لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ ایران ۱۸:۰۴

سرخط خبرها

یک کافه در بوشهر به خاطر رقص و شادی دختران پلمپ شد

یک کافه در بوشهر به دلیل رقص و شادی چند دختر با موسیقی محلی بوشهر، از سوی ماموران جمهوری اسلامی پلمپ و تعطیل شد.

در روزهای گذشته ویدئویی از رقص و شادی چند دختر در «کافه لنج» واقع در شهر بوشهر در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود اما پس از فراگیر شدن این ویدئو، خبرها حاکی از پلمپ و تعطیلی این کافه لنج از سوی ماموران پلیس امکان است.

​کافه لنج یکی از محل‌های برگزاری فستیوال موسیقی کوچه در بوشهر بود که امسال این فستیوال از ۲۰ تا ۲۶ اسفند با حضور گروه‌های موسیقی از بوشهر، خوزستان، افغانستان، آذربایجان، خراسان شمالی، لرستان، هرمزگان و هم‌چنین گروه‌های موسیقی عربی برگزار شده بود.

جمهوری اسلامی بارها با کسانی که حجاب اسلامی را رعایت نکرده و یا رقصیده باشند برخورد کرده است و این برخوردها تنها به خیابان‌ها و در قالب گشت‌های ارشاد نبوده است بلکه ماموران امنیتی با زیرنظر گرفتن شبکه های مجازی مکان ها و کسانی که به تعبیر آن‌ها «ترویج به بی‌حجابی و فرهنگ غربی» می کنند را شناسایی کرده و با آن‌ها برخورد می کنند.

در ماه‌های گذشته نیز دخترانی که تصاویر رقص خود را در اینستاگرام منتشر می کردند، توسط پلیس احضار شدند. پخش اعتراف های اجباری آنان از تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی واکنش انتقادی بسیاری را برانگیخت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

نیروهای کُرد سوریه تا۳۰ کیلومتری از مرز ترکیه «عقب‌ نشینی» می‌کنند

یک مقام ارشد نظامی کُرد سوریه گفت که نیروهای کرد سوریه قرار است از مناطق مرزی با ترکیه تا عمق ۳۰ کیلومتری خاک سوریه خارج شوند.

به گزارش آسوشیتدپرس، یک مقام ارشد نظامی کُرد سوریه روز یکشنبه ۲۸ مهرماه گفت که پس از توافق ترکیه و آمریکا، نیروهای کُرد نیز از منطقه مرزی عقب نشینی می کنند.

ردور خلیل ، یک مقام ارشد نیروهای دموکراتیک سوریه گفت که نیروهای کرد عقب‌نشینی از رأس‌العین را از روز شنبه ۲۷ مهرماه آغاز کرده‌اند و اگر تاخیری پیش نیاید روز یکشنبه، شهر مرزی رأس‌العین تخلیه می شود.

او افزود: نیروهای کرد از منطقه مرزی به طول ۱۲۰ کیلومتر و عمق ۳۰ کیلومتر میان شهرهای رأس‌العین و تل ابیض خارج شده و عقب نشینی می‌کنند.

این نخستین باری است که نیروهای کرد به طور علنی تایید کرده اند که از مرز خارج می‌شوند. آن‌ها می گویند که این عقب نشینی با آمریکایی ها هماهنگ شده است.

براساس توافق آمریکا و ترکیه قرار است با عقب نشینی کرد‌ها، «منطقه امن» در امتداد مرز سوریه ایجاد شود.

ارتش ترکیه در حالی علیه کرد‌ها در شمال سوریه حمله کرده که می‌گوید آنها با نیروهای حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) همکاری می‌کنند. ترکیه اعضای پ‌ک‌ک را یک گروه تروریستی می‌داند و می‌گوید که این عملیات با هدف مقابله با تروریسم و ایجاد یک منطقه حائل امن در امتدادهای مرزهای مشترک دو کشور انجام می‌شود تا چند میلیون سوری مهاجر را از ترکیه به این منطقه منتقل کند.

اما مایک پنس، معاون رئیس جمهوری ایالات متحده، بعد از مذاکره با رئیس جمهوری ترکیه روز ۲۵ مهرماه خبر داد که این کشور با پیشنهاد آمریکا برای آتش‌بس در شمال سوریه موافقت کرده است.

براساس این آتش بس، ترکیه متعهد شد تا عملیات چشمه صلح را متوقف کند تا نیروهای کرد ظرف ۱۲۰ ساعت از منطقه خارج شوند.

ایالات متحده از آغاز با عملیات نظامی ترکیه مخالفت کرد و نسبت به پیامدهای وخیم انسانی و امنیتی آن هشدار داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تشدید فشار بر مخالفان حجاب اجباری؛ پلیس در پاساژهای تهران با «بدحجابی» برخورد می کند

در حالی که برخوردهای قضایی با مخالفان حجاب اجباری در ایران افزایش یافته است، رئیس پلیس تهران این بار از اجرایی طرح برخورد با آن چه «بد حجابی» نامیده می شود، در «پاساژها و مال‌های بزرگ تهران» خبر داده است.

حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران روز یکشنبه ۲۸ مهرماه طرح برخورد با «بد حجابی» را «ناظر دو» اعلام کرد که از شهریورماه آغاز شده و به ایلنا گفت که این طرح در «همه پاساژها و مال‌های تهران» اجرا می شود.

رئیس پلیس تهران برخورد با مخالفان حجاب اجباری را «جزو موارد طبیعی و عادی» نیروی انتظامی توصیف کرده است.

تشدید فشار پلیس و دستگاه قضایی به مسئله رعایت حجاب اجباری در ماه‌های اخیر به شبکه های اجتماعی و حتی چهره های سرشناس نیز رسیده است. در آخرین مورد متین ستوده بازیگر زن ایرانی به خاطر «نوع پوشش» در اکران خصوصی یک فیلم به دادسرای ارشاد احضار و با کفالت آزاد شد.

چندی پیش نیز ۱۷ زن و مرد که در سد لفور مشغول تفریح در پشت سد لفور بودند به خاطر آن که مردان مایوی شنا بر تن دارند و زنان حاضر در تصویر نیز حجاب خود را برداشته‌ بودندبه ۷۴ ضربه شلاق و جزای نقدی محکوم شدند.

همچنین برای یاسمن آریانی، منیره عربشاهی، و مژگان کشاورز از مخالفان حجاب اجباری مجموعا به ۵۵ سال زندان در ایران را محکوم شدند.

وزارت خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت آمیز رژیم جمهوری اسلامی با مردم ایران به بهانه‌های مختلف، از جمله برخورد با آزادی انتخاب نوع پوشش، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط عوامل رژیم را محکوم کرده است.

سازمان عفو بین الملل نیز خرداد ماه سال جاری با انتشار گزارشی، ضمن بازگو کردن نقش حجاب اجباری در زندگی روزمره زنان و دختران ایرانی، به برخوردهای گاه بسیار خشن ماموران پلیس امنیت اخلاقی با زنانی که حجاب کامل ندارند اشاره کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

برادر حسن روحانی که به جرم فساد مالی زندانی شد، بعد از چند روز از اوین به مرخصی رفت

حسین فریدون در حالی چند روز بعد بعد از زندانی‌شدن به مرخصی رفته که زندانیان سیاسی گاهی تا آخر دوران حبس از این امکان حتی برای درمان و مرگ اقوام درجه یک برخوردار نیستند.

حسین فریدون برادر رئیس جمهور ایران که به فساد مالی ۳۱میلیاردتومانی محکوم شده است، تنها چند روز پس از رفتن به زندان اوین، به مرخصی رفت.

حسین فریدون برادر رئیس جمهور ایران روز ۲۴ مهرماه برای اجرای حکم پنج سال حبس به اتهام فساد مالی به زندان رفت اما یک مقام مسئول در قوه‌ قضائیه به خبرگزاری تسنیم گفت که «فریدون یک مرحله از سوی زندان پذیرش شد و قبل از تعطیلی به مرخصی رفت.»

زمان دقیق مرخصی رفتن برادر حسن روحانی رئیس جمهور ایران اعلام نشده است.

خبر به مرخصی رفتن حسین فریدون در شرایطی منتشر شده است که او پیش از رفتن به زندان در یک نامه مدعی شده بود که اجرای حکم او نشان داده «برادر رئیس جمهور بودن» نه تنها هیچ مزیتی برای او ندارد بلکه می تواند خودش «یک اتهام » باشد.

این ادعای فریدون در حالی است که پیش از این نیز برادر رئیس جمهور ایران با تودیع وثیقه ۵۰ میلیارد تومانی که گفته می شود از سوی حسن قاضی زاده هاشمی وزیر سابق بهداشت فراهم شده بود، تنها یک روز پس از بازداشت، آزاد شده بود.

موافقت مرخصی برای برادر رئیس جمهور ایران در شرایطی است که دستگاه قضایی جمهوری اسلامی با تودیع وثیقه و مرخصی بسیاری از زندانیان سیاسی و فعالان بازداشتی حتی به خاطر مسائل پزشکی مخالفت می کنند و حتی اجازه اعزام این فعالان را به بیمارستان نمی دهند.

همچنین دادگاه فساد مالی برادر رئیس جمهور ایران در پشت درهای بسته برگزار شد.

کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل تیرماه امسال با صدور بیانیه‌ای از ایران خواست امکان درمان برای زندانیانی که به خدمات پزشکی و درمانی نیاز فوری دارند، فراهم کند.

آرش صادقی از جمله فعالان زندانی در ایران است که علی رغم وخامت حال همچنان از دسترسی به خدمات درمانی مناسب محروم است.

همچنین بارها با مرخصی درمانی نرگس محمدی فعال مدنی زندانی در ایران مخالفت شده است. خانم محمدی حتی پس از جراحی رحم علی‌رغم هشدار پزشکان به زندان منتقل شده، از داروی انتی‌بیوتیک محروم مانده بود.

حتی تعیین وثیقه برای پرونده‌هایی که متهمان آنها را کارگران معترض، نویسندگان و دانشجویان تشکیل می دهند، مشکلاتی برای این افراد ایجاد می‌کند تا نهایتا در زندان بمانند. در مقابل متهمان سرشناس دولتی در پرونده‌های تخلفات مالی وثیقه‌های تعیین شده از سوی دادگاه را به راحتی تامین کرده و آزاد می‌شوند،

ایالات متحده بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اتحادیه اروپا: نامه درخواست نخست وزیر بریتانیا برای تعویق خروج از اتحادیه اروپا را دریافت کردیم

اتحادیه اروپا اعلام کرد که نامه درخواست بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا برای تاخیر در خروج از «اتحادیه اروپا» موسوم به برگزیت را بدون امضاء دریافت کرده است.

به گزارش رویترز، بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا نامه ای امضا نشده به اتحادیه اروپا ارسال کرده و خواستار تأخیر در خروج این کشور از اتحادیه اروپا شده است.

بنابراین گزارش جانسون سه نامه به دونالد توسک، رئیس شورای اروپا ارسال کرده که یکی از این نامه‌ها یادداشتی مختصر به معنی اطاعت از قانونی است که مورد توافق پارلمان قرار گرفته است. قانون موسوم به «بن» که ماه پیش در پارلمان تصویب شد، نخست وزیر بریتانیا را موظف به این کار کرده است.

نامه دوم کپی نامه بدون امضای جانسون است و نامه سوم نامه‌ای است که از طرف جانسون امضا شده و در آن آمده است که تعویق بیشتر برگزیت را نمی خواهد.

در این نامه آمده است که تعویق بیشتر برگزیت به منافع بریتانیا و شرکای اتحادیه اروپا و روابط فی مابین آسیب می زند.

بنابر این گزارش نخست وزیر بریتانیا همچنین گفت که ممکن است که دوستان ما در اتحادیه اروپا درخواست پارلمان بریتانیا برای تأخیر بیشتر را رد کنند.

همچنین دونالد توسک رئیس شورای اروپایی با اعلام این که نامه بوریس جانسون را دریافت کرده است در یک توئیت نوشت که با رهبران اروپایی در این باره گفت‌وگو خواهد کرد.

بوریس جانسون از زمان روی‌کارآمدن گفته بود برگزیت را تا ۳۱ اکتبر (۹ آبان) با توافق یا بدون توافق اجرا می‌کند.

نخست وزیر بریتانیا همچنین اخیرا گزارش داده بود که با اتحادیه اروپا برسر برگزیت جدید به توافق رسیده است. بخش عمده توافق تازه بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر برگزیت همان مواردی است که ترزا می، نخست وزیر پیشین بریتانیا، سال گذشته با اتحادیه اروپا بر سر آنها به توافق رسیده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر خارجه آمریکا از کارگردان سرشناس هالیوود برای تن ندادن به سانسور چین تقدیر کرد

آقای پمپئو در توئیتر خود از کوئنتین تارانتیتو قدردانی کرد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، از کوئنتین تارانتیتو، فیلمساز سرشناس آمریکایی، برای تن ندادن به سانسور مورد درخواست دولت چین تقدیر کرد.

آقای پمپئو در حساب توئیتر خود نوشت: «اقدام کوئنتین تارانتیتو را، که حاضر نشد برای تن‌دادن به سانسور چین، تدوین دیگری از فیلمش ارائه دهد، تحسین می‌کنم. حقوق غیرقابل انکاری مثل آزادی بیان نباید مورد معاملعه قرار بگیرد.»

اشاره آقای پمپئو به فشار اعماتل شده توسط دولت چین بر فیلم جدید تارانتینو به نام «روزی روزگاری در هالیوود» است. دولت چین خواستار آن شده است که بخش هایی از این فیلم، که به بروس لی، هنرپیشه مشهور هنرهای رزمی، اختصاص دارد، تغییر کند.

دختر بروس لی پیشتر از تارانتینو انتقاد کرده و گفته بود که او، پدرش را به عنوان فردی مغرور به تصویر کشیده است و پدر او این چنین شخصیتی نداشت.

با مشخص شدن ۲۵ اکتبر به عنوان تاریخ نمایش این فیلم در چین، دختر بروس لی شکایت کرد و چین از تارانتینو خواست بخش‌هایی از فیلم را تغییر دهد. اما آقای تارانتینو از این کار خودداری کرد.

فیلم «روزی روزگاری در هالیوود» که ستارگانی مانند لئوناردو دی‌کاپریو و برد پیت در آن ایفای نقش می‌کنند تاکنون بیش از سیصد میلیون دلار فروش داشته است. اما در صورت عدم نمایش احتمالی آن در سینماهای چین، سازندگان این فیلم درآمد زیادی را از دست خواهد داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر دفاع ایالات متحده: نیروهای آمریکایی در سوریه به عراق می‌روند

وزیر دفاع ایالات متحده اعلام کرد که نیروهای آمریکایی پس از ترک سوریه، به غرب عراق خواهند رفت.

به گزارش آسوشیتدپرس، مارک اسپر، به هنگام سفر به منطقه خاورمیانه به خبرنگاران گفت که طبق برنامه‌های فعلی، تمام نیروهای آمریکایی که سوریه را ترک می کنند، به غرب عراق خواهند رفت و نیروهای آمریکایی برای جلوگیری از تجدید حیات داعش همچنان به انجام عملیات نظامی خود در این منطقه ادامه خواهد داد.

وزیر دفاع آمریکا همچنین احتمال عملیات ضدتروریستی از سوی نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه را رد نکرده است.

آسوشیتدپرس نوشت که این اولین بار است به صورت مشخص عنوان می شود، سربازان آمریکایی در هنگام خروج از سوریه به کجا خواهند رفت و جنگ علیه داعش چگونه ادامه می‌یابد.

مارک اسپر همچنین گفت که با همتای عراقی خود در مورد برنامه انتقال بیش از ۷۰۰ سرباز که سوریه را به غرب عراق ترک کرده اند، گفت‌وگو کرده است.

وزیر دفاع آمریکا عنوان کرد نیروهای نظامی که به عراق می روند دو ماموریت خواهند داشت. یکی «کمک به دفاع از عراق» و دیگری «انجام ماموریت ضد داعش».

وزیر دفاع آمریکا گفت که او در جلسه ناتو که هفته آینده برگزار می شود درباره راه پیشبرد «ماموریت ضد داعش» گفت‌وگو خواهدکرد.

ایالات متحده آمریکا بعد از توافق با عراق، در حال حاضر بیش از پنج هزار نیروی آمریکایی در این کشور دارد.

آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داد که تاکنون حدود ۲۰۰ نفر از نیروهای نظامی آمریکا سوریه را ترک کرده اند و حدود دو هفته طول خواهد کشید تا این نیروها از سوریه خارج شوند.

این مقام مسئول، به شرط ناشناس ماندن به آسوشیتدپرس گفت که ایالات متحده از نقض آتش بس میان ترکیه و کردها مطلع است ولی به لحاظ نظامی بر این آتش بس نظارت نمی‌کند.

پیش از این دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، با انتشار پیامی در توئیتر به گزارش‌های منتشره در مورد نقض آتش‌بس در سوریه اشاره کرده و گفته بود که در این مورد با رجب طیب اردوغان صحبت کرده است و اکنون، در پی حل موارد جزئی، ترکیه خواهان اجرای آتش‌بس است.

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری ایالات متحده، پس از مذاکره با رئیس جمهوری ترکیه خبر داد که این کشور با پیشنهاد آمریکا برای آتش‌بس در شمال سوریه موافقت کرده است.

آقای پنس که یک هیئت بلندپایه آمریکا را در آنکارا رهبری کرده بود، غروب پنجشنبه ۲۵ مهر در یک کنفرانس خبری گفت که تحت رهبری توانمندانه پرزیدنت ترامپ و همکاری رهبران دو کشور (ایالات متحده و ترکیه) به توافق رسیده‌اند که ترکیه عملیات چشمه صلح را متوقف کند تا نیروهای کرد ظرف ۱۲۰ ساعت از منطقه خارج شوند.

ارتش ترکیه روز چهارشنبه عملیات نظامی خود را در داخل سوریه و علیه کردها - که آنکارا می‌گوید با نیروهای حزب کارگران کردستان (پ ک ک) همکاری می‌کنند - آغاز کرد.

ترکیه اعضای پ‌ک‌ک را یک گروه تروریستی می‌داند و می‌گوید که این عملیات با هدف مقابله با تروریسم و ایجاد یک منطقه حائل امن در امتدادهای مرزهای مشترک دو کشور انجام می‌شود.

ایالات متحده از آغاز با عملیات نظامی ترکیه مخالفت کرد و نسبت به پیامدهای وخیم انسانی و امنیتی آن هشدار داده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

گزارشی از یک ائتلاف جهانی: ورزش، داروی ضدسرطان است

اکنون شواهد و مدارک کافی وجود دارد که نشان می دهد ورزش، داروی ضد سرطان است.

سایت «مد اسکیپ» نوشت، بنا بر گزارشی که از سوی یک ائتلاف جهانی تشکیل یافته از ۴۰ رهبر از ۱۷ سازمان، به سرپرستی کالج پزشکی ورزشی آمریکا، منتشر شده است، متخصصان سرطان‌شناسی (انکولوژی) در تجویز ورزش به بیماران سرطانی کوتاهی می کنند.

کارشناسان جهانی اکنون راهنمای جدیدی را منتشر کرده اند:

۱) اکنون شواهد و مدارک کافی وجود دارد که ورزش، داروی ضدسرطان است.

۲) در حال حاضر تجویز ورزش باید یکی از راه های استاندارد مراقبت و درمان از بیماران سرطانی باشد.

دکتر کترین اشمیتز، رهبر این پژوهش در انستیتوی سرطان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا، در این گزارش نوشته است: «اگر یک دارو مزایایی مشابه [با ورزش] داشته باشد، [پزشکان] به طور گسترده‌تری آن را تجویز می‌‌کنند.»

کارشناسان از پزشکان می خواهند که در تجویز ورزش و افزایش فعالیت فیزیکی به بیماران سرطانی پویش‌گرایانه‌‌تر رفتار کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ایوانکا ترامپ: کشورهای درحال توسعه تنها با تقویت زنان، می‌توانند از کمک آمریکا برخوردار شوند

ایوانکا ترامپ، دختر و مشاور پرزیدنت دونالد ترامپ می‌گوید کشورهای در حال توسعه برای همکاری و برخورداری از کمک ایالات متحده، باید از طریق دسترسی به کار، آموزش و محافظت حقوقی، به زنان برای قدرتمند شدن کمک کنند.

رویترز روز شنبه ۲۷ مهر گزارش داد خانم ترامپ که جمعه شب در نشست سالانه مشترک بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول سخنرانی می‌کرد، تاکید کرد که آینده همکاری ایالات متحده برای کمک و تجارت با کشورهای در حال توسعه به تلاش‌های آنها برای بهبود مشکلات زنان در این کشورها بستگی دارد.

ایوانکا ترامپ گفت کمک های آمریکا به کشورهای دیگر در زمینه توسعه، با این هدف انجام می شود که آن کشورها به نقطه خود-اتکایی برسند.

دولت پرزیدنت ترامپ از سال ۲۰۱۷ همکاری با بانک جهانی و ۱۳ کشور را برای کارآفرینی زنان آغاز کرد و امسال کمک خود را به ۵۰ میلیون دلار رساند. پیش‌بینی می‌شود که تا سال ۲۰۲۵ این کمک‌ها، پنجاه میلیون زن در کشورهای در حال توسعه را دربربگیرد.

کارزاری که ایوانکا ترامپ پیش می‌برد از کشورها می‌خواهد قوانین محدودیت کننده زنان را بردارند، به آنها اموزش بدهند و کمک کنند تا آنها صاحب حرفه و کار شوند.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آمریکا حمله به یک مسجد در افغانستان را محکوم کرد

وزیر خارجه ایالات متحده حمله به نمازگزاران در مسجدی در استان ننگرهار افغانستان را به شدت محکوم کرد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز شنبه ۲۷ مهر در توئیتی ضمن محکومیت این حمله نوشت: اماکن عبادی باید پناهگاهی برای انسان‌ها باشند نه هدف حملات تروریستی.

آقای پمپئو همچنین به خانواده قربانیان این حمله تسلیت گفته است.

وقوع چند انفجار در مسجدی در شهرستان هسکه مینه استان ننگرهار در شرق افغانستان در روز جمعه ۲۶ مهر جان ده‌ها تن از نمازگزاران را گرفت و بسیاری را زخمی کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ریزش سد در سیبری باعث مرگ ۱۵ معدنچی در روسیه شد

فرو ریختن یک سد در نزدیکی معدنی در سیبری روسیه به مرگ دست‌کم ۱۵ نفر و مفقود شدن ۱۳ نفر منجر شده است.

سرویس جهانی بی‌بی‌سی گزارش داد که این سد در ۱۶۰ کیلومتری جنوب شهر معروف کراسنویارسک در منطقه سیبری واقع شده است.

شاهدان عینی گفتند که ریزش سد به دلیل باران شدید موجب شد که کابین‌های محل اقامت معدنچی‌ها به زیر آب برود.

۱۴ نفر از معدنچی‌های این معدن طلا در بیمارستان بستری شده‌اند.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

عفو بین الملل: ندا ناجی، عاطفه رنگریز، آنیشا اسداللهی و مرضیه امیری را آزاد کنید

ندا ناجی، عاطفه رنگریز، مرضیه امیری به همراه آنیشا اسداللهی در زندان هستند

عفو بین‌الملل همزمان با سالروز تولد ندا ناجی، فعال حقوق کارگری با راه اندازی کارزاری اینترنتی از مقامات قضایی جمهوری اسلامی خواسته است این زندانی به همراه عاطفه رنگریز، آنیشا اسداللهی و مرضیه امیری سه فعال دیگر حقوق کارگران، بی هیچ قید وشرطی آزاد شود.

عفو بین الملل استرالیا در نامه ای به دادستان جدید تهران نوشته است باید اطمینان حاصل کنید این زنان فعال مدنی که در روز جهانی کارگر بازداشت شده‌اند به وکیل، حق ملاقات و خدمات پزشکی کافی دسترسی داشته باشند.

این نهاد حقوق بشری از همه فعالان سیاسی و مدنی در سراسر جهان خواسته است با پیوستن به این کارزار اینترنتی برای آزادی این چهار زن فعال و مدافع حقوق کارگران تلاش کنند.

عاطفه رنگریز و ندا ناجی به همراه مرضیه امیری در مراسم روز جهانی کارگر در ۱۲ اردیبهشت بازداشت شدند. آنیشا اسداللهی هم در این روز بازداشت و با قرار کفالت موقتا آزاد شد اما روز سه‌شنبه ۲۸ خرداد از سوی ماموران وزارت اطلاعات مجددا بازداشت شد.

وزارت خارجه ایالات متحده، پس از بازداشت‌های صورت گرفته در روز جهانی کارگر در ایران از بازداشت فعالان کارگری ایران انتقاد کرد.

وزارت خارجه آمریکا گفته است که رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تصویب یک متمم جدید در پارلمان بریتانیا، راه بوریس جانسون را برای برگزیت بدون توافق مسدود کرد

در حالی که تنها ۱۲ روز تا خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا باقی مانده است، تصویب یک متمم در پارلمان بریتانیا بوریس جانسون، نخست وزیر این کشور را ملزم کرد که «اطمینان کافی» برای «اجرای حساب‌شده» برگزیت داشته باشد وگرنه ملزم به تمدید اجرای برگزیت خواهد بود.
اعضای پارلمان روز شنبه ۲۷ مهر به یک متمم، ۳۲۲ رای موافق در مقابل ۳۰۶ رای مخالف دادند. این متمم که به لتوین مشهور است، از دولت می‌خواهد اگر اطمینان کافی از اجرای حساب‌شده برگزیت و جزئیات توافق با بروکسل ندارد، مجبور خواهد شد تاریخ اجرای برگزیت را تمدید کند.
بوریس جانسون از زمان روی‌کارآمدن گفته بود برگزیت را تا ۳۱ اکتبر (۹ آبان) با توافق یا بدون توافق اجرا می‌کند اما با این متمم اکنون دست او بسته است.
نخست وزیر بریتانیا پیشتر تهدید کرده بود اگر این متمم رأی بیاورد، اعضای دولت در رأی‌گیری بعدی که درباره تصویب توافق برگزیت خواهد بود، شرکت نمی‌کند.
رقبای جانسون از حزب مقابل معتقدند که خروج بریتانیا بدون توافق و برنامه‌ریزی به اقتصاد بریتانیا ضربه می‌زند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رئیس جمهوری شیلی در پایتخت وضعیت فوق‌العاده اعلام کرد

آتش نشانان اتوبوسی را که در جریان تظاهرات به آتش کشیده شده است، خاموش می‌کنند.

سباستیان پینیه را، رییس جمهوری شیلی، در پایتخت آن کشور وضعیت اضطراری اعلام کرده است.

این تصمیم در واکنش به تشدید ناآرامی ها و درگیری‌های شدید میان نیروهای پلیس با تظاهرکنندگانی گرفته شده است که ضمن اعتراض به افزایش قیمت بلیط مترو، ایستگاه‌های مترو در سانتیاگو را به آتش کشیدند.

آقای پینیه را در یک نطق تلویزیونی با اشاره به حملات پی در پی معترضان، ارتش را مسئول تامین امنیت در این شهر معرفی کرد.

رئیس جمهوری شیلی، هدف از اعلام وضعیت اضطراری را خیلی ساده اما خیلی جدی توصیف کرد و گفت که این تصمیم برای اطمینان از تامین صلح و آرامش برای ساکنان شهر سانتیاگو و محافظت از اموال عمومی و خصوصی و برقراری نظم عمومی و مهمتر از همه، برای تضمین حقوق همه مردم گرفته شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

برایان هوک: با پایان تحریم‌های تسلیحاتی علیه حکومت ایران، بزرگترین دولت حامی تروریست می‌تواند تسلیحات پیشرفته خرید و فروش کند

برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد نسبت به لغو تحریم تسلیحاتی آن سازمان علیه جمهوری اسلامی ایران، که سال آینده منقضی می‌شود، هشدار داد.

آقای هوک در پیام ویدئویی که شنبه ۲۷ مهر در توئیتر وزارت خارجه آمریکا منتشر شد گفت: «یک سال دیگر از امروز تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل علیه حکومت ایران به پایان خواهد رسید. بزرگترین دولت حامی تروریست قادر خواهد بود تسلیحات پیشرفته خرید و فروش کند که به مسابقه تسلیحاتی تازه در خاورمیانه منجر خواهد شد.»

او در این پیام به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل اشاره کرد که در سال ۲۰۱۵ میلادی در پی به رسمیت شناختن توافق هسته ای ایران تصویب شد. بر اساس این قطعنامه، جمهوری اسلامی ایران از اکتبر سال آینده مجاز به خرید و فروش سلاح های پیشرفته و مرگبار خواهد بود؛ مجوزی که به گفته آقای هوک به یک رژیم حامی تروریسم داده می شود و مغایر با هدف شورای امنیت برای «ایجاد صلح و امنیت» است.

برایان هوک در این پیام همچنین به پایان یافتن محدودیت سفر برای «۲۳ تروریست ایرانی از جمله قاسم سلیمانی» در سال آینده اشاره کرد. او با اشاره به ۴۰ سال سابقه جمهوری اسلامی در ترور در سراسر جهان، و اجرای این ترورها توسط سپاه پاسداران، نیروی قدس سپاه و گروه‌های نیابتی آن، اعلام کرد که ایالات متحده از شورای امنیت می خواهد که تحریم تسلیحاتی و تحریم مقام‌های جمهوری اسلامی از جمله قاسم سلیمانی را برای ترویج یک خاورمیانه با صلح و ثبات‌‌، تمدید کند.

توییتر وزارت خارجه آمریکا هم با یادآوری روزشمار پایان تحریم تسلیحاتی جمهوری اسلامی از سوی سازمان ملل یادآوری کرده که این زمان رو به پایان است و حدود سیزده ماه بیشتر باقی نمانده است.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آدام لمبرت: مردم آگاه‌تر شده‌اند و هنرمندان دگرباش جنسی موفقیت‌های بیشتری کسب می‌کنند

آدام لمبرت، خواننده آمریکایی که پس از به دست آوردن جایگاه دوم در مسابقه استعداد‌یابی تلویزیونی «امریکن آیدل» ۲۰۰۹ در صحنه موسیقی درخشید، می گوید خوشحال است که شاهد موفقیت هنرمندان دگرباش جنسی (LGBTQ) بیشتری در سال‌های اخیر است.

به گزارش آسوشیتدپرس، لمبرت دلیل این مساله را از بین رفتن ناآگاهی مردم می داند و مس‌گوید: «مردم اکنون دیگر وحشت ندارند، نمی ترسند.»

یکی از هنرمندانی که لمبرت به آنها اشاره کرد «لیل ناز اکس» (Lil Nas X) خواننده رپ آمریکایی ۲۰ ساله است که امسال، همزمان با این که ترانه «اولدتاون رود» (Old Town Road) او در صدر جدول بیلبورد قرار داشت، اعلام کرد که همجنسگرا است.

لمبرت که خود یک همجنسگرا است از فعالان حقوق مدنی دگرباشان جنسی است.

او در سالهای اخیر سرگرم تورهای کنسرت با گروه بریتانیایی اسطوره ای «کوئین» بوده است، ولی امیدوار است که دوباره به موسیقی خود بازگردد. آلبوم چند آهنگه او «ولوت: ساید ای» (Velvet: Side A) که اولین پروژه جدید او پس از ۴ سال است، ماه گذشته منتشر شد.

لمبرت در حال اجرا با گروه اسطوره ای بریتانیایی «کوئین» - بوداپست، مجارستان ۴ نوامبر ۲۰۱۷
لمبرت در حال اجرا با گروه اسطوره ای بریتانیایی «کوئین» - بوداپست، مجارستان ۴ نوامبر ۲۰۱۷

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

در جریان اعتراضات به عملیات نظامی ترکیه در سوریه؛ بیش از ۷۰ نفر در شهرهای مختلف ایران بازداشت شده‌اند

تصویری از یکی از تجمعات برگزار شده در محکومیت حمله ترکیه و دفاع از کردهای سوریه

وبسایت حقوق‌بشری هه‌نگاو گزارش می‌دهد که هویت ۷۴ نفر از بازداشت‌شدگان تجمعات اعتراضی برای محکوم کردن حمله ارتش ترکیە بە شمال سوریە در بیش از ٢۱ شهر استان‌های کردستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی، ایلام، و تهران، احراز شده است.

بر اساس این گزارش، در شهر مریوان هشت نفر، تهران ۲۳ نفر، سردشت پنج نفر، ارومیه هفت نفر، بانه دو نفر، پاوه یازده نفر، در شهرهای جوانرود و سنندج هر کدام شش نفر، و در هر یک از شهرهای پیرانشهر، روانسر، ایلام، کرمانشاه، بوکان، نقده و دیواندره یک نفر، در این اعتراضات بازداشت شده‌اند.

به گزارش این وبسایت حقوق بشری، همچنین طی روزهای گذشته بیش از سیصد نفر از شهروندان بە مراکز امنیتی احضار و پس از بازجویی در مورد شرکت کردن در تجمعات اعتراضی و گرفتن تعهد کتبی آزاد شدەاند.

پیش از این نیز صدای آمریکا ویدئویی کوتاهی از معترضان به حمله ترکیه به شمال سوریه در شهر کرمانشاه را در صفحه توئیتر منتشر کرده بود.

ارتش ترکیه روز چهارشنبه ۱۷ مهر عملیات نظامی خود را در داخل سوریه و علیه کردها، که به گفته آنکارا با نیروهای حزب کارگران کردستان (پ ک ک) همکاری می‌کنند، را آغاز کرد.

ایالات متحده از آغاز با عملیات نظامی ترکیه مخالفت کرد و نسبت به پیامدهای وخیم انسانی و امنیتی آن هشدار داد.

سرانجام به دنبال سفر مایک پنس معاون رئیس جمهوری و مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به ترکیه، آنکارا با یک آتش‌بس پنج روزه در مناطق کردنشین سوریه موافقت کرد.

آقای پنس که یک هیئت بلندپایه آمریکا را در آنکارا رهبری می‌کرد، غروب پنجشنبه ۲۵ مهر در یک کنفرانس خبری گفت که تحت رهبری توانمندانه پرزیدنت ترامپ و همکاری رهبران ایالات متحده و ترکیه، دو کشور به توافق رسیده‌اند که ترکیه عملیات چشمه صلح را متوقف کند و نیروهای کرد ظرف ۱۲۰ ساعت از منطقه خارج شوند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رشد اقتصادی چین در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹ به کمترین میزان در ۲۶ سال گذشته رسید

عکس از آرشیو

در میانه جنگ تعرفه‌ها میان پکن و واشنگتن، رشد اقتصادی چین در سه ماهه سوم سال جاری میلادی ۲۰۱۹ به کمترین میزان خود در طول ۲۶ سال گذشته رسیده است.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، دومین اقتصاد بزرگ جهان در سه ماه سوم منتهی به سپتامبر رشد ۶ درصدی داشت. این رقم در سه ماهه دوم امسال ۶.۲ درصد بود.

این کمترین میزان رشد اقتصادی چین از سال ۱۹۹۳ - یعنی از زمانی که پکن انتشار داده‌های اقتصادی خود را آغاز کرد - است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دو زندانی سیاسی در زندان مرکزی کرج دست به اعتصاب غذا زدند

مهدی فراحی شاندیز (راست) و محمد ریاضت

«مهدی فراحی شاندیز» و «محمد ریاضت» دو زندانی سیاسی محبوس در ندامتگاه مرکزی کرج در اعتراض به وضعیت نامناسب این زندان دست به اعتصاب غذا زدند.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، این دو زندانی سیاسی که در حال گذراندن دوران محکومیت خود در زندان مرکزی کرج هستند پس از آنکه از روز پنجشنبه ۲۵ مهر در اعتراض به وضعیت نامناسب بهداشت، نبود آب گرم و کمبود امکانات این زندان دست به اعتصاب غذا زدند، روز جمعه ۲۶ مهر به انفرادی منتقل شده‌اند.

بنا بر این گزارش محمد ریاضت و مهدی فراحی شاندیز، پیش از این نیز اواسط شهریورماه به همراه دو زندانی سیاسی دیگر به نام‌های «امیرعلی مرادی» و «علیرضا برزگر» در نامه‌ای خطاب به علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، از وضعیت بد این زندان، وجود فساد گسترده، تجاوز و توزیع مواد مخدر در این زندان نوشتند.

بر اساس اطلاعات موجود، محمد ریاضت همزمان با اعتراضات سراسری مرداد سال گذشته در کرج بازداشت و پس از مدتی با سپردن وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

این زندانی سیاسی توسط مهدی زینالی ریاست شعبه چهارم دادگاه انقلاب کرج از بابت اتهام «اهانت به بنیانگذار و رهبری» و «تبلیغ علیه نظام» به سه سال زندان محکوم و از تاریخ ۱۹ آذرماه سال جاری جهت اجرای حکم بازداشت و به ندامتگاه مرکزی کرج منتقل شده است.

بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مبنی بر تجمیع احکام، تنها دو سال از این حکم به عنوان اشد مجازات قابل ‌اجرا است.

مهدی فراحی شاندیز نیز پس از بازداشت، در جلسه دادگاهی از سوی قاضی مقیسه ریاست شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب بابت اتهامات «توهین به رهبری» و «اخلال در نظم عمومی» به سه سال زندان محکوم شد. این حکم در حالی صادر شده است که بر اساس اطلاعات منتشر شده، این زندانی سیاسی از تشکیل جلسه دادرسی خبر نداشته و حکم صادر شده نیز به وی یا وکیل او ابلاغ نشده و مستقیما در برگه صورت وضعیت زندانی قید شده است.

این زندانی سیاسی، در دو پرونده جداگانه دیگر نیز، در تاریخ بهمن ۱۳۹۳ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی و اردیبهشت ماه ۱۳۹۰ در جلسه دادگاهی به ریاست قاضی مقیسه به اتهام «توهین به رهبری» محاکمه و بابت هر یک از این پروندها به سه سال زندان محکوم و در حال حاضر مجموعا به ۹ سال زندان محکوم شده است.

پیش از این نیز شش زندانی سیاسی به نام‌های «حسین سرلک»، «مرتضی نظری سدهی»، «محسن امین پور»، «رضا بازآزاده»، «بهروز زارع» و «رضا محمدحسینی» با انتشار نامه‌ای سرگشاده‌ای روز دوشنبه ۲۴ تیر در اعتراض به رویه‌های غلط و شرایط نامناسب زندانیان در همه موارد حتی مورد جیره غذایی دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

«عاطفه رنگریز» فعال حقوق زنان و کارگران محبوس در زندان قرچک ورامین نیز از روز چهارشنبه ۲۴ مهرماه در اعتراض به روند ناعادلانه رسیدگی به پرونده‌اش اعتصاب غذا کرده است.

وزارت خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و مخالفان رژیم به بهانه‌های مختلف، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ با قدردانی از ریک پری، نامزد پیشنهادی وزارت انرژی آمریکا را معرفی کرد

پرزیدنت ترامپ با انتشار یک توئیت ضمن قدردانی از خدمات وزیر انرژی مستعفی ایالات متحده، نامزد پیشنهادی خود برای احراز این سمت را معرفی کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، عصر چهارشنبه با انتشار یک توئیت نوشت: «من از خدمات چشمگیر وزیر ریک پری سپاسگزاری می‌کنم. او در پایان سال جاری از سمت خود کناره‌گیری خواهد کرد تا به علائق خود در حوزه‌های دیگر بپردازد. او فرماندار برجسته تگزاس و یک وزیر انرژی فوق العاده بوده است. افزون بر این، او دوست من است!»

پرزیدنت ترامپ در ادامه این توئیت نوشته است: «در همین حال من با خوشحالی دن برویلت، معاون وزیر، را به عنوان نامزد احراز سمت وزارت انرژی معرفی می‌کنم. تجربه دن در این بخش بی‌مانند است. دن یک فرد کاملا حرفه‌ای است و من تردیدی ندارم که او عملکرد فوق‌العاده‌ای خواهد داشت. »

پیشتر رئیس جمهوری آمریکا در شامگاه پنجشنبه ۲۵ مهر در مراسمی در تگزاس گفته بود: «من و ریک شش ماه بود که با هم صحبت می‌کردیم و در واقع فکر می‌کردم شاید کمی زودتر برود.»

آقای پری سال ۲۰۱۷ به دولت پرزیدنت ترامپ پیوسته بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تماس تلفنی پرزیدنت ترامپ و اردوغان: ترکیه خواهان اجرای آتش‌بس است

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با انتشار پیامی در توئیتر به گزارش‌های منتشره در مورد نقض آتش‌بس در سوریه اشاره کرد و گفت که در این مورد با رجب طیب اردوغان صحبت کرده است و اکنون، در پی حل موارد جزئی، ترکیه خواهان اجرای آتش‌بس است.

پرزیدنت ترامپ روز جمعه ۲۶ مهر ماه و در پیامی سه قسمتی در توئیتر نوشت: «با رجب طیب اردوغان حرف زدم. او به من گفت مواردی جزئی از شلیک تک‌تیراندازان و خمپاره بوده که به سرعت رفع شده است. او به واقع می‌خواهد که این آتش‌بس، یا وقفه [در درگیری] اجرا شود.»

رئیس جمهوری آمریکا افزود: «کردها هم همین طور خواهان اجرای [این آتش‌بس] و نیز راه‌حل نهایی هستند.»

پرزیدنت ترامپ همچنین نوشته است: «خیلی بد است که این ذهنیت سال‌های پیش وجود نداشت. به جای آن، با ترمیم‌های بسیار ضعیف و به شکل ساختگی شرایط موجود را ادامه می‌دادند. حسن نیت بین دو طرف، و شانس واقعی موفقیت، وجود دارد.»

دونالد ترامپ افزوده است: «ایالات متحده منابع نفتی را محفوظ نگه داشته و پیکارجویان داعشی نیز [از دو طرف، یعنی هم] از سوی ترکیه و هم از سوی کردها، نگه داشته شده‌اند.»

در ادامه این توئیت آمده است: «من هم اکنون باخبر شدم که برخی کشورهای اروپایی برای اولین بار حاضر شده‌اند پیکارجویان داعش که از کشورهای آن‌ها آمده‌اند را پس بگیرند.»

پرزیدنت ترامپ گفت: «این خبر خوبی است؛ ولی باید همان موقع که ما آن‌ها را دستگیر کردیم، انجام می‌شد. به هر حال، پیشرفت بزرگی حاصل شده است.»

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری ایالات متحده، پس از مذاکره با رئیس جمهوری ترکیه خبر داد که این کشور با پیشنهاد آمریکا برای آتش‌بس در شمال سوریه موافقت کرده است.

آقای پنس که یک هیئت بلندپایه آمریکا را در آنکارا رهبری کرده بود، غروب پنجشنبه ۲۵ مهر در یک کنفرانس خبری گفت که تحت رهبری توانمندانه پرزیدنت ترامپ و همکاری رهبران دو کشور (ایالات متحده و ترکیه) به توافق رسیده‌اند که ترکیه عملیات چشمه صلح را متوقف کند تا نیروهای کرد ظرف ۱۲۰ ساعت از منطقه خارج شوند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

گروه «ویژه اقدام مالی» برای آخرین بار به جمهوری اسلامی ایران برای اجرای کنوانسیون پالرمو فرصت داد

گروه ویژه اقدام مالی، با سرواژه «اف‌ ای تی اف» (FATF)، روز جمعه‌ ۲۶ مهر، چهار ماه دیگر به جمهوری اسلامی فرصت داد که کنوانسیون پالرمو را اجرایی کند.

به گزارش رویترز، گروه ویژه اقدام مالی فوریه ۲۰۲۰ را آخرین مهلت ایران خوانده و گفته است که اگر ایران تا پایان مهلت مذکور کنوانسیون پالرمو را به اجرا درنیاورده و خود را با معیارهای بین‌المللی منطبق نکند، این گروه به همه اعضای خود توصیه خواهد کرد که اقدامات تقابلی را به اجرا درآورند.

کنوانسیون پالرمو از پیمان‌نامه‌های مورد حمایت سازمان ملل است که برای مبارزه با قاچاق انسان، تولید غیرقانونی، قاچاق اسلحه و مهمات تصویب شد. دولت جمهوری اسلامی در قالب لایحه‌ای در تلاش برای پیوستن به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌ یافته فراملی است و ‌‌تی.اف.سی. لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم است که دولت ایران برای خروج از فهرست سیاه گروه اقدام مالی مبارزه با پولشویی و حمایت مالی تروریسم (اف‌ای‌تی‌اف) نیازمند تصویب آن‌ها است. هنوز این لوایح به صورت قانون در ایران در نیامده‌اند.

این ششمین بار است که نهاد مذکور به ایران فرصت می‌دهد تا اقدامات لازم را در راستای مبارزه با تامین مالی تروریسم و پولشویی انجام دهد.

پیشتر، مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، روز جمعه ۱۹ مهر در پیامی در توئیتر از رویکرد جمهوری اسلامی در زمینه مبارزه با تامین مالی تروریسم و پولشویی انتقاد کرد و گفت تهران در این زمینه جدی نیست. وی در این توئیت نوشت: «اگر ایران در مبارزه با تامین مالی تروریسم و پیوستن به استانداردهای جهانی ضدپولشویی و تامین مالی تروریسم جدی بود، فورا به کنوانسیون پالرمو و کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم می‌پیوست.»

«اف ای تی اف» یک نهاد نظارت بر نقل و انتقال پول است که با هدف جلوگیری از جرایم مالی جهانی و تامین مالی تروریسم فعالیت می‌کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دیدار مایک پمپئو با دبیرکل ناتو در باره وضعیت شمال سوریه: ترکیه و کردها به اجرای آتش‌بس متعهد هستند

وزیر خارجه آمریکا در مقر ناتو در بلژیک ضمن گفتگو با دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی موسوم به ناتو درباره آتش‌بس ترکیه در شمال سوریه، گفت که همه طرف به برقراری کامل این آتش‌بس، به طور جدی متعهد هستند.

مایک پمپئو جمعه شب ۲۶ مهرماه، همراه ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در یک کنفرانس خبری شرکت کرد.

وزیر خارجه آمریکا که بعد از ترکیه به اسرائیل و بعد بروکسل سفر کرده بود، گفت هدف او از این سفر، گفتگو با دبیرکل ناتو و همپیمانان آمریکا درباره پیشرفت‌های به دست آمده در مذاکرات با ترکیه است.

آقای پمپئو با یادآوری این نکته که از زمان اعلام آتش‌بس در شمال سوریه هنوز زمان زیادی نگذشته و برخی موارد نقض و اتفاقات نیز روی داده است، تاکید کرد که اتفاقات مثبتی هم روی داده است، ابراز امیدواری کرد که این آتش‌بس به طور کامل اجرا شود.

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت که این آتش‌بس نیاز به هماهنگی‌هایی داشت تا تضمین کند خروج نیروهای کرد مدافع خلق به صورت ایمن انجام می‌شود. وی افزود که هم ترکیه و هم جنگجویان یگان‌های کرد، به تعهدات‌شان به طور بسیار جدی پایبند هستند.

وزیر خارجه آمریکا افزود که آمریکا به قطعنامه شورای امنیت درباره سوریه متعهد است و بر این باور است که با رعایت آن، صلح نه تنها در شمال سوریه، بلکه در سراسر سوریه برقرار خواهد شد.

پخش زنده این کنفرانس خبری را از یوتیوب صدای آمریکا با ترجمه همزمان ببینید:

یک روز پیش از آن مایک پنس، معاون رئیس جمهوری ایالات متحده، پس از مذاکره با رئیس جمهوری ترکیه خبر داد که آن کشور با پیشنهاد آمریکا برای آتش‌بس در شمال سوریه موافقت کرده است.

آقای پنس که در راس یک هیئت بلندپایه آمریکا در آنکارا به سر می‌برد، شامگاه پنجشنبه ۲۵ مهر در یک کنفرانس خبری گفت که تحت رهبری توانمندانه پرزیدنت ترامپ و همکاری رهبران ایالات متحده و ترکیه، دو کشور به توافق رسیده‌اند که ترکیه عملیات چشمه صلح را متوقف کند تا نیروهای کرد ظرف ۱۲۰ ساعت از منطقه خارج شوند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، با انتشار پیامی در توئیتر به گزارش‌های منتشره در مورد نقض آتش‌بس در سوریه اشاره کرد و گفت که در این مورد با رجب طیب اردوغان صحبت کرده است و اکنون، در پی حل موارد جزئی، ترکیه خواهان اجرای آتش‌بس است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دومین روز اعتراض مردم بیروت به خاطر افزایش مالیات تماس با واتس‌اپ؛ دولت لبنان عقب‌نشینی کرد

تظاهرات مردم لبنان در خیابان‌های بیروت - پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸

تظاهرات سراسری مردم لبنان در اعتراض به رویکرد دولت در برابر بحران اقتصادی، و همچنین عرصه سیاست در کل، روز جمعه ۲۶ مهر برای دومین روز پیاپی ادامه یافت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این گسترده‌ترین اعتراض‌ها در لبنان از سال ۲۰۱۵ است و می‌تواند اقتصاد این کشور خاورمیانه را، که از قبل هم آشفته بوده، به مشکل بیاندازد.

خبر اعمال مالیات بر برقراری تماس‌ با «واتس‌اپ» در روز گذشته بر نارضایتی مردم افزود و در نهایت جرقه اعتراض‌ها را زد؛ هرچند دولت بعدا از این تصمیم خود صرف‌نظر کرد.

این اعتراض‌ها همچنین می‌تواند لبنان را به سمت یک بحران سیاسی دیگر سوق دهد. برخی معترضان تهدید کرده‌اند تا زمانی که دولت استعفا ندهد، در خیابان‌ها خواهند ماند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اسطوره رقص باله کوبا و جهان در ۹۸ سالگی درگذشت

َآرشیو - آلیسیا آلونسو

آلیسیا آلونسو، بالرین افسانه ای کوبا و یکی از برجسته‌ترین رقصندگان کوبایی سال‌های دهه ۱۹۴۰، که گروه «باله ملی کوبا» - یکی از مشهورترین موسسه‌های ویژه رقص باله در جهان - را تأسیس کرد، روز پنجشنبه (۲۵ مهر) در ۹۸ سالگی درگذشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، میگل دیاز-کانل، رئیس جمهوری کوبا، در پستی در توئیتر نوشت: «آلیسیا آلونسو از دنیا رفت و یک خلاء بزرگ، ولی یک میراث بی نظیر، را از خود به جا گذاشت. او کوبا را مهم‌ترین و برجسته‌ترین جایگاه در دنیای رقص جهان قرار داد. از آلیسیا به خاطر کار جاودانه‌اش تشکر می کنم.»

خانم آلونسو که جثه‌ای بسیار ظریف و کوچک داشت به رغم دشواری در راه رفتن، تا سنین ۷۰ سالگی می رقصید و با کمک چندین هنرمند قابل اعتماد به گرداندن موسسه رقص خود ادامه داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

برای نخستین بار در تاریخ دو فضانورد زن، بدون همراهی مردان، در فضا گام برداشتند

کریستینا کک (راست) و جسیکا میر، فضانوردان ناسا

اولین تیمِ «تمام‌زنانه» فضانوردان ناسا روز جمعه (۲۶ مهر) گام‌برداری فضایی تاریخ‌ساز خود را آغاز کردند.

کریستینا کُک و جسیکا میر، فضانوردان ناسا، یکی پس از دیگری بیرون از ایستگاه فضایی بین المللی در فضا معلق شدند تا بخش خراب (از کار افتاده) شبکه الکتریکی ایستگاه را تعمیر کنند.

از ۱۹۶۵ که اولین راهپیمایی فضایی انجام شد، بیش از ۲۰۰ نفر در فضا گام برداشته اند و ۱۴ زن این کار را کرده اند اما این اولین بار در نیم قرن تاریخچه گام‌برداری فضایی است که یک زن، بدون همراهی یک خدمه مرد، در فضا معلق شده است.

عصر جمعه، پرزیدنت ترامپ با این دو زن فضانورد تماس تلفنی داشت.

کتی سالیون، نخستین فضانورد زن آمریکایی که در فضا گام‌ برداشته، از این امر خوشحال است. وی گفت این که در ناسا بالاخره به اندازه کافی زن فضانورد و تعلیم دیده برای گام‌برداری فضایی وجود دارد تا چنین کاری عملی شود، چیز خوبی است

راه‌پیمایی فضایی ساعت ۷:۵۰ صبح به وقت شرق آمریکا آغاز شد و انتظار می رود که حدود ۵ تا ۶ ساعت به طول انجامد.

کُک و میر به جای تعویض باتری، بخشی از شارژر آن را عوض خواهند کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آمریکا برای مقابله با فعالیت‌های غیرقانونی مالی حزب‌الله برنامه‌ای را با مشارکت ده‌ها کشور راه‌اندازی کرد

سیگال مندلکر، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی

وزارت خزانه‌داری آمریکا به تازگی و در حاشیه اجلاس‌های بانک جهانی و صندوق جهانی پول، گروهی به نام «همکاری بین‌المللی برای مقابله با حزب‌الله» را تشکیل داد. این گروه اولین جلسه خود را این هفته در وزارت خزانه‌داری آمریکا برگزار کرد.

طبق بیانیه‌ای که روز جمعه ۲۶ مهر ماه از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا منتشر شده، در این گروه بیش از ۳۰ کشور جهان از خاورمیانه، نیمکره غربی، اروپا، آسیا، و آفریقا حضور دارند و همه آنها در این جلسه شرکت کردند.

سیگال مندلکر، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، در این بیانیه گفته است: «حزب‌الله از شبکه‌ای متشکل از تامین‌کنندگان و حامیان مالی خود برای تامین بودجه برنامه خشونت‌بارش استفاده می‌کند.»

خانم مندلکر افزوده است: «گروه همکاری بین‌المللی برای مقابله با حزب‌الله، جامعه جهانی را در برنامه‌ای جدی و حول یک کارزار پرتکاپو متحد می‌کند تا بتوانند به شکل بهتری از شبکه‌‌های مالی در برابر سوءاستفاده‌های حزب‌الله محافظت کنند.»

معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی گفت: «گروه همکاری بین‌المللی برای مقابله با حزب‌الله طرحی مهم برای هم‌رسانی اطلاعات و ساخت توانایی در میان شرکا است تا به شکل موثر تمامی اهرم‌های مالی را در برابر حزب‌الله به کار بگیرند.»

در اولین جلسه این گروه، ایالات متحده آمریکا ضمن محکوم کردن سوءاستفاده حزب‌الله از شبکه مالی بین‌المللی، گام‌های تاثیرمدارانه‌ای که کشورهای عضو باید برای یافتن ریشه این سوءاستفاده‌ها اجرا کنند را معرفی کرد. از جمله این گام‌ها می‌توان به هم‌رسانی اطلاعات در میان دایره‌های اطلاعات مالی، اجرای اقدامات مربوط به ارزیابی خطر تامین مالی تروریسم، تهیه و اجرای رژیم‌های تحریمی هدفمند، و تعقیب قضایی تروریست‌ها و تسهیل‌کنندگان مالی آن‌ها، اشاره کرد.

قدم بعدی برای کشورهای عضو این است که کارشناسان فنی خود را به گروه همکاری نیروهای قانونی که در روزهای ۱۷ و ۱۸ دسامبر (۲۶ و ۲۷ آذر ۹۸) در شهر لاهه کشور هلند برگزار می‌شود، بفرستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

حکم سه سال زندان برای یک فعال شبکه‌های اجتماعی در شهریار تهران قطعی شد

مهرداد محمدنژاد، فعال شبکه‌های اجتماعی زندانی

حکم سه سال زندان مهرداد محمدنژاد، دانشجوی رشته اقتصاد دانشگاه آزاد اسلامی و فعال شبکه‌های اجتماعی ساکن شهریار، که پیشتر از سوی دادگاه انقلاب تهران صادر شده بود، توسط دادگاه تجدیدنظر تایید شد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، حکم سه سال زندان مهرداد محمدنژاد که پیشتر بابت اتهامات «توهین به مقامات و مأموران» و «اقدام به فعالیت علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران» از سوی دادگاه انقلاب تهران صادر شده بود توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر تهران به ریاست قاضی زرگر تایید شد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده، جلسه دادگاه تجدیدنظر این فعال شبکه‌های اجتماعی روز چهارشنبه ۱۳ شهریور برگزار شده است.

این احکام در حالی از سوی دادگاه تجدیدنظر تایید شده است که بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مبنی بر تجمیع احکام، تنها دو سال از این حکم به عنوان اشد مجازات قابل ‌اجرا خواهد بود.

این زندانی محبوس در زندان اوین، روز یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ با حمله هشت مامور اداره اطلاعات به منزلشان به دلیل فعالیت در توئیتر، پس از تفتیش منزل و ضبط تعدادی از وسایل شخصی از جمله «تبلت، سه موبایل، چند جلد کتاب، جزوه و مدارک شناسایی» با ضرب و جرح بازداشت و به زندان اوین منتقل شده است.

یک منبع مطلع در این زمینه به کمپین گفت: «پس از بازداشت مهرداد محمدنژاد، خانواده تا چند روز هیچ خبری از او نداشتند تا این که در یک تماس تلفنی با برادر بزرگ‌ترش خبر بازداشت را به خانواده اعلام می‌کند و اطلاع می‌دهد که به چه نحوی توسط اداره اطلاعات دستگیر شده است.»

این اولین بار نیست که یک فعال شبکه‌های اجتماعی بازداشت و به احکام زندان محکوم می‌شود، پیش از این عباس نوری شادکام، فعال مدنی و گرداننده یک کانال تلگرامی از سوی شعبه ۱ دادگاه کیفری یک استان یزد به ۳۵ سال زندان محکوم شد.

ایالات متحده آمریکا بارها نقض حقوق بشر، حقوق کارگری و سرکوب آزادی بیان را در ایران محکوم کرده است.

وزارت خارجه آمریکا نیز می‌گوید که رژیم ایران در دو سال اخیر هزاران معترض، فعال مدنی، و نمایندگان کارگران و سایر اصناف را بازداشت کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ: همه از آتش‌بسی که با میانجی‌گری آمریکا در شمال سوریه برقرار شده راضی هستند

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، شامگاه پنجشنبه ۲۵ مهر ماه در شهر دالاس در تگزاس در جمع حامیان خود حاضر شده و سخنرانی کرد.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، حامیان پرزیدنت ترامپ از سه روز پیش منتظر برگزاری این برنامه با حضور او بودند و محل اجرای برنامه کاملا پر شده بود.

پرزیدنت ترامپ در سخنانش با اشاره به توقف حملات ترکیه به شمال شرقی سوریه و آتش‌بسی که با میانجی‌گری آمریکا برقرار شده است، گفت که همه طرف‌ها از این نتیجه راضی هستند و تنها ناراضی گروه تروریستی «داعش» است.

وی همچنین با انتقاد از دموکرات‌هایی که روند استیضاح را دنبال می‌کنند، گفت که دموکرات‌ها به جای رسیدگی به امور کشور، دنبال بالا بردن مالیات‌ها و اخلال در امور ریاست جمهوری هستند.

پیش از برگزاری این گردهمایی، پرزیدنت ترامپ در مراسم افتتاح یک کارخانه تولیدی محصولات «لوئی ویتان» به همراه ایوانکا ترامپ، مشاور و دختر خود، حاضر شد.

در سالنی دیگر و در مسافت ۲۲ کیلومتری از جایی که گردهمایی پرزیدنت ترامپ برگزار میشد، بتو او رورک از کاندیداهای حزب دموکرات برای کسب نامزدی حضور در انتخابات ریاست جمهوری، گردهمایی دیگری را برگزار کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وقوع چند انفجار در مسجدی در افغانستان جان دست کم ۶۲ نمازگزار را گرفت

وقوع چند انفجار در مسجدی در شهرستان هسکه مینه استان ننگرهار در شرق افغانستان در روز جمعه ۲۶ مهر جان ده‌ها تن از نمازگزاران را گرفت و بسیاری را زخمی کرد.

به گزارش رویترز، مقامات محلی گفته اند که در این انفجارها دست کم ۶۲ نفر کشته شده‌اند.

سهراب قادری، از اعضای شورای استان ننگرهار، همچنین از زخمی شدن بیش از صد نفر دیگر خبر داده است.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این انفجارها را بر عهده نگرفته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

به‌رغم توافق آتش‌بس، درگیری‌ها در شمال شرق سوریه همچنان ادامه دارد

به رغم توافق آتش بس در شمال شرق سوریه که با میانجیگری آمریکا حاصل شده است، درگیری‌ها در این مناطق در روز جمعه نیز ادامه یافت.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، یک روز پس از توافق آتش‌بس صدای تبادل آتش و انفجار و دود ناشی از آن در «سیلان پینار» مشاهده شده است.

به دنبال سفر مایک پنس معاون رئیس جمهوری و مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به ترکیه، آنکارا دیروز با یک آتش‌بس پنج روزه در مناطق کردنشین سوریه موافقت کرد.

آقای پنس که یک هیئت بلندپایه آمریکا را در آنکارا رهبری می‌کرد، غروب پنجشنبه ۲۵ مهر در یک کنفرانس خبری گفت که تحت رهبری توانمندانه پرزیدنت ترامپ و همکاری رهبران ایالات متحده و ترکیه، دو کشور به توافق رسیده‌اند که ترکیه عملیات چشمه صلح را متوقف کند و نیروهای کرد ظرف ۱۲۰ ساعت از منطقه خارج شوند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG