «استاد بزرگ شطرنج ایران» را دارد، به عنوان تنها نماینده شطرنج زنان ایران در مسابقات قهرمانی جهان در سن پترزبورگ حاضر بود. او در بخش برق‌آسا «آناستازیا بودناروک» از روسیه را شکست داد و جمع امتیازاتش را به ۱۳ رساند و در این بخش، نایب قهرمان شد.

شطرنج‌باز زن ملی پوش ایران در مجموع با کسب بهترین امتیاز به عنوان قهرمانی این مسابقات رسید.

این ملی پوش شطرنج زنان ایران با کسب دو نایب قهرمانی جایزه ۵۵ هزاردلاری دریافت کرده بود و با عنوان قهرمانی این مسابقات نیز به جایزه ۴۰ هزار دلاری رسید.

سارا خادم الشریعه ۲۱ ساله، پیش از این در سال ۹۵ نیز در رابطه با حرکت منصفانه خود مقابل حریف اوکراینی‌اش در رقابت‌های گرندپری شطرنج زنان جهان خبرساز شده بود. این شطرنج‌باز زمانی که دید حریف اوکراینی‌اش به دلیل بیماری دوست فرانسوی خود وضعیت روحی مناسبی نداشت به تساوی رضایت داد تا حریفش بتواند با توجه به فشار روانی پیش آمده به استراحت پرداخته و سلامتش به خطر نیافتد.

وی نخستین شطرنج باز زن ایرانی است که علاوه بر کسب درجه استاد بزرگ، در سن ۱۸ سالگی در هشتاد و چهارمین کنگرهٔ شطرنج جهان، توانست عنوان استاد بین‌المللی شطرنج را به دست آورد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG