لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۵

بعد از یکسال دادستان زاهدان از حرف خود عقب نشینی کرد؛ حکم اعدام برای متهمان به تجاوز در ایرانشهر


حدود یک سال پس از طرح موضوع تجاوز به دهها دختر از سوی امام جمعه اهل سنت ایرانشهر، دادستان زاهدان ضمن عقب نشینی از ابراز تردید به این پرونده، از صدور حکم اعدام برای چهار نفر در ارتباط با آن پرونده خبر داد.

به نوشته خبرگزاری های داخلی ایران، علی موحدی راد دادستان زاهدان روز یکشنبه ۱۹ خرداد گفت که در مورد «پرونده تجاوز به عنف» در ایرانشهر، «وقوع بزه» در خصوص سه نفر از شاکیان به اثبات رسید.

دادستان زاهدان در حالی از اثبات جرم آدم ربایی و تجاوز خبر داده است که سال گذشته در پی انتشار خبر چندین مورد تجاوز در ایرانشهر، نسبت به آن ابراز تردید کرده و گفته بود: باید مشخص شود تجاوز با رضایت بوده یا اکراه.

خرداد ماه سال گذشته پس از این که «مولوی طیب ملازهی» امام جمعه اهل سنت ایرانشهر، در خطبه‌های نماز عید فطر از تجاوز به چندین دختر در این شهر سخن گفت، تجمع‌های اعتراضی در این شهر برگزار شد و شرکت کنندگان خواستار رسیدگی به این موضوع شد. گفته می شد برخی از کسانی که قربانی تجاوز شدند به دلیل ترس از اطرافیان موضوع را مطرح نکرده و شکایت نکرده اند.

در پی بالا گرفتن اعتراض ها، مقام های قضایی ایران از پوشش رسانه ای موضوع انتقاد کردند و حتی محمدجعفر منتظری، دادستان کل ایران از همان ابتدا این وقایع در شهر ایران شهر را دروغ محض و جعلی نامید. او حتی امام جمعه سنی شهر را به تعقیب قضایی تهدید کرد.

حال دادستان زاهدان اعلام کرده است که موضوع تجاوز در مورد سه زنی که شکایت کرده‌اند، به اثبات رسیده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG