لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۹

بانوی اول اسکی ايران در رقابت های المپيک روی چمن تمرين می کند


روزنامه کانادایی StarPhoenix زیرعنوان «تمرین بانوی اول اسکی ایران روی چمن» می نویسد اسکی کردن روی سبزه های کوهستانی آن هم وسط تابستان تنها مورد غیرعاددی راجع به مرجان کلهر نیست. او در عین حال حریفی در المپیک است که در جامعه ورزشی تحت سلطه مردان در ایران، برای یک زن موردی نادرمحسوب می شود.

با دو ساعت رانندگی از تهران، هتل دیزین و کلبه های متعدد پذیرای بسیاری از اسکی بازان و مسافرانی است که می خواهند از شلوغی و آلودگی در پایتخت فرار کنند. اما در تابستان، هنگامی که گرمای هوا اغلب بالاتر از چهل درجه سانتیگراد است، دیزین محوطه تمرین کسانی نظیر کلهرمی شود که بخش عمده ای از زندگی خود را وقف ورزش کرده اند.

دیزین در عین حال زادگاه این اسکی باز بیست و دو ساله است که امسال نخستین زن اسکی باز نماینده ایران در المپیک زمستانی بود.

خانم کلهر، هنگامی که خود را برای سرازیر شدن روی پیستی پوشیده از سبزه آماده می کرد به خبرگزاری رویترز گفت عاشق حرفه اش در مقام یکی اسکی باز است، هرچند که نظیر بسیاری دیگر از ورزشکاران ایرانی حمایتی مالی نمی شود. او می گوید در جریان المپیک، زانوهایم آسیب دید اما هیچکس حتی زحمت نکشید بپرسد حالم چطوراست. تمامی مخارج را هم خودم پرداختم.

مهدی سولقانی، یک اسکی باز دیگر، با خانم کلهر در این که زندگی برای ورزشکاران ایرانی، زن یا مرد، سخت است، اتفاق نظر دارد.

مرجان کلهر می گوید در ایران قبلا نگرش به زنی که اسکی می کرد بسیار منفی بود. اما زنان توانسته اند به مرو رزمان ثابت کنند که حرفی برای گفتن دارند و می توانند موفق شوند.

مرجان کلهر که در مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی ونکور پرچمدار ایران بود خود را نمونه ای برای نسل آینده می بیند.

XS
SM
MD
LG