لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۳

ورود زنان به ورزشگاه و ادامه مخالفت مراجع؛ معاون قوه قضاییه دو شرط مطرح کرد


تلاش زنان برای حضور در ورزشگاه های ایران هنوز امکان پذیر نیست.
تلاش زنان برای حضور در ورزشگاه های ایران هنوز امکان پذیر نیست.

مخالفت محافظه کاران در ایران با حضور زنان در ورزشگاه ادامه دارد و یک مقام ارشد قضایی دو شرط برای حضور زنان در ورزشگاه اعلام کرده است.

معاون قوه قضائیه جمهوری اسلامی بار دیگر شروط ورود زنان به ورزشگاه‌ها برای تماشای مسابقات مردان را اعلام کرد. هادی صادقی روز یکشنبه دوم دی به خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا گفت که ورود زنان به ورزشگاه در صورت رعایت دو شرط، شامل رعایت حرمت زنان و پوشیده بودن ورزشکاران، منعی ندارد.

پیش از این، سخنگوی قوه قضائیه آبان ماه گذشته نیز سخنان مشابهی را درباره ورود زنان به ورزشگاه بیان کرده بود، اما در پی ورود گزینشی گروهی از زنان به ورزشگاه آزادی برای تماشای دیدار فینال جام باشگاه‌های آسیا، آیت الله مکارم شیرازی از روحانیون سنتی و مراجع شیعه، به شدت از این موضوع انتقاد کرد.

با این حال، هادی صادقی روز یکشنبه شروط آزادی ورود زنان به ورزشگاه را برشمرد و گفت که برای رفع موانع، دولت و باشگاه ها باید مدیریت کنند تا شعارهای توهین آمیز در ورزشگاه ها هنگام حضور زنان داده نشود. او همچنین گفت دیدن بدن نامحرم در اسلام حرام است و برای رفع این مانع هم راهکاری وجود دارد.

وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال ایران در پی فشارهای فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، و تلاش‌های فعالان مدنی در ماه‌های اخیر در چند مسابقه به طور گزینشی شرایط ورود تعدادی از زنان را به ورزشگاه فراهم کردند، اما این اقدام از یک سو با انتقاد تند مقام‌های مذهبی و قضایی جمهوری اسلامی روبرو شد، و از سوی دیگر هیئت حقوق بشر فیفا آن را تبلیغاتی خواند.

جمهوری اسلامی در نزدیک به چهار دهه گذشته ورود زنان به ورزشگاه ها را برای تماشای مسابقات فوتبال مردان ممنوع کرده است. این در حالی است که فیفا در اصول خود هر گونه تبعیض جنسیتی را ممنوع کرده است.

اعتراض به ممنوعیت حضور زنان ایرانی در ورزشگاه‌هایی که مردان مسابقه می‌دهند، از جمله فوتبال، در سال‌های اخیر بارها خبرساز شده و واکنش‌های بین‌المللی بسیاری‌ را به همراه‌ داشته است.

دیدبان حقوق بشر نیز پیش از این از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواسته بود تا تضمین کنند زنان و دختران بتوانند تمام مسابقات ورزشی مردان در کشور را تماشا کنند.

تابستان گذشته، هنگام برگزاری مسابقات جام جهانی، جمعی از زنان سرشناس ایرانی در نامه‌ای به فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) خواستار آن شدند که این فدراسیون از دولت ایران بخواهد به ممنوعیت تبعیض‌آمیز علیه زنان برای ورود به ورزشگاه‌ها پایان دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG