لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۵

ویدا موحد «دختر خیابان انقلاب» پس از آزادی چه گفت


ویدا موحد، دختر خیابان انقلاب که یک روز پس از اینکه از زندان آزاد شد یک پیام ویدئویی منتشر کرد.

خانم موحد در این پیام که سه شنبه ۷ خرداد منتشر شد، از تمام کسانی که در مدت زندان پیگیر وضعیت او بودند و از مسئولانی که برای آزادی او تلاش کردند، قدردانی کرد.

ویدا موحد که به دلیل اعتراض نمادین به حجاب اجباری بازداشت و زندانی شده بود روز دوشنبه با موافقت مسئولان قضایی از زندان شهرری آزاد شد.

پیام درفشان، وکیل ویدا موحد روز دوشنبه ۶ اردیبهشت با انتشار این خبر در صفحه اینستاگرام خود نوشت، بر اساس تصمیم مسئولین با کاهش مجازات ویدا موحد موافقت به عمل آمده و با اعطای مرخصی، باقی مانده مدت زمان زندان ویدا موحد مورد بخشش قرار گرفت و او یکشنبه شب ۵ خرداد از زندان آزاد شد.

ویدا موحد در دیماه سال ۹۶ با بالا رفتن از جعبه برق در خیابان انقلاب بدون حجاب و بر چوب کردن یک شال سفید به حجاب اجباری اعتراض کرد. بعد از او دختران دیگری این اعتراض را انجام دادند و به دختران خیابان انقلاب مشهور شدند. خانم موحد همان زمان مدتی بازداشت شد اما آبان سال ۱۳۹۷ نیز در میدان انقلاب اعتراض خود را به نحو مشابه نشان داد. وی که فرزندی خردسال دارد، از سوی دستگاه قضایی ایران به یک سال زندان محکوم شد.

پیشتر پیام درفشان با اشاره به کسالت ویدا موحد در زندان روز چهارشنبه یکم خرداد در اینستاگرام خود نوشته بود که «دادسرای ارشاد» با درخواست آزادی مشروط وی موافقت نکرده است.

وزارت خارجه آمریکا نیز در بیانیه‌ای سرکوب شدید فعالان حقوق زنان در ایران را به شدت محکوم کرد و خواستار پایان دادن به آزار و اذیت و زندانی کردن زنانی شد که تنها حقوق اولیه و بنیادین خود را مطالبه می کنند.

همچنین در این بیانیه به حکم غیرعادلانه یک سال زندان برای ویدا موحد، آغازگر حرکت اعتراضی دختران خیابان انقلاب و حکم ۲۰ سال زندان شاپرک شجری‌زاده اشاره شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG