لینکهای قابل دسترسی

چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ایران ۱۷:۴۹

سرخط خبرها

دیده بان حقوق بشر خواستار آزادی فوری «دختران آزادی» شد

بنابر گزارش‌ها زهرا خوشنواز که چندین بار با گریم وارد ورزشگاه شده بود از جمله زنان بازداشت‌ شده است.

دیده بان حقوق بشر با اشاره به نقض آشکار حقوق مندرج در فیفا و اصول حقوق بشری، از دولت ایران خواست ایران باید فوراً و بدون قید و شرط ، زنان بازداشت شده را آزاد کرده و ممنوعیت تبعیض آمیز حضور زنان در ورزشگاه‌ها را لغو کند.

دیده بان حقوق بشر روز جمعه ۲۵ مردادماه ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها در ایران را غیرقانونی توصیف کرده و خواستار آزادی دخترانی که که برای لغو «ممنوعیت تبعیض‌آمیز علیه زنان» تلاش می‌کردند.

دیده بان حقوق بشر نوشت که ایران تماشاگران زن را از ورود به استادیوم‌ها و تماشای فوتبال منع می کند در حالی که این ممنوعیت در آیین‌نامه یا قانونی نوشته نشده است بلکه توسط مقامات جمهوری اسلامی اجرا می‌شود و این ممنوعیت نقض آشکار قوانین مندرج در اساس‌نامه فیفا و خط مشی حقوق بشر است.

بر اساس ماده ۴ اساسنامه فیفا، تبعیض علیه زنان «با تعلیق یا اخراج كاملاً ممنوع است و باعث مجازات می‌شود.»

دیده بان حقوق بشر اعلام کرد که ایران باید فوراً و بدون قید و شرط ، زنان را آزاد کرده و ممنوعیت تبعیض آمیز حضور زنان در ورزشگاه‌ها را لغو کند.

بنابر گزارش‌های منتشر شده، سازمان اطلاعات سپاه پاسداران برخی از زنانی را که برای ورود زنان به ورزشگاه‌های فوتبال در ایران تلاش می‌کردند، بازداشت کرده است. برخی گزارش‌های تایید نشده حکایت از آن دارد که بازداشت این افراد «با شکایت و درخواست» مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران رخ داده است.

در میان افراد بازداشت شده، پنج تن از کسانی که با گریم در ورزشگاه‌ها حاضر می‌شدند و یک عکاس روزنامه «دنیای اقتصاد» - فروغ علایی - حضور دارند.

بازداشت این افراد در حالی رخ می‌دهد که پیشتر جیانی اینفانتینو، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال در نامه‌ای به مهدی تاج از او خواسته بود تا زمان برگزاری دور مقدماتی مسابقه‌های انتخاباتی ‌جام‌جهانی شرایط حضور زنان در ورزشگاه‌ها را فراهم کند.

نخستین بازی خانگی ایران روز دهم اکتبر (۱۸ مهر) مقابل تیم کامبوج برگزار خواهد شد.

وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال ایران در پی فشارهای فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، و تلاش‌های فعالان مدنی در ماه‌های اخیر در چند مسابقه به طور گزینشی شرایط ورود تعدادی از زنان را به ورزشگاه فراهم کردند، اما این اقدام از یک سو با انتقاد تند مقام‌های مذهبی و قضایی جمهوری اسلامی روبرو شد، و از سوی دیگر هیئت حقوق بشر فیفا آن را تبلیغاتی خواند.

جمهوری اسلامی در نزدیک به چهار دهه گذشته ورود زنان به ورزشگاه ها را برای تماشای مسابقات فوتبال مردان ممنوع کرده است. این در حالی است که فیفا در اصول خود هر گونه تبعیض جنسیتی را ممنوع کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

پرزیدنت ترامپ: دستور دادم تحریم‌های ایران به شکل قابل توجهی بیشتر شود

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با انتشار پیامی در توئیتر از تشدید تحریم‌‌‌ها علیه ایران خبر داد.

پرزیدنت ترامپ در این توئیت نوشته است: «من همین الان به وزیر خزانه‌داری دستور دادم تحریم‌ها علیه ایران را به شکل قابل توجهی افزایش دهد.»

این خبر در حال تکمیل است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تداوم محرومیت از تحصیل شهروندان بهائی؛ این بار «نقص در پرونده» بهانه محرومیت از تحصیل شد

چهار شهروند بهائی به نام‌های مهسا فروهری، آریا احسانی، ترنم کمالی، و نگین فروغی، به بهانه «نقص در پرونده» از تحصیل در دانشگاه محروم شدند.

وبسایت خبری حقوق بشر در ایران روز سه‌‌شنبه ۲۶ شهریور گزارش داد که مهسا فروهری و آریا احسانی، شهروندان بهایی ساکن کرج، ترنم کمالی، شهروند بهایی ساکن شیراز، و نگین فروغی، شهروند بهایی ساکن شهرکرد، به دلیل اعتقاد به دیانت بهایی و به بهانه ایراد نقص در پرونده از تحصیل در دانشگاه محروم شده‌اند.

یک فرد مطلع به وبسایت خبری حقوق بشر در ایران گفت که این شهروندان بهایی وقتی جهت پیگیری به سازمان سنجش مراجعه کردند در ابتدا گوشی‌ موبایل آنها توسط انتظامات ضبط و سپس فرمی که خواسته شده بود کلیه مشخصات فردی و همچنین مشخصات ۱۰ نفر از اقوام سببی و نسبی خود را قید کنند به آنها داده شده است.

این منبع مطلع در ادامه گفته است که در فرم دیگری، از آنها خواسته شده تا ذکر کنند تابع جمهوری اسلامی هستند یا تابع بیت العدل؟ و زمانی که این شهروندان به این تفتیش عقاید اعتراض کرده‌اند به یکی از آنها گفته شده که شما هدفتان درس خواندن نیست.

این اولین بار نیست که یک شهروند بهایی از ادامه تحصیل محروم می‌شود، پیش از این نیز دبیرستانی در شهر سمنان، به دستور آموزش و پرورش از ثبت نام برنا پیراسته، دانش‌آموز بهایی، خودداری کرد.

ممانعت از تحصیل شهروندان بهایی در حالی صورت می‌گیرد که حتی این امر خلاف مقررات جمهوری اسلامی ایران است. اما با این حال محسن حاجی‌میرزایی، وزیر آموزش و پرورش، روز چهارشنبه ۲۰ شهریور در حاشیه جلسه هیئت وزیران گفت که اگر دانش آموزان اظهار کنند که پیروان ادیان دیگری به جز ادیان رسمی کشور هستند و این اقدام آن‌ها به نوعی تبلیغ محسوب شود، تحصیل آن‌ها در مدارس ممنوع است.

سال گذشته نیز دست کم ۵۸ دانش آموز بهائی پذیرفته شده در کنکور سراسری هنگام تلاش برای ثبت نام با عبارت نقص پرونده روبرو شده اند.

سازمان های بین المللی مدافع حقوق بشر و وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا به دفعات برخورد حکومت جمهوری اسلامی با بهائیان و نقض حقوق شهروندی آنها را محکوم کرده‌اند.

در بخش ایران گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا درباره آزادی مذهبی در جهان آمده است که، در ایران بهائیان از داشتن نهادهای آموزشی خود ممنوع هستند و دانشجویان بهایی از تحصیل در دانشگاه ها ممنوع شده اند و اگر دین آنها بعد از تحصیل معلوم شود، از دانشگاه اخراج می شوند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فدراسیون جودو ایران تعلیق شد

تصویری از سعید ملایی که سایت جهانی فدراسیو جودو منتشر کرده است

پس از آن که سعید ملایی جودوکار ایرانی در حاشیه مسابقات جهانی توکیو اعلام کرد مقامات ورزش ایران از او خواسته بودند مقابل حریف اسرائیلی قرار نگیرد، فدراسیون جهانی جودو با انتشار بیانیه ای از تعلیق کلیه فعالیت‌های فدراسیون جودو ایران خبر داد.

فدراسیون جهانی جودو روز چهارشنبه ۲۷ شهریور در سایت رسمی خود اعلام کرد که به دنبال اتفاقاتی که در مسابقات قهرمانی جهان جودو توکیو ۲۰۱۹ رخ داد، کلیه فعالیت های که توسط فدراسیون بین المللی جودو و اتحادیه های آن سازمان یافته یا مجاز شده است، را معلق اعلام می‌کند.

این فدراسیون جهانی در بیانیه خود نوشت که مطلع شده است در آخرین مسابقات جهانی جودو در ترکیه سعید ملایی جودوکار ایرانی وزن منفی ۸۱ کیلوگرم توسط مقامات ایرانی و فدراسیون جودو ایران به منظور روبرو نشدن احتمالی با جودوکار اسرائیلی دستور گرفته بوده است.

سعید ملایی در جریان مسابقات جهانی جودو، در مرحله نیمه نهایی وزن ۸۱ کیلوگرم از حریف بلژیکی شکست خورد تا با حریف اسرائیلی در فینال روبرو نشود. دارنده مدال طلای جهان در رده بندی نیز ناباورانه از حریف گرجستانی خود شکست خورد و پس از آن، راهی آلمان شد.

این ورزشکار در یک مصاحبه تایید کرد که پیش از مسابقات نیمه نهایی، رضا صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک جمهوری و محمدرضا داورزنی، معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان در تماس تلفنی از او خواستند مقابل حریف اسراییلی مسابقه ندهد و مسابقه‌هایش را طوری ترتیب بدهد که فدراسیون جهانی جودو متوجه نشود او قصد امتناع از مسابقه با حریف اسرائیلی را دارد.

در بیانیه فدراسیون جهانی جودو آمده است که این رفتارها در تناقض آشکار با محتوای نامه‌ای است که به تاریخ ۸ می ۲۰۱۹ به فدراسیون جهانی جودو ارسال شد که امضای سید رضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک ایران و آرش میراسماعیلی رییس فدراسیون جودوی ایران در آن وجود داشت. در آن نامه نوشته شده بود که ما تمایل داریم که این را تایید کنیم که کمیته المپیک ایران «کاملا» به منشور المپیک و اصول آن پایبند است و فدراسیون ایران «کاملا آن را رعایت» می‌کند.

پیشتر فدارسیون جهانی جودو با انتشار تصویری از یک نامه که به امضای رضا صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک و آرش میراسماعیلی رئیس فدراسیون جودو رسیده، اعلام کرده بود که براساس یک «توافق تاریخی» جودوکاران ایران قرار است بدون تبعیض در تورنمنت‌های جهانی و المپیک با همه ورزشکاران پیکار کنند.​

هنوز مقامات ورزش ایران و فدراسیون جودو واکنشی به تعلیق جودو ایران نشان نداده‌اند.

ورزشکاران ایرانی از زمان انقلاب سال ۵۷ از رویارویی با ورزشکاران اسرائیل خودداری می‌کنند. این مساله در چند سال اخیر موجب حساسیت فدراسیون‌های جهانی شده است و به همین دلیل ورزشکاران ایرانی عموما زمانی که قرار است با ورزشکاران اسرائیل رقابت کنند، به بهانه‌هایی چون مصدومیت یا بیماری از دیدار با آن‌ها خودداری می‌کنند.

همچنین پیشتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که ایالات متحده در حمایت از سعید ملایی، جودوکار ایرانی به فدراسیون بین‌المللی جودو می پیوندند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

قوه قضائیه ایران درخواست مخالفان خامنه‌ای برای داشتن وکیل را رد می‌کند

فعالان مدنی و سیاسی، جواد لعل محمدی، حسین مهرگان، مهدوی فرد و محمد نوری‌زاد، از امضا کنندگان بیانیه استعفای خامنه ای

محمدحسین آقاسی، وکیل دادگستری اعلام کرد که بازپرس پرونده امضاکنندگان نامه درخواست استعفای رهبر جمهوری اسلامی با وکالت او در این پرونده مخالفت کرده است.

آقای آقاسی روز سه شنبه در پیامی در توئیتر نوشت که از سوی خانواده های ۹ نفر از امضا کنندگان بیانیه ۱۴ نفره برای وکالت در پرونده آنها انتخاب شده است اما پس از سفر به مشهد و مراجعه برای ارائه وکالت، بازپرس پرونده اعلام کرد که فقط وکالت وکلای مورد تأیید رئیس قوه قضائیه را می‌پذیرد.

آقای آقاسی یادآوری کرد که اقدام بازپرس در حالیست که چندی پیش معاون قوه قضائیه تبصره ماده مربوط به پذیرش وکلای مورد تایید قوه قضائیه درباره متهمان امنیتی را ننگی برای قانون آیین دادرسی کیفری دانسته بود.

از سوی دیگر، محمد مقیمی، وکیل دادگستری، نیز روز سه‌شنبه با انتشار متنی در کانال تلگرامی خود اعلام کرد که چندین بار برای اعلام وکالت پرونده «مژگان کشاورز» و تقدیم لایحه تجدید نظرخواهی به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب مراجعه کرده است، اما قاضی پرونده با وکالت آقای مقیمی مخالفت کرده و از پذیرش لایحه تجدیدنظرخواهی که این وکیل دادگستری تنظیم کرده، خودداری کرده است.

سال گذشته مجلس شورای اسلامی تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری را تصویب کرد که طی آن فقط وکلای مورد تایید قوه قضائیه می توانند در جرائم امنیتی برای دفاع از هر یک از طرفین وکالت کنند.

این موضوع با انتقاد شدید وکلا و حقوقدانان روبرو شد و کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس نیز اردیبهشت امسال اعلام کرد که این تبصره را اصلاح کرده است و برای تصویب به صحن علنی خواهد فرستاد.

با این حال همچنان مقامات قضایی با وکالت وکلایی که خارج از فهرست بیست نفره وکلای مورد اعتماد قوه قضائیه هستند در پرونده های امنیتی مخالفت می کنند.

با توجه به اظهارات محمدحسین آقاسی در مورد مخالفت با وکالت او در پرونده امضا کنندگان بیانیه استعفای رهبر جمهوری اسلامی، در حال حاضر این افراد وکیل ندارند.

در ماههای گذشته ۱۴ فعال سیاسی که با امضای بیانیه ای در اعتراض به وضعیت موجود کشور خواستار استعفای آیت الله خامنه ای شده بودند، بازداشت شدند. حوریه فرج زاده، جواد لعل محمدی، محمد حسین سپهری و عبدالرسول مرتضوی، فاطمه سپهری، پوران ناظمی، هاشم خواستار و محمد نوریزاد و عباس واحدیان شاهرودی از جمله این بازداشت شدگان هستند.
https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزارت دادگستری آمریکا از اسنودن در رابطه با انتشار کتاب جدیدش شکایت کرد

وزارت دادگستری ایالات متحده روز سه‌شنبه ۲۶ شهریور اعلام کرد که علیه ادوارد اسنودن، پیمانکار پیشین «آژانس امنیت ملی آمریکا» دادخواست قضایی ارائه داده است.

این وزارتخانه در دادخواست قضایی خود اعلام کرد که اسنودن بدون توافق دولت کتاب خود را به چاپ رسانده و توافق‌نامه‌هایش با دولت آمریکا برای افشا نکردن اسناد محرمانه را زیر پا گذاشته است.

وزارت دادگستری به دنبال «بازپرداخت کلیه عواید» از کتاب اسنودن است که به تازگی منتشر شده است.

آسوشیتدپرس گزارش داد که وکیل ادوارد اسنودن گفت این کتاب حاوی هیچ سند و اسرار دولتی نیست.

این در حالی است که به گفته وکیل ادوارد اسنودن «سابقه ماندگار» حاوی هیچ سند و اسرار دولتی نیست.

وزارت دادگستری ایالات متحده اسنودن را به دو جرم «نقض قانون مربوط به جاسوسی» و «سرقت اسناد متعلق به دولت آمریکا یا متعلق به یک دولت خارجی» تحت پیگرد قرار داد. سال ۱۳۹۵ دادستان پیشین ایالات متحده گفته بود ادوارد اسنودن که اطلاعات حساس دولتی را به بیرون درز داد، به عموم خدمت کرد؛ اما همچنان لازم است به دلیل کاری که کرد تنبیه شود.

پیشتر رویترز در سال ۹۵ گزارش داده بود که پنتاگون ۱۳ مسئله امنیتی پرخطر را یافت که ناشی از درز اطلاعاتی ده ها هزار اسناد محرمانه و حساس آمریکا به رسانه ها توسط اسنودن بود.

همچنین در سال ۲۰۱۳ وقتی روسیه، به رغم درخواست واشنگتن برای استرداد ادوارد اسنودن، به او پناهندگی اعطا کرد، سطح روابط دو کشور کاهش یافت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فرانسه برای بررسی حملات به تاسیسات نفتی عربستان کارشناس اعزام می‌کند

فرانسه اعلام کرد که برای کمک به تحقیقات درباره حمله اخیر به تاسیسات نفتی عربستان، گروهی از کارشناسان کشورش را اعزام خواهد کرد.

دفتر ریاست جمهوری افرانسه در بیانیه ای که روز چهارشنبه ۲۷ شهریور منتشر شده است با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان اعلام کرد که کارشناسان فرانسوی به «درخواست عربستان» برای کمک به «روشن کردن منشأ و روش‌ها» در این حملات به عربستان فرستاده خواهند شد.

فرانسه همچنین روز سه شنبه ۲۶ شهریور اعلام کرده بود که این کشور به تلاش های دیپلماتیک برای کاهش تنش در خلیج فارس ادامه می دهد.

​روز شنبه اعلام شد که تاسیسات «بقیق» و «خریص» متعلق به شرکت نفت دولتی «آرامکو» در شرق عربستان هدف حمله قرار گرفته‌‌اند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، تهران را پشت این حملات دانست و عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت: «در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است... با وجود همه درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

انتخابات اسرائیل| نتایج اولیه حاکی از رقابت بسیار نزدیک نتانیاهو با رقبایش است

در انتخابات اسرائیل رقابت بسیار نزدیکی بین بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و رقیب اصلی خود «بنی گانتز» ژنرال دارای درجه سپهبدی وجود دارد

نتایج غیررسمی انتخابات اسرائیل در صبح روز چهارشنبه ۲۷ شهریور نشان می دهد که رقابت بسیار نزدیکی بین بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و رقیب اصلی خود «بنی گانتز» ژنرال دارای درجه سپهبدی وجود دارد.

رویترز روز چهارشنبه ۲۷ شهریور درباره نتایج اولیه این انتخابات به نقل از شبکه‌های تلویزیونی اسرائیل نوشت که نتایج اولیه غیررسمی نشان می دهد که حزب راستگرای لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو و راست میانه آبی و سفید به رهبر بنی گانتز هر کدام ۳۲ کرسی از پارلمان را از آن خود کرده باشند.

رویترز گزارش داد که هنوز مشخص نیست هیچ‌یک از احزاب و تشکل‌ها قادر باشند دولتی ائتلافی با حمایت ۶۱ نمایده تشکیل دهند.

کمیسیون انتخاباتی هنوز نتایج رسمی مقدماتی را اعلام نکرده است.

انتخابات پارلمانی اسرائیل هر چهار سال یک بار برگزار می شود و در آن حدود مجموع ۴۰ حزب با هم رقابت می کنند و حزب دارای اکثریت مطلق یا ائتلافی از احزاب، نخست وزیر را معرفی می کند.

در انتخابات گذشته که در ابتدای بهار امسال برگزار شد، حزب لیکود و حزب رقیب آن، ائتلاف آبی-سفید، هر کدام توانستند ۳۵ کرسی در کنست یا پارلمان ۱۲۰ عضوی بدست بیاورند. اما لیکود با دیگر احزاب، ائتلاف کرد و مجموعا آنها ۶۵ کرسی را در اختیار گرفتند.

با این حال، آقای نتانیاهو که بار دیگر به عنوان نخست وزیر انتخاب شده بود تا اوایل خرداد ماه نتوانست دولت ائتلافی خود را تشکیل دهد و از این رو، پارلمان این کشور رای به انتخابات دوباره داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

عربستان به ائتلاف دریایی آمریکا در تنگه هرمز می‌پیوندد

عکس آرشیوی است

عربستان سعودی روز چهارشنبه ۲۷ شهریور اعلام کرد که به ائتلاف دریایی به رهبری ایالات متحده برای تامین امنیت آبراه‌های خاورمیانه در میان تهدیدات ایران و پس از حملات به تاسیسات نفتی عربستان می پیوندد.

این تصمیم عربستان برای پیوستن به ائتلاف دریایی در آب‌های جنوب ایران پیش از بازدید برنامه ریزی شده مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا از این کشور اعلام شده است.

همچنین مقامات عربستان تصمیم دارند که به صورت جداگانه اطلاعات مربوط به سلاح‌های مورد استفاده شده در حملات روز شنبه به تاسیسات نفتی این کشور را به اشتراک بگذارند.

به گزارش آسوشیتدپرس، در بیانیه‌ای از سوی یک مقام حکومتی سعودی که در خبرگزاری رسمی عربستان منتشر شده خبر پیوستن این کشور به این ائتلاف دریایی اعلام شد و از جمله اهداف آن « جلوگیری و مقابله با تهدیدات حمل و نقل دریایی و تجارت جهانی» عنوان شده است.

پیش از این آمریکا پیشنهاد تشکیل ائتلافی در تنگه هرمز برای تامین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس را مطرح کرده بود و در حال حاضر استرالیا، بریتانیا و بحرین به ائتلاف دریایی از سوی آمریکا در آب‌های جنوب ایران پیوسته اند.

پیشتر، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در مورد اقدامات ایران در نزدیکی تنگه هرمز و توقیف نفتکش بریتانیایی گفته بود که ایران حالا دست به راهزنی دریایی در سطح حکومتی زده و یک کشتی که در حال حرکت در آب‌های بین‌المللی است را توقیف کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ویل اسمیت و هلن میرن با قصه‌گویی شبانه به یاری بی‌خانمان‌‌‌ها شتافتند

ویل اسمیت بازیگر آمریکایی و هلن میرن بازیگر بریتانیایی، نیز به یک کارزار جهانی پیوستند تا با «قصه گویی شبانه» به جمع آوری کمک های مالی برای بی خانمان ها کمک کنند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این کارزار توسط یک سازمان غیرانتفاعی شکل گرفته است و در بیش از پنجاه شهر جهان برگزار می شود.

شرکت کنندگان با گردهمایی در مکان هایی مشخص، یک شب را خارج از منزل سپری می کنند تا شرایط دشوار بی خانمان ها را بهتر درک کنند.

در این مکان ها، برنامه های مختلف فرهنگ و هنری از جمله قصه گویی شبانه برگزار می شود و کلیه عواید حاصل از آن به این سازمان غیرانتفاعی اهدا می شود تا خرج افراد بی خانمان کند.

بر اساس برنامه اعلام شده، ویل اسمیت هفتم دسامبر در میدان تایمز نیویورک و هلن میرن در میدان ترافالگار لندن در این برنامه شرکت می کنند و برای حاضرین داستان می خوانند.

این سازمان غیرانتفاعی امیدوار است از طریق این کارزار، پنجاه میلیون دلار جمع آوری کند.

از جمله شهرهایی که در این برنامه خیریه شرکت دارند می توان به شیکاگو، آمستردام، مادرید، و لس آنجلس اشاره کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نخست وزیر بریتانیا در گفت‌وگو با ولیعهد عربستان خواستار پاسخ همگانی به حملات به عربستان شد

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی درباره حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی گفت‌وگو کردند.

به گزارش رویترز، بوریس جانسون در این گفت‌وگوی تلفنی با محمد بن سلمان، خواستار پاسخ همگانی به حملات اخیر به تاسیسات نفتی عربستان شده است.

سخنگوی دفتر نخست‌وزیری بریتانیا نیز اعلام کرد «بوریس جانسون تأسف خود را در رابطه با این حملات ابراز کرده و گفت که بریتانیا در کنار عربستان سعودی ایستاده و به امنیت این کشور متعهد است.»

او افزود که جانسون و بن سلمان بر اهمیت مشخص کردن حقایق درباره آنچه اتفاق افتاده تأکید کرده‌اند. همچنین نخست وزیر بریتانیا از ولیعهد عربستان خواسته است تا همکاری با شرکای بین‌المللی را ادامه دهد.

روز شنبه اعلام شد که تاسیسات «بقیق» و «خریص» متعلق به شرکت نفت دولتی «آرامکو» در شرق عربستان هدف حمله قرار گرفته‌‌اند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، تهران را پشت این حملات دانست و عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت: «در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است... با وجود همه درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آمریکا فشار تحریم‌ها را بر شبکه فساد مرتبط با رژیم مادورو بیشتر کرد

وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد با وضع تحریم علیه چندین فرد حقیقی و حقوقی در ونزوئلا فشار را بر رژیم نیکلاس مادورو افزایش داده است.

بر اساس اطلاعیه‌ای که وزارت خزانه داری آمریکا سه شنبه ۲۶ شهریور منتشر کرد، سه فرد و ۱۶ شخص حقوقی در ارتباط با آلکس ساب موران و آلوارو پولیدو، که امکان سودجویی فسادآمیز نیکلاس مادورو و رژیم نامشروع او از واردات و توزیع مواد غذایی در ونزوئلا را فراهم کردند، تحریم شده اند.

وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد که اشخاص حقوقی تحریم شده تحت مالکیت آلکس ساب موران یا افراد تحریم شده دیگر هستند.

استیو منوشن، وزیر خزانه داری آمریکا، در این باره گفت: «این اقدام فشار را بر آلکس ساب و شبکه او، که از گرسنگی مردم ونزوئلا سود برده و فساد سیستماتیک را تسهیل کرده‌‌اند، افزایش می‌دهد.»

او افزود که وزارت خزانه‌‌داری به هدف گرفتن کسانی که با هزینه مردم ونزوئلا به دنبال سود آلوده فساد هستند، ادامه می دهد.

خزانه داری آمریکا پیشتر آلکس ساب موران و آلوارو پولیدو را در رابطه با شبکه عظیم و آلوده به فساد آنها و سودجویی از قرارداد با دولت، تحریم کرده بود.

در هفته های گذشته، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ونزوئلا ابراز امیدواری کرده بود که اتحادیه اروپا نیز تحریم‌هایی را علیه رژیم نیکلاس مادورو در کاراکاس اعمال کند.

الیوت آبرامز گفته بود که آمریکا در حال بررسی تدابیر جدیدی جهت اعمال فشار بیشتر بر مادورو برای کناره‌گیری از قدرت است.

واشنگتن ریاست جمهوری مادورو را مشروع نمی‌داند.

دولت پرزیدنت ترامپ اوایل بهمن سال گذشته موقت خوان گوایدو، رئیس مجمع ملی ونزوئلا و رهبر مخالفان این کشور آمریکای لاتین، را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناخت.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فرانسه به ساکنان مناطق اطراف نیروگاه‌های هسته‌ای «یُد» می‌دهد

آرشیو

فرانسه می گوید به ساکنان اطراف نیروگاه های هسته ای تا شعاع ۱۰ تا ۲۰ کیلومتری، قرص‌‌های یُد مجانی می دهد.

به گزارش رویترز در روز سه شنبه ۲۶ شهریور، این پیشنهاد شامل حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر می شود تا در صورت بروز یک حادثه هسته ای، از آنها محافظت شود.

در حوادث هسته ای معمولا مقدار زیادی ید رادیو اکتیو در هوا منتشر می شود و وقتی غده تیروئید به مقدار زیاد این ید را جذب کند، در سال های بعد ممکن است منجر به سرطان شود. اما اگر غده تیروئید با ید پایدار اشباع شود، دیگر ید رادیو اکتیو جذب خود نمی کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیران خارجه و دفاع آمریکا با ولیعهد بحرین دیدار کردند؛ تاکید بر مقابله با ایران

مارک اسپر، وزیر دفاع، و مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، سه‌شنبه ۲۶ شهریور ماه و به طور جداگانه با سلمان بن حمد آل خلیفه، ولیعهد بحرین، در واشنگتن دیدار کردند.

مارک اسپر با ولیعهد بحرین در پنتاگون دیدار کرد. در این دیدار در مورد نگرانی‌های امنیتی مشترک، از جمله امنیت کشتیرانی و نیز تهدیدهای امنیتی و رفتارهای بدخواهانه ایران در منطقه گفت‌وگو کردند.

وزیر دفاع آمریکا همچنین از بحرین که میزبان ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده است برای همکاری و حفظ امنیت کشتیرانی آزاد، تقدیر و تشکر کرد. دو طرف همچنین بر همکاری استراتژیک میان بحرین و ایالات متحده آمریکا تاکید کردند.

مایک پمپئو نیز در دیدار با ولیعهد بحرین بر اهمیت کشتیرانی آزاد تاکید کرده و از بحرین بابت میزبانی دیدار کار گروه متعاقب کنفرانس ورشو، تقدیر کرد.

راه‌های افزایش همکاری‌ها و همچنین راه‌های مقابله با نفوذ بدخواهانه ایران در منطقه هم از دیگر نکات گفت‌وگو میان وزیر خارجه آمریکا و ولیعهد بحرین بود.

مایک پمپئو شامگاه سه‌شنبه راهی جده شد. وزیر خارجه آمریکا پس از دیدار از عربستان سعودی، راهی امارات متحده عربی می‌شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

راد استوارت خواننده مشهور بریتانیایی بر سرطان پروستات غلبه کرد

راد استوارت خواننده، ترانه نویس، آهنگساز، و تهیه کننده مشهور بریتانیایی در جریان یک برنامه خیریه، برای نخستین بار تأیید کرد به سرطان پروستات مبتلا بوده، ولی با تشخیص زودهنگام و معالجات پزشکی، این بیماری را شکست داده است.

به گزارش شبکه خبری «سی ان ان» او یکی از مهمانان ویژه این برنامه خیریه بود که در شهر «سوری» انگلیس برگزار شد و کلیه عواید حاصل از آن به «پروژه پرستات» و «بنیاد تور اروپایی» اهدا شد.

راد استوارت که از ستاره های بزرگ موسیقی جهان در دهه های اخیر است، به حاضران گفت که در این مبارزه سه ساله با سرطان، دوران سختی را پشت سر گذاشته است.

این اسطوره موسیقی بریتانیا با شور و هیجان زیادی ادامه داد که پزشکان ماه ژوئیه گذشته به او اطلاع دادند که مراحل مختلف شیمی درمانی و معالجات پزشکی موفق بوده و سلامتی کامل خود را به دست آورده است.

این خواننده هفتاد و چهارساله در بخش دیگری از سخنان خود، از تمامی مردان خواست این موضوع را جدی بگیرند و با مراجعه به پزشک و انجام معاینه سالانه، خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهند.

بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی، سرطان پروستات، چهارمین سرطان کشنده در جهان است و سال گذشته باعث مرگ بیش از یک میلیون نفر در کشورهای مختلف شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تلاش‌ها برای «مقابله با ستیزه‌جویی‌های جمهوری اسلامی»؛ پمپئو با رهبران عربستان و امارات دیدار می‌کند

آقای پمپئو ابتدا در جده و سپس در ابوظبی با مقامات سعودی و امارات دیدار خواهد کرد.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده چهار روز بعد از حملات به تاسیسات نفتی عربستان، برای دیدار با رهبران عربستان و امارات به خاورمیانه سفر کرد.

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه سه شنبه شب گفت که هدف از سفر آقای پمپئو گفتگو درباره حمله اخیر به تأسیسات نفت عربستان سعودی و «تلاش‌های هماهنگ جهت مقابله با ستیزه‌جویی‌های جمهوری اسلامی ایران» است.

وزارت خارجه آمریکا عصر سه شنبه ۲۶ شهریور به وقت واشنگتن اعلام کرد که آقای پمپئو روز چهارشنبه برای دیدار با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی وارد جده می شود.

آقای پمپئو همچنین قرار است در ابوظبی با محمد بن زاید، ولیعهد امارات متحده عربی، دیدار کرده و درباره مسائل منطقه ای و دوجانبه گفت و گو کند.

روز شنبه اعلام شد که تاسیسات «بقیق» و «خریص» متعلق به شرکت نفت دولتی «آرامکو» در شرق عربستان هدف حمله قرار گرفته‌‌اند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، تهران را پشت این حملات دانست و عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت: «در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است... با وجود همه درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است.»

روز دوشنبه پرزیدنت ترامپ هنگامی که درباره حملات اخیر به عربستان سعودی سخن می گفت، اعلام کرد که مایک پمپئو و تعداد دیگری از مقامات آمریکایی برای گفت و گو در این زمینه راهی عربستان سعودی خواهند شد.

پرزیدنت ترامپ در دیدار با ولیعهد بحرین در کاخ سفید با بیان اینکه به نظر می رسد ایران پشت حملات به عربستان بوده است، گفت که هیچ عجله‌ای برای واکنش نشان دادن به حملات علیه عربستان سعودی، متحد آمریکا وجود ندارد اما گزینه‌های زیادی مدنظر قرار دارد و با متحدان عرب و اروپایی ایالات متحده نیز رایزنی خواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: به دنبال جنگ با هیچ کسی نیستیم اما برای تمامی گزینه‌ها آماده هستیم و آمریکا امروز بیش از هر زمان دیگری در تاریخ آماده جنگ است.

در همین رابطه مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا نیز روز سه شنبه در سخنانی در بنیاد هریتیج با بیان این که آمریکا در حال مرور شواهدی درباره دست داشتن ایران در این حملات است، گفت که آمریکا آماده دفاع از منافع خود و متحدانش در خاورمیانه است.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، در واکنش به حملات اخیر به تاسیسات نفتی عربستان گفت که ایالات متحده در حال بررسی نحوه واکنش به ایران است.

یکشنبه شب، دولت ایالات متحده چند تصویر ماهواره‌‌ای را منتشر کرد که به گفته مقامات رسمی نشان می‌دهد دست‌‌‌کم ۱۹ نقطه هدف حمله به دو تاسیسات نفتی عربستان سعودی قرار گرفته‌‌اند. این تصاویر از جمله خسارت به تاسیسات بقیق را، که قلب اصلی تولید نفت خام پادشاهی عربستان محسوب می‌شود، نشان می‌دهد.

پس از حملات به پالایشگاه‌های عربستان قیمت نفت صعود کرد و در روز دوشنبه ۲۵ شهریورماه بهای معاملات نفت برنت ۱۹.۵ درصد افزایش یافت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ: ترجیح می دهم با رئیس جمهوری ایران ملاقات نکنم

رئیس جمهوری آمریکا در پرواز به سمت لس آنجلس با خبرنگاران گفتگوی کوتاهی داشت - عکس آرشیو

پرزیدنت ترامپ اعلام کرد که ترجیح می دهد با رئیس جمهوری ایران در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل دیداری نداشته باشد.

به نوشته نشریه هیل، رئیس جمهوری آمریکا عصر سه شنبه ۲۶ شهریور در حالیکه راهی کالیفرنیا بود، به خبرنگاران حاضر در هواپیما در پاسخ به سوالی درباره ملاقات احتمالی با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در حاشیه نشست هفته آینده سازمان ملل گفت: «من هرگز چیزی را رد نمی‌کنم، اما ترجیح می‌دهد با او ملاقات نکنم.»

در روزهای اخیر گزارش‌هایی در رسانه‌ها در مورد احتمال دیدار حسن روحانی با پرزیدنت ترامپ در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل منتشر شده بود با این حال رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه تمایل به مذاکره «بدون ‌‌پیش‌شرط» با ایران را رد کرد و در توئیتر خود نوشت: «[رسانه‌های] اخبار جعلی می‌گویند که من تمایل دارم با ایران 'بدون پیش‌شرط' دیدار کنم. این‌ یک شرح غلط است (مثل همیشه!)»

البته پرزیدنت ترامپ احتمال دیدار را رد نکرده بود.

موضع گیری روز سه شنبه پرزیدنت ترامپ پس از آن ابراز شده است که او و دیگر مقامات آمریکا اعلام کردند ارزیابی ها نشان از مسئولیت ایران در حملات به دو سایت نفتی عربستان دارد.

ایالات متحده با فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی خواستار تغییر رفتار رژیم ایران است. در دو ماه گذشته مقامات آمریکا از مذاکره احتمالی با آمریکا صنایع نفت ایران را به طور کامل تحریم کرده و صنایع پتروشیمی ایران هم از سوی ایالات متحده تحریم شده‌اند. آخرین گزارش‌ها از ایران حاکی است از مجموع ۱۸ صندوق بازنشستگی موجود در ایران، ۱۷ صندوق - از جمله صندوق بازنشستگی نیروهای نظامی - در آستانه فروپاشی کامل قرار دارند.

مایک پمپئو بارها با تاکید بر ۱۲ شرط مشخص شده، گفته از ایران می‌خواهد مانند کشوری عادی رفتار کند.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

عربستان سعودی از بازگشت به ظرفیت کامل تولید تا کمتر از دو هفته دیگر خبر داد

وزیر انرژی عربستان سعودی اعلام کرد که بیش از نیمی از تولید نفت خام کشورش که در حملات اخیر از چرخه خارج شده بود، با ترمیم خسارات تا اواخر ماه جاری میلادی قابل عرضه است.

به گزارش آسوشیتدپرس، شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان که روز سه شنبه ۲۶ شهریور با خبرنگاران سخن می گفت با بیان اینکه ظرفیت از دست رفته تولید نفت این کشور کمتر از دو هفته دیگر در مراکزی که هدف قرار گرفتند بازیابی خواهد شد، عملکرد شرکت آرامکو در بازیابی و ترمیم خسارات حمله روز شنبه را ستود.

حمله روز شنبه به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، حدود ۵.۷ میلیون بشکه از تولید روزانه این کشور کاست. پیشتر یک منبع آگاه به رویترز اعلام کرده بود که بازگشت به ظرفیت کامل تولید نفت ممکن است «هفته‌ها» طول بکشد.

البته یک منبع آگاه صنعتی نیز به آسوشیتدپرس گفت که صادرات نفت عربستان سعودی هفته جاری به روال عادی خود باز می گردد چون این کشور از مخازن بزرگ خود نفت برداشت می‌کند.

رئیس جمهوری آمریکا نیز در واکنش به حملات اخیر به پالایشگاه‌های عربستان سعودی و احتمال بالا رفتن قیمت نفت، «اجازه استفاده از ذخایر استراتژیک نفت آمریکا را در صورت نیاز» صادر کرده است تا «اگر لازم شد به اندازه کافی وارد بازار شود.»


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

برد پیت در آستانه اکران فیلم جدیدش با فضانورد آمریکایی ایستگاه بین‌‌المللی فضایی گفتگو کرد

برد پیت، بازیگر مشهور آمریکایی، در آستانه اکران فیلم جدید خود «به سوی ستارگان» (Ad Astra) که موضوعی فضایی دارد، با یکی از فضانوردان ایستگاه بین المللی فضایی گفتگو کرد.

برد پیت روز دوشنبه از طریق خط ارتباط تصویری با «نیک هاگ» آمریکایی تماس گرفت و نظر او را درباره این فیلم جویا شد.

فضانوردان ایستگاه بین المللی فضایی چند هفته پیش موفق به تماشای «به سوی ستارگان» شدند و به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، آن را اثری باورپذیر و نزدیک به واقعیت توصیف کردند.

برد پیت در این فیلم نقش فضانوردی را بازی می کند که برای یافتن پدرش، در حال گذر از منظومه شمسی است. تهیه کنندگان در بخش های مختلف فیلم از صحنه های واقعی کره ماه و مریخ نیز استفاده کردند. البته این تصاویر متعلق به سازمان فضایی و هوانوردی آمریکا، یا ناسا، است.

نیک هاگ در گفتگو با برد پیت، ضمن ابراز رضایت از چهارچوب کلی داستان، صحنه های مختلف آن را مشابه شرایط اقامت خود در ایستگاه بین المللی فضایی توصیف کرد.

در بخش دیگری از این گفتگوی تصویری، برد پیت به شوخی از این فضانورد آمریکایی پرسید که آیا او بهتر این نقش را بازی کرده است یا «جورج کلونی» که چندی پیش در فیلم «جاذبه» حضور داشت.

نیک هاگ نیز در پاسخ به این پرسش به برد پیت گفت که قطعا او نقش یک فضانورد را بهتر بازی کرده است.

اکران فیلم به سوی ستارگان از جمعه بیستم سپتامبر در سراسر جهان آغاز می شود و بر اساس پیش بینی های منتقدین، از فیلمهای پرفروش سال خواهد بود.

در حال حاضر سه آمریکایی، دو روسی، و یک ایتالیایی در ایستگاه بین المللی فضایی هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ارزیابی‌‌های اولیه نتایج انتخابات اسرائیل: حزب نتانیاهو اکثریت پارلمان را به دست نمی‌‌آورد

گزارش‌های اولیه نشان می دهد بنی گنتز رهبر حزب رقیب نتانیاهو موقعیت بهتری دارد. هنوز شمارش آرا نهایی نشده است.

بنا بر ارزیابی نظرات رای دهندگان اسرائیلی پس از خروج از مراکز رای‌‌گیری انتخابات سراسری اسرائیل، دو حزب اصلی رقیب تاکنون آرای بسیار نزدیکی را کسب کرده اند.

خبرگزاری رویترز سه شنبه شب ۲۶ شهریور به وقت محلی گزارش داد که بر اساس اعلام سه رسانه عمده اسرائیلی از ارزیابی اعلام نظر رای دهندگان، حزب میانه روی آبی و سفید بنی گنتز جلوتر یا کاملا شانه به شانه حزب راستگرای لیکود، یعنی حزب بنیامین نتانیاهو، پیش می‌‌رود.

به این ترتیب به نظر می رسد که حزب بنیامین نتانیاهو احتمالا نتواند کرسی‌های لازم برای تشکیل دولت را به دست بیاورد.

وبسایت روزنامه اسرائیلی هاآرتص نیز در گزارشی نوشت که تا این هنگام گزارش هایی که توسط سه کانال تلویزیونی اسرائیل بنابر اعلام رای دهندگان ارائه کردند نشان می دهد که نتانیاهو نتوانسته است اکثریت لازم برای تشکیل دولت را به دست بیاورد.

به نوشته هاآرتص، از آنجا که نه نتانیاهو و نه گنتز احتمالا نمی‌توانند ۶۱ کرسی لازم برای تشکیل دولت را به دست بیاورند، باید با رووین ریولین، رئیس جمهوری اسرائیل، گفت و گو کنند و او است باید تعیین کند چه کسی فرمان تشکیل دولت ائتلافی را دریافت خواهد کرد.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا خواستار دریافت اطلاعات مربوط به حمله به تاسیسات نفتی عربستان شد

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، درخواست کرده است جلسه‌ای برای هم‌رسانی اطلاعات در مورد حمله به تاسیسات نفتی عربستان با تمامی اعضای مجلس نمایندگان، برگزار شود.

به گزارش رویترز درخواست سران مجلس نمایندگان برای دریافت اطلاعات موثق موبوط به این حمله در پی افزایش شدید قیمت نفت و نگرانی از بابت بروز یک درگیری تازه در خاورمیانه مطرح شده است.

کاخ سفید که مجموعه داده‌های دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی ایالات متحده را دریافت می‌کند، پس از دریافت این درخواست، می‌تواند منابع محرمانه و موثق خود را با نمایندگان کنگره در میان بگذارد.

روز شنبه اعلام شد که تاسیسات «بقیق» و «خریص» متعلق به شرکت نفت دولتی «آرامکو» در شرق عربستان هدف حمله قرار گرفته‌‌اند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، تهران را پشت این حملات دانست و عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است. وی در این توئیت افزود که با وجود همه درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که حملات از سوی یمن باشد.

پرزیدنت ترامپ عصر دوشنبه ۲۵ شهریور به وقت شرق آمریکا در دیدار با ولیعهد بحرین عنوان کرد که هیچ عجله‌ای برای واکنش نشان دادن به حملات علیه عربستان سعودی، متحد آمریکا وجود ندارد اما گزینه‌های زیادی مدنظر قرار دارد و با متحدان عرب و اروپایی ایالات متحده نیز رایزنی خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

گزارش سه نهاد حقوق بشری: تبعیض علیه زنان در ایران ادامه دارد

هرگونه اعتراض به حجاب اجباری در ایران با برخورد پلیسی و قضایی و احکام سنگین روبرو می شود.

سه نهاد حقوق بشری اروپایی در گزارشی به وضعیت زنان در ایران پرداخته و گفتند زنان و دختران ایرانی با اشکال مختلفی از تبعیض روبرو هستند.

این گزارش که روز سه‌شنبه ۲۶ شهریور ماه منتشر شده، محصول مشترک «مرکز آشتی برای حفظ حقوق غیرنظامیان»، «مرکز حامیان حقوق بشر» و «گروه بین‌المللی حقوق اقلیت‌ها» است و با نام «فراتر از حجاب: تبعیض علیه زنان در ایران» منتشر شده است.

در ما‌ه‌های اخیر جمهوری اسلامی احکام سنگینی علیه فعالان مقابله با حجاب اجباری در ایران صادر کرده است. ولی این گزارش می‌گوید تبعیض علیه زنان در ایران بسیار گسترده‌تر است و در تمامی ابعاد زندگی آن‌ها وجود دارد.

این گزارش با انتقاد از وعده‌های محقق نشده حسن روحانی در زمان انتخابات برای مبارزه با تبعیض جنسیتی، می‌گوید ایران در میان شش کشوری است که هنوز به کنوانسیون رفع همه اشکال تبعیض علیه زنان نپیوسته است.

در گزارش مزبور به ابعاد مختلف تبعیض علیه زنان در ایران پرداخته شده است. این گزارش همچنین فهرستی از پیشنهادها برای نمایندگان سازمان ملل، سازمان‌های بین‌المللی، و فعالان و حامیان حقوق زنان تهیه کرده است. از جمله به کشورهای عضو سازمان ملل که از تجدید گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران، حمایت کنند.

وزارت خارجه آمریکا چندی پیش سرکوب شدید فعالان حقوق زنان در ایران توسط رژیم جمهوری اسلامی را به شدت محکوم کرده و خواستار آن شد که آزار و اذیت و زندانی کردن زنانی که تنها حقوق اولیه و بنیادین خود را مطالبه می‌کنند، پایان یابد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

صدر اعظم آلمان خواستار پایین آمدن تنش‌ها در خاورمیانه شد

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، خواستار بازگشت به یک توافق بین‌المللی برای مهار فعالیت‌های هسته‌‌ای ایران شد و آن را تنها راه برای کاهش تنش در خاورمیانه دانست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، خانم مرکل روز سه‌شنبه ۲۶ شهریور ماه در برلین و در کنفرانس خبری مشترک با پادشاه اردن گفت: «به باور ما، توافق برای جلوگیری از دستیابی ایران به توانایی اتمی نظامی، پایه‌ای برای قدم‌های بعدی است که باید به آن برگردیم.»

خانم مرکل گفت: «البته فهرست طولانی دیگری از دردسرهایی که ایران موجب بروز آنها است - از جمله برنامه موشکی بالستیک و نقش‌شان در سوریه - وجود دارد.»

صدر اعظم آلمان افزود: «در روزهای اخیر تنش‌ها در منطقه بالا رفته و آلمان همواره مدافع تنش‌زدایی و راه‌حل‌های طولانی مدت است که آن هم فقط از راه سیاسی قابل دسترسی است.»

روز شنبه اعلام شد که تاسیسات «بقیق» و «خریص» متعلق به شرکت نفت دولتی «آرامکو» در شرق عربستان هدف حمله قرار گرفته‌‌اند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، تهران را پشت این حملات دانست و عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است. وی در این توئیت افزود که با وجود همه درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که حملات از سوی یمن باشد.

یکشنبه شب، دولت ایالات متحده چند تصویر ماهواره‌‌ای را منتشر کرد که به گفته مقامات رسمی نشان می‌دهد دست‌‌‌کم ۱۹ نقطه هدف حمله به دو تاسیسات نفتی عربستان سعودی قرار گرفته‌‌اند. این تصاویر از جمله خسارت به تاسیسات بقیق را، که قلب اصلی تولید نفت خام پادشاهی عربستان محسوب می‌شود، نشان می‌دهد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سناتور رامنی: آمریکا باید آماده حمایت از عربستان سعودی بدون دخالت نظامی باشد

میت رامنی، نماینده جمهوری‌خواه ایالت یوتا در سنای آمریکا

میت رامنی،‌ سناتور جمهوری‌خواه، در پیامی در توئیتر در مورد هرگونه حضور نظامی مستقیم آمریکا در حمایت از عربستان سعودی علیه ایران هشدار داد و گفت ایالات متحده باید بدون دخالت نظامی این حمایت را دنبال کند.

میت رامنی که نماینده جمهوری‌خواه ایالت یوتا در سنای آمریکا است، در این پیام که روز دوشنبه ۲۵ شهریور ماه منتشر شد، نوشت: «مداخله مستقیم نیروهای نظامی ایالات متحده در واکنش به حمله ایران به زیرساخت‌های نفتی عربستان سعودی اشتباهی بسیار بزرگ خواهد بود.»

آقای رامنی افزوده است: «ایالات متحده باید به فروش تسلیحات ادامه داده است تا عربستان سعودی بتواند از خودش دفاع کند. اگر عربستان سعودی به حمله‌های ایران واکنش نشان دهد، آمریکا باید آماده باشد تا نقش حمایتی خود را بدون دخالت نظامی ایفا کند.»

روز شنبه اعلام شد که تاسیسات «بقیق» و «خریص» متعلق به شرکت نفت دولتی «آرامکو» در شرق عربستان هدف حمله قرار گرفته‌‌اند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، تهران را پشت این حملات دانست و عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است. وی در این توئیت افزود که با وجود همه درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که حملات از سوی یمن باشد.

پرزیدنت ترامپ عصر دوشنبه ۲۵ شهریور به وقت شرق آمریکا در دیدار با ولیعهد بحرین عنوان کرد که هیچ عجله‌ای برای واکنش نشان دادن به حملات علیه عربستان سعودی، متحد آمریکا وجود ندارد اما گزینه‌های زیادی مدنظر قرار دارد و با متحدان عرب و اروپایی ایالات متحده نیز رایزنی خواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: به دنبال جنگ با هیچ کسی نیستیم اما برای تمامی گزینه‌ها آماده هستیم و آمریکا امروز بیش از هر زمان دیگری در تاریخ آماده جنگ است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مایک پنس: آمریکا برای هر اقدام لازم در دفاع از خود و متحدانش آماده و مجهز است

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به حملات اخیر به تاسیسات نفتی عربستان سعودی اعلام کرد که ایالات متحده برای دفاع از منافع خود و متحدانش آماده و مجهز است و نشانه گیری کرده است.

آقای پنس روز سه شنبه ۲۶ شهریور در سخنانی در بنیاد هریتیج با بیان این که آمریکا در حال مرور شواهدی درباره دست داشتن ایران در این حملات است، گفت که آمریکا آماده دفاع از منافع خود و متحدانش در خاورمیانه است.

او گفت: «ما در حال ارزیابی شواهد و مشورت با متحدان خود هستیم. رئیس جمهوری در روزهای آینده درباره بهترین اقدام تصمیم گیری خواهد کرد.»

پیشتر پرزیدنت ترامپ نیز هشدار داده بود که برای پاسخگویی به حملات اخیر هدف‌گیری کرده و آماده شلیک است، اما او تاکید کرد که خواهان جنگ نیست.

مایک پنس در ادامه سخنانش با بیان اینکه وزیر خارجه آمریکا برای گفت و گو درباره پاسخ به این حملات به عربستان سعودی سفر می‌کند، گفت: «آمریکا هر اقدامی که برای دفاع از کشور، نیروهایمان و متحدانمان در خلیج فارس لازم باشد انجام خواهد داد. میتوانید روی آن حساب کنید.»

او همچنین گفت که اگر ایران در این حملات نقش داشته تا پرزیدنت ترامپ را تحت فشار بگذارد که تحریم ها علیه تهران را سبک‌تر کند، این راهبردشان شکست خواهد خورد.

رئیس جمهوری ایالات متحده روز گذشته گفت که به نظر می رسد ایران پشت حملات به عربستان بوده است.

پرزیدنت ترامپ عصر دوشنبه ۲۵ شهریور در دیدار با ولیعهد بحرین عنوان کرد که هیچ عجله‌ای برای واکنش نشان دادن به حملات علیه عربستان سعودی، متحد آمریکا وجود ندارد اما گزینه‌های زیادی مدنظر قرار دارد و با متحدان عرب و اروپایی ایالات متحده نیز رایزنی خواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: به دنبال جنگ با هیچ کسی نیستیم اما برای تمامی گزینه‌ها آماده هستیم و آمریکا امروز بیش از هر زمان دیگری در تاریخ آماده جنگ است.

پرزیدنت ترامپ با تاکید بر این که آمریکا صاحب بزرگترین و قوی‌ترین ارتش جهان است گفت که اگر شرایط اقتضا کند، ایالات متحده بیش از هر کشوری در تاریخ آماده واکنش نظامی است.

رئیس جمهوری ایالات متحده پیشتر در توئیتر خود نوشته بود: «به یاد دارید وقتی که ایران پهپاد [آمریکایی] را سرنگون کرد، آگاهانه گفت که این پهپاد داخل حریم [هوایی]‌ آنها بود؛ در حالی که اصلا نزدیک آنجا هم نبود. با این که آنها می‌دانستند این داستان دروغ بسیار بزرگی است، به شدت بر روی آن تاکید کردند. حالا، آنها می‌گویند که ارتباطی با حمله به عربستان سعودی نداشته‌اند. خواهیم دید.»

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، در واکنش به حملات اخیر به تاسیسات نفتی عربستان گفت که ایالات متحده در حال بررسی نحوه واکنش به ایران است.

یکشنبه شب، دولت ایالات متحده چند تصویر ماهواره‌‌ای را منتشر کرد که به گفته مقامات رسمی نشان می‌دهد دست‌‌‌کم ۱۹ نقطه هدف حمله به دو تاسیسات نفتی عربستان سعودی قرار گرفته‌‌اند. این تصاویر از جمله خسارت به تاسیسات بقیق را، که قلب اصلی تولید نفت خام پادشاهی عربستان محسوب می‌شود، نشان می‌دهد.

پس از حملات به پالایشگاه‌های عربستان قیمت نفت صعود کرد و در روز دوشنبه ۲۵ شهریورماه بهای معاملات نفت برنت ۱۹.۵ درصد افزایش یافت.

روز شنبه اعلام شد که تاسیسات «بقیق» و «خریص» متعلق به شرکت نفت دولتی «آرامکو» در شرق عربستان هدف حمله قرار گرفته‌‌اند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، تهران را پشت این حملات دانست و عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است. وی در این توئیت افزود که با وجود همه درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که حملات از سوی یمن باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

برخورد خشن ماموران امنیتی با کارگران معترض هپکو | ده‌ها کارگر زخمی و بازداشت شدند

گزارش‌ها و تصاویر منتشر شده از اعتراضات کارگران هپکو در اراک، حاکی است که ماموران یگان ویژه پلیس ایران مقابل معترضان دست به خشونت زدند و ده‌ها کارگر را بازداشت کردند.

کارگران هپکو اراک در ادامه اعتراض به مطالبات عقب افتاده و حقوق معوقه خود روز دوشنبه ۲۵ شهریور زیر پل شهید بختیاری بر روی محدوده ریل راه آهن شمال به جنوب تجمع کردند و خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند. اما این اعتراضات کارگری با برخورد خشن ماموران یگان ویژه پلیس روبرو شد.

تصویری از درگیری ماموران با کارگران معترض هپکو
تصویری از درگیری ماموران با کارگران معترض هپکو

منابع خبری کارگری در ایران، از جمله «کمپین دفاع از بازداشت شدگان هفت‌تپه و زندانیان ترقی‌خواه»، گزارش داده‌‌اند که در اعتراضات روز دوشنبه دست‌‌کم ۲۸ کارگر هپکو بازداشت و ۱۵ کارگر دیگر زخمی شدند.

در همین حال خبرگزاری ایلنا گزارش داد که تماس‌ها با مقامات استان مرکزی در ارتباط با بازداشت کارگران معترض هپکو تاکنون بی‌نتیجه مانده است.

یکی از ویدئو های منتشر شده از این درگیری یکی از کارگران معترض هپکو را نشان می دهد که از ناحیه سر دچار خونریزی شده است.

فیلمی از این درگیری خونین را در توئیتر صدای آمریکا ببینید

کارگران هپکو اراک که پیش از این نیز در اعتراض به تعیین تکلیف وضعیت سهامداری شرکت و همچنین حقوق معوقه خود بارها تجمع کرده‌اند، می گویند که در پنج سال گذشته تمام‌ راه‌های مسالمت آمیز اعتراضی را رفته‌اند.

کمپین دفاع از بازداشت شدگان هفت‌تپه به نقل از یک کارگر هپکو نوشت که نتیجه اعتراضات این کارگران در این مدت « فقط یک مشت دروغ از جانب مسؤلین و یک وام جدید برای پرداخت بخش ناچیزی از معوقات» کارگران بوده است.

تصویری از حضور ماموران یگان ویژه پلیس برای مقابله با اعتراضات کارگران هپکو
تصویری از حضور ماموران یگان ویژه پلیس برای مقابله با اعتراضات کارگران هپکو

هپکو از بزرگترین کارخانه های تولید کننده ماشین آلات سنگین راه‌سازی است که از قبل از انقلاب کارش را آغاز کرد و بعد از انقلاب در اختیار دولت قرار گرفت. از زمان خصوصی‌سازی و از سال ۱۳۸۶ مشکلات این کارخانه شدت پیدا کرد و سابقه اعتراضات کارگران هپکو نیز به سال ۹۰ باز می گردد که کارگران برای حقوق معوقه خود اعتصاب کردند.

محمد مساعد روزنامه نگار نیز در کانال تلگرامی خود درباره وضعیت هپکو نوشت که «این شرکت بالغ بر ۶۰۰ میلیارد تومان بدهی دارد.»

یکی از کارگران معترض در روز دوشنبه ۲۵ شهریور به این روزنامه نگار گفت که «همه مقروضیم. مثل زنجیره‌ای به هم متصل شده‌ایم. این یکي ضامن آن یکی است. آن یکی ضامن این یکی است. حساب‌هایمان را بسته‌اند. حتی دیگر یارانه‌مان را هم نمی‌توانیم بگیریم. فشار این‌قدر زیاد بود که یکی از کارگران هفته پیش می‌خواست خودش را از روی همین پل پرت کند. فیلمش را حتما دیده‌ای.»

این اولین بار نیست که کارگران هپکو در اعتراض به وضعیت خود مسیر راه‌ آهن شمال - جنوب را مسدود کرده بودند. آن ها در هفته گذشته چندین بار این مسیر را مسدود کردند تا مسئولان به وضعیت آن‌ها رسیدگی کنند.

اما در مقابل مسئولان به جای رسیدگی با ماموران یگان ویژه با باتوم و ضرب و شتم و بازداشت پاسخ این کارگران را دادند.

جمهوری اسلامی پیش از این نیز با تجمعات صنفی و کارگری برخورد امنیتی و قضایی داشت است. از جمله اعتراضات کارگران هپکو در سال ۹۷ نیز به بازداشت چندین کارگر منجر شده بود.

ایالات متحده بارها برخورد امنیتی ایران با کارگران را محکوم کرده است. وزارت خارجه آمریکا نیز در پیامی گفته بود که رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بلومبرگ: پنتاگون در حال آماده کردن گزارش معرفی عامل حمله به عربستان سعودی است

شبکه تلویزیونی بلومبرگ در گزارشی گفت وزارت دفاع آمریکا مشغول آماده کردن گزارشی برای عموم است که در آن مدارک و شواهد مرتبط با حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی نشان داده شود.

یک مقام رسمی پنتاگون روز سه‌شنبه ۲۶ شهریور به بلومبرگ گفت این گزارش که مربوط به معرفی مقصر حمله‌های روز شنبه در عربستان سعودی است، ظرف ۴۸ ساعت آینده قرار است منتشر شود.

این مقام رسمی حاضر نشد گزارش شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس نیوز در مورد مبدأ این حمله‌ها را تایید یا تکذیب کند. یک منبع به سی‌بی‌اس گفته بود مبدأ حمله‌ها به عربستان سعودی، جنوب ایران بوده است.

خبرگزاری رویترز در گزارش دیگری و به نقل از یک مقام رسمی دیگر دولت آمریکا گفته مبدأ حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، در جنوب غربی ایران بوده است.

روز شنبه اعلام شد که تاسیسات «بقیق» و «خریص» متعلق به شرکت نفت دولتی «آرامکو» در شرق عربستان هدف حمله قرار گرفته‌‌اند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، تهران را پشت این حملات دانست و عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است. وی در این توئیت افزود که با وجود همه درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که حملات از سوی یمن باشد.

یکشنبه شب، دولت ایالات متحده چند تصویر ماهواره‌‌ای را منتشر کرد که به گفته مقامات رسمی نشان می‌دهد دست‌‌‌کم ۱۹ نقطه هدف حمله به دو تاسیسات نفتی عربستان سعودی قرار گرفته‌‌اند. این تصاویر از جمله خسارت به تاسیسات بقیق را، که قلب اصلی تولید نفت خام پادشاهی عربستان محسوب می‌شود، نشان می‌دهد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سخنگوی مطبوعاتی پیشین کاخ سفید در مسابقه «رقص با ستارگان» شرکت کرد

شان اسپایسر، سخنگوی مطبوعاتی پیشین کاخ سفید در مسابقه رقص با ستارگان شرکت کرد

شان اسپایسر، نخستین سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید در دولت ترامپ، دوشنبه شب نخستین اجرای خود را در برنامه محبوب «رقص با ستارگان» روی صحنه برد.

آقای اسپایسر با یک پیراهن چین دار سبز فسفری با ترانه ای از گروه «اسپایس گرلز» به نام «به زندگیت هیجان ببخش» (به انگلیسی‌: Spice up Your Life) همراه با مربی اش رقصید.

این اجرای پرانرژی استقبال تماشاگران و کاربران شبکه های اجتماعی را به همراه داشت و به یکی از ترندهای توئیتر تبدیل شد.


با این حال، داوران چندان از این اجرا استقبال نکردند و به او از ۳۰ امتیاز، نمره ۱۲ را دادند.

مربی او، «لینزی آرنولد» گفت توانایی آقای اسپایسر در رقص از سطح یک بچه کودکستانی هم پایینتر بود.

برونو تونیولی، یکی از داوران، گفت آقای اسپایسر در رقص سالسا گاهی ریتم را از دست می داد و گویی کمرش به سختی سیمان بود ولی اجرایی سرگرم کننده داشت.

حضور شان اسپایسر در این مسابقه با انتقادهایی همراه شد اما او در پاسخ به منتقدان گفت دلیلی که حضور در این برنامه را پذیرفته این است که از این کار (رقابت رقص) لذت می برد و با خودش رودربایستی ندارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

حمله به یک زندانی سیاسی دیگر در زندان؛ حمله به منتقد خامنه‌ای در بند قاتلان

عباس واحدیان شاهرودی، یکی از امضاکنندگان بیانیه استعفای خامنه‌ای

عباس واحدیان شاهرودی، یکی از امضاکنندگان بیانیه استعفای خامنه‌ای، در زندان وکیل‌آباد مشهد مورد حمله چند زندانی قرار گرفت.

یک منبع مطلع در گفتگو با صدای آمریکا گفت که روز دوشنبه ۲۵ خرداد چند زندانی در بند پنج اندرزگاه ۱۰۴ زندان وکیل‌آباد مشهد با حمله به عباس واحدیان شاهرودی، یکی از امضاکنندگان بیانیه استعفای خامنه‌ای، قصد بریدن رگ‌های دست وی را داشتند که این اقدام آنها ناکام ماند.

به گفته این فرد مطلع، این اتفاق در حالی صورت گرفته است که ماموران اداره اطلاعات مشهد به تازگی آقای واحدیان شاهرودی را از قرنطینه این زندان به بند ۵ اندرزگاه ۱۰۴ زندان وکیل‌آباد که مختص نگهداری قاتلان است، منتقل کرده‌اند و برای فشار هر چه بیشتر به این زندانی سیاسی او را مجبور به خوابیدن و استراحت روی زمین در برابر توالت‌های این بند کرده‌اند.

این فرد مطلع در رابطه با وضعیت پرونده عباس واحدیان شاهرودی به صدای آمریکا گفت که پرونده این زندانی سیاسی در شعبه ۹۰۳ دادگاه انقلاب مشهد بابت اتهامات «اقدام علیه امنیت ملی»، «براندازی نظام»، «تشویش اذهان عمومی»، «توهین به رهبری»، «توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی»، «نشر اکاذیب»، «همکاری با شبکات معاند»، «تشکیل گروه و دسته» و چند اتهام دیگر در حال بررسی است و بازپرس سلیمانی نیز مسئول رسیدگی به این پرونده است.

این منبع مطلع که نخواست نامش فاش شود در گفتگو با صدای آمریکا گفت که عباس واحدیان شاهرودی در یکی از آخرین تماس‌های خود با خانواده اعلام کرده است که در صورت وقوع هرگونه اتفاق جانی برای او، مقامات اداره اطلاعات مشهد و مسئولان زندان وکیل‌آباد، مسئول آن خواهند بود.

عباس واحدیان شاهرودی روز یکشنبه ۲۷ مرداد توسط ماموران امنیتی با ضرب‌ و‌ شتم در برابر دیدگان خانواده و در منزل خود بازداشت شد. او یکی از فعالان سیاسی و مدنی ایران است که ۲۲ خرداد سال جاری به همراه سیزده فعال دیگر، در نامه‌ای خواستار استعفای رهبر جمهوری اسلامی و تغییر قانون اساسی ایران شده است.

پیشتر مقام‌های امنیتی جمهوری اسلامی، امضاکنندگان این نامه‌ها را به تلاش برای «طراحی فتنه جدید» متهم کرده بودند.

این اولین بار نیست که در یکی از زندان‌های ایران به یک زندانی سیاسی حمله می‌شود، خرداد ماه سال جاری نیز علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی، در زندان فشافویه تهران با ضربات چاقو مورد حمله دو نفر از زندانیان قرار گرفت و جان خود را از دست داد.

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که رژیم ایران در دو سال اخیر هزاران معترض، فعال مدنی، و نمایندگان کارگران و سایر اصناف را بازداشت کرده است.

ایالات متحده بارها نسبت به برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و دگراندیشان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران، به ویژه زنان، کارگران، اقلیت‌های مذهبی، و اپوزیسیون سیاسی، توسط رژیم حاکم بر آن کشور ابراز نگرانی و آن را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یک روز بعد از رد مذاکره بدون پیش شرط از سوی پرزیدنت ترامپ، خامنه‌ای هرگونه مذاکره با آمریکا را رد کرد

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، یک روز بعد از اظهارنظر پرزیدنت ترامپ درباره وجود پیش‌شرط‌هایی برای دیدار او با مقامات ایران، رهبر جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه اعلام کرد که رژیم جمهوری اسلامی در هیچ سطحی با آمریکا گفت‌وگو نمی‌کند.

رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه تمایل به مذاکره «بدون ‌‌پیش‌شرط» با ایران را رد کرد و در توئیتر خود نوشت: «[رسانه‌های] اخبار جعلی می‌گویند که من تمایل دارم با ایران 'بدون پیش‌شرط' دیدار کنم. این‌ یک شرح غلط است (مثل همیشه!)»

علی خامنه‌ای سه شنبه ۲۶ شهریور در یک دیدار عمومی گفت هیچ گفت‌وگویی با آمریکا، در هیچ سطحی، نه در نیویورک و نه در جای دیگر، در کار نخواهد بود.

در روزهای اخیر گزارش‌هایی در رسانه‌ها در مورد احتمال دیدار حسن روحانی با پرزیدنت ترامپ در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل منتشر شده بود.

ایالات متحده با فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی خواستار تغییر رفتار رژیم ایران است. در دو ماه گذشته مقامات آمریکا از مذاکره احتمالی با آمریکا صنایع نفت ایران را به طور کامل تحریم کرده و صنایع پتروشیمی ایران هم از سوی ایالات متحده تحریم شده‌اند. آخرین گزارش‌ها از ایران حاکی است از مجموع ۱۸ صندوق بازنشستگی موجود در ایران، ۱۷ صندوق - از جمله صندوق بازنشستگی نیروهای نظامی - در آستانه فروپاشی کامل قرار دارند.

مایک پمپئو بارها با تاکید بر ۱۲ شرط مشخص شده، گفته از ایران می‌خواهد مانند کشوری عادی رفتار کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

علاقه‌‌مندان به سریال «دانتون ابی» با ۱۵۰ دلار می‌توانند یک شب را در عمارت باشکوه آن سپری کنند

عمارت «های کلیر» محل فیلمبرداری سریال محبوب «دانتون ابی» است

پیش از اکران فیلم «دانتون ابی» که یکی از محبوب ترین سریال های تلویزیونی بریتانیا است، وب سایت «ایر بی اند بی» ارائه دهنده خدمات محل اقامت برای مسافران، قصر دانتون ابی را برای اقامت علاقه مندان فراهم کرده است.

در شرح این مکان به مسافران علاقه مند گفته شده است که در طول اقامتشان در این قصر «با آنها مانند اعضای خاندان سلطنتی رفتار خواهد شد.»

این عمارت باشکوه که حدود ۹ هزار متر مربع مساحت دارد دارای ۳۰۰ اتاق است.


مهمانان تنها یک شب (بیست و ششم نوامبر) می توانند در این قصر اقامت کنند و از اول ماه اکتبر می توانند برای رزرو آنجا اقدام کنند.

به علاقه مندان توصیه شده است که در فرم تقاضا در سایت «ایر بی اند بی» علاقه واقعی خود به این سریال تلویزیونی را نشان دهند تا شانس بیشتری برای رزور این محل تاریخی پیدا کنند.


مسافران همچنین این فرصت را خواهند داشت تا با ساکنان این عمارت، «ارل کارناوارون» و همسرش شام بخورند، از اتاق‌‌های مشهور این قلعه دیدن کنند، و صبح روزی که آنجا را ترک می کنند به دیدن زمین های سرسبز و زیبای اطراف عمارت بروند.

آنها یک سوغاتی مخصوص نیز می‌‌توانند با خود به خانه ببرند.

هزینه این اقامت یک شبه، ۱۵۰ دلار است و شامل مبلغی اهدایی به فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر اهدا خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG